Meslek odasının üye listesinde adı adresleri bulunan üyelere bir sürpriz de bu gün yollanan mesajlarla yaşandı. Daha önce bir meslek odasının bilgilendirmesi kapsamında bulunmayan konser haberleri gibi sadece bir kesimin önemli bulduğu etkinlikleri üyelerinin mail listelerine gönderen Mimarlar Odası İstanbul Şubesi şimdi de “Oktay Ekinci’den açıklama” başlığı altında bir elektronik postayı üyelerine yolladı.

oktayekinci.jpg

Odanın bilgilendirme kanalının olması gereken hassasiyetlere göre değil, odanın kurumsal kimliğinde tartışma yaratacak usullerle ve yine mimarlık kamuoyunu ilgilendirmeyecek haberler için zaman zaman Mimarlar Odası İstanbul Şubesi yönetiminin kullandığı bilinmekteydi. Bunlardan bir yenisi, Oktay Ekinci’nin yerel seçimler için yaptığı adaylık çalışmasının, mimarların “öğrenmesi gerekli” önemli işlerden sayarak bugün üyelerine haberleşme ağını kullandırılmasıyla yaşandı.

Meslek odasının bilgi yayma kanalı keyfi kullanılabilir mi?

Meslek odasının üyelerine etkinlikleri, önemli programları ve açıklamaları duyurmak için ve aslında her üyenin ortak malı olan iletişim kanalını, zaman zaman bir grubun düşüncesi ve tasarrufu dahilinde kullanılması ne yazık ki bundan önce de yaşanmıştı. Geçtiğimiz yıl seçim ortamında şu anda yönetimde olan grubun bütün propagandaları, duyuruları, seçim iddiaları ve programları odanın kayıtlı üye adresleri kullanılarak ve oda iletişim mekanizması ile (oda server çıkışlı mailler o sırada bütün açıklığı ile tespit edilmişti…) yapılmıştı. O günlerde büyük tepki çeken bu önemli konuyu duymazlıktan gelen ve üstünü örten yönetim, bugün yine kendince mühim saydığı bir konuyu meslek odası iletişim ağları üzerinden üyelerine duyurmuştur.

Adaylığının bir partide değil de bütün sol partilerde anılıyor olması, “solun ortak adayı” olduğunun altını çizilmesini isteyen, bu mesajıyla da asıl olarak tek bir partinin değil bütün solun adaylığına soyunduğunu ilan eden Oktay Ekinci’nin açıklaması meslek odasının iletişim kanallarında yer bulabilmektedir.

Kendisinin adının; “solun ortak adayı diye anıldığı” kabulüne dayandıran bir eski oda yöneticisinin yapmış olduğu güncel siyasete dayalı açıklamanın meslek camiası içinde ne gibi bir önceliği olduğu konusu gerçekten mesajı alan birçok üye tarafından hayretle karşılanmıştır.

Güncel dar siyasal içerikli açıklamalar meslek camiasını ilgilendirir mi?

Yazdığı açıklamada kendisini “solun ortak adayı” olarak lanse etmeye gayret eden Oktay Ekinci, düşüncelerini “ilkeleri ulusal çıkarları savunmak olan, cumhuriyetin değişmez değerlerine içtenlikle bağlı ve Atatürk devrimlerini savunan, Cumhuriyet Gazetesi çizgisinde anlam bulan fikriyat ” olarak tanımlıyor.

Bilindiği gibi Mart ayında bütün ülkede yapılacak yerel seçimlerde bir çok yerel yönetim için her partiden belediye başkanı aday adayları kendilerini çeşitli şekillerde göstermektedirler.  Aday adayları partilerin iç değerlendirmelerine göre bir yarışa girmiş, kendilerini bu yarışta “parti adayı” konumuna taşımaya çalışmaktadırlar. Bir çok aday adayının bu günlerde kamuoyu nezdinde çalışma yapması, kendi kesimleri içinde partisinin ilk adayı haline gelebilmek maksadıyla kampanya yürütmesi, bazen insanı gülümseten yöntemler de olsa doğal karşılanmaktadır.

Ancak aday adayı çalışmaları sırasında bugün  olduğu gibi, meslek odasının bir kişi üzerinde yayın olanaklarını kullandırması şaşkınlık uyandırmıştır.  Dahası henüz İstanbul için partilerin kesin adayları belli olmuş ve bunlar üzerinde genel program, kent için çalışma ilkeleri yönünde kanaat oluşturma aşamasına geçilmeden kamu kurumu niteliğindeki meslek odasının iletişim kanallarından “ince bir propagandanın” yapılması hayret verici karşılanmaktadır.

Meslek odası yayın politikasında etik ilkeler olması lazım

Bundan daha da önemlisi, kurum olduğunu çeşitli yerlerde iddia eden Mimarlar Odası’nın kurum kanallarının güncel dar siyasetin ifade alanı haline getirilmesine göz yumulması olayıdır. Sayın Ekinci ya da bir başkası elbette kendilerini kendi tarifleri uyarınca solun, İstanbul’un, ülkenin biricik adayı biçiminde görebilir ve kendisini her ortamda ifade etmeye, her yayında kendine yer bulmaya çalışabilir. Bu istem onların kişisel hak ve özgürlükleri alanına giren, bu şekliyle de saygı duyulacak bir etkinliktir. Ancak duyulmakta olan kaygı, bu kadar öznel niteliğe sahip olan bir konunun Mimarlar Odası üye postası üzerinden bu kadar pervasızca yapılmasının meslek odasının her zaman daha fazla ihtiyaç duyacağı saygınlığı biraz daha azaltmakta oluşu üzerinedir.

Bir çok üye bu uygulamadan sonra, meslek odasının iletişim kanallarının “solun ortak adayı olayım” heveslerine ne kadar açık olduğunu merak etme hakkına sahiptir. Bunu deneme ve talep etme hakkına da.

Meslek odasının, bazı kişilere genel bir mutabakata bağlı olmadan, ilgili kurumun kendi yönetim kurulları kararı bulunmadan yayın yoluyla sponsor olabilir mi sorusuna önümüzdeki günlerde herhalde yanıt bulması gerekecektir.

[Oktay Ekinci imzalı metni okumak için tıklayın]

Mimdap

16 Comments

 1. Oktay bey mimarlık dünyasında tartışmalı olsa bile bir yer işgal ediyor. Köşesi, tv programları, çağrılı yerlerdeki konuşmaları ile kendi gündemine uygun bir söz alanı yaratıyor. Siyaset daha başka bir katman. Herkes bir kenti yönetmenin daha iyi bir şey olacağını düşünebilir. Oysa sayın Ekinci ister soldan ister sağdan ister ulusalcılardan nereden olursa olsun oda yöneticiliği kimliği ile bence bu işe karışmamalıdır. Büyük derin bir başarısızlık daha sonra mimarlara ve ilişkili olarak odaya mal edilebilir. Buda büyük haksızlık olur açıkçası, değmez.

 2. Bu kırk sene öncesinin “kitle çalışması” modelini bilen girdiği delikten çıkmayan ve orayı bıktırıp usandırarak teslim alan çevrenin temsilcileri şimdi çıkmış kendinden menkul iddialarda bulunuyorlar. “Solun ortak adayı olacaksam…” Bu yüzden yani bu tipoloji yüzünden solun kendisi bittiği gibi artık adayı da olamıyor. Bir de mazallah ORTAK ADAY olursa ortada oy atmay gidecek kimse kalmayacak.
  İstanbul Şubesi garip bir tutum içinde. Ulusalcısı, Cumhuriyet gazetecisi, AB taraftarları, hiç bir şey taraftarları, eski şunlar ve bunlar… kokteyli sonuçta. Bazen iyi çalkalanmazsa tadlardan biri en üstte sırıtıveriyor. Ekinci mesajı bana kalırsa aynen böyle olmuş.
  Saygılar efendim.

 3. ey meslek odası… niye sayın ekinci’nin “solun ortak adayı” olursam adayım, ben şu şekilde solcuyum, bunları yapar ve severim mealindeki metnini üyelerine postaladın? ne hakla, ne amaçla? bunun mimarlıkla ne alakası var? üyelerinin eğer aday olursa günlük gazetelerden öğrenebileceği bir konuyu niye öncelikle bir meslek kuruluşu olanaklarını kullanarak duyurdun? kamu kurumu niteliğinde bir kuruluşun dikkat etmesi gereken en temel, en basit dürüstlük ve tarafsızlık ilkesi bu kurumumuzda bilinmiyor mu, yok mu? üyelerinin katkısı ve onların rızasıyla çalışan bir kurum genel kabule, akla, sorumluluk mantığına, tarafsızlık ilkesine bu şekilde aykırı davranabilir mi?
  son sorum şimdi ne yapacaksınız? bu problem ortaya çıktığına göre hatayı yapan, yaptıran her kimse onlar hakkında nasıl bir işlem yapacaksınız? ne yapacaksanız veya ne yapabilecekseniz yine aynı yolla duyuracak mısınız?
  hayır, merak ediyorum.
  saygılar

  mehmet yılmaz

 4. Geçen seçimlerde başörtülü meslektaşların önüne düşüp “mimarlığın önünü açın” diyerek aklınca espri yapan bir kişinin adaylığı söz konusu ise bence Topbaş bile çok daha soldadır. Çünkü geçen seçimlerde Muhçu takımına yarayacağını bile bile gelmiş ve oyunu kullanmıştı. Bence mevcut yönetim Topbaş’a borcunu ödemeli ve seçimlerde bir mimar olduğu gerekçesiyle onu da desteklemeli.
  Ekinci’nin destekleği ve bugün kendisini destekleyen grubun icraatlarına söz gelimi Kadıköy silüetine bakarsanız İstanbul gelecekteki halini de görebilirsiniz.
  Sayın Ekinci mimarları birleştirebilmiş mi ki solu birleştirebilsin!

 5. denge kaybı başladımı özeleştiri yapıp bir noktada kendinizi frenleyip tutamaz iseniz düşme durumu yer seviyesine kadar sürer. bir an önce sade insanların ama meslek örgütünün üyelerinin gözüne batan aşırı taraflı nesnel olamayan zihniyetin bırakılması gerekir. yoksa düşme durumu devam ediyor, yolu uzatmayalım daha fazla yazık olmasın.

 6. Sayın Ahmet Yalçın ve X rumuzlu arkadaşların belirttiği bir husus var. Başka bir belediye başkan adayı mimar ise sayın Ekinci gibi aynı olanaktan yararlanacaklar mıdır? Çarpıklığı anlamamızı kolaylaştıran önemli bir açılım var bu soruda. Muhtemelen Pazar günü başbakan Kadir Topbaş’ın aday olduğunu açıklayacak, üstelik aday adayı da değil düpedüz kesin aday. O zaman Oda-İstanbul Şube ne yapacak, Kadir beyin adaylığını üyelerine duyuracak mı? Kadir beyin nasıl “libaral-muhafazakar sağın” ortak adayı olduğunu ve amaçlarını anlatan metinleri üyeleri öğrensin diye gönderecek mi?

  Bakınız bir yanlışlık ve ilkesizlik Oda-İstanbul Şubeyi nerelere taşıyor.

 7. Mimarlar odası üyesi olan ve farklı siyasi gruplardan istanbulda belediye başkanlığına aday olan adaylar istanbul şube iletişim imkanlarından faydalanmak isterse İstanbul şube buna nasıl cevap verecektir acaba.

  Mesela Mimar Kadir Topbaş Oktay Ekinci için kullanılan şube imkanlarından hakkaniyet dahilinde kendisininde yararlanmak istemesi durumunda.

 8. sayın ekinci’yi bence istanbul için topluca aday göstermezler. bu çok ham hayal. aday olursa hiç şansı olmaz zaten. ama çoktan beri kendisini bu adaylığa hazırlamış olduğu farkediliyor. işin bir tarafı böyleyken mimarlar odasına bu işten nasıl bir vazife çıkıyor bunu anlamakta zorlanıyorum. necdet arkadaşım niye oda kendine görev bilsin ekinciye destek olmayı? bu yakışıksız olmanın yanısıra odanın hiçbir görevinin arasına girmez ki. eğer mimar olduğu için destekleriz diyorlarsa beşiktaş belediye başkanı olan ismail ünal içinde oda yayın yapsın. daha bir çok mimar mesleği olan belediye başkanı var, hiçbirinin adaylık kampanyasının arkasında oda olmaz. esefle kınıyorum yapanları. ekinci’nin bildirisini internetten yollayanlar, bu eylemi yapanlar odanın ceza kuruluna verilsin. burada sonuç alınmazsa mahkemeye bile verilebilir.

 9. akıl ve insafın yok olduğu yerden basiretli bir davranış çıkmaz. bu kişileri çok iyi tanıyoruz ve açıkçası ben onları her yerden çıkmaları, herşeyi bastırmaları, istedikleri zaman yalan yanlış sözlerle herkesi bastırmalarını dün gece televizyonda gördüğüm ankaranın belediye başkanına benzetiyorum. onun odacı versiyonu. aday mı oluyorsun, nereden olursan ol işimiz olmaz seninle kardeşim.

 10. Şahsen bana ilginç gelmeyen, ama her defasında bir kez daha üzüldüğüm, mensubu olduğum meslek kurumumun “gerekli gördüğünde gerçekleştiridiği” bir yöntemdir bu yukarıdaki konu. Aynı zamanda oda yöneticilerinin bir bölümünün çalışma biçimidir.

  Bilgi yayma, kamuoyu oluşturma, çarpıtma, anlam kaydırma, itham etme, karalama,… bu çalışma biçimi içinde “gerekli görüldüğünde” uygulanan yöntemlerdir. Bu defa eski bir oda yöneticisine ‘düşüncelerini yayma fırsatı’ doğal bir jest biçiminde odanın iletişim ağları kullanılarak verilmiştir.

  Meslek odasının bilgi ağını, “Mimarlar Odası” hükmü şahsiyetiyle fakat yönetici grubun dilediği şekilde kullanılmasının son büyük önekleri bundan bir yıl önceki seçimler sırasında yaşanmıştı. Meslek odasının bilgi tabanı seçim propagandasında alenen kulanılmıştı. Üyelere sayısız mesaj oda olanakları ile gönderilmişti. Üstelik karşıtlarını yağmacı, demokrasi düşmanı, rantçı ve akp li ilan ederek.

  Hiç bir Mimarlar Odası Denetleme Kurulu üyesi bundan bir yıl önce şube olanaklarının bir grubun siyasal faliyetlerinin kaynağı gibi kullanılmasına ses etmiş değildir.

  Seçimden bir gece önce telefon mesajı atan “mimarlık için mimarlar grubunu akp destekliyor” diyenlerin kim olduğunu, bu işi yapanları ve hangi kaynak ile bu faliyeti gerçekleştiridiğini denetleme kurulu, onur kurulu, yönetim kurulu üyesi sormadı.

  Etik mi diyorsunuz, şahsi fikrim; bitmiştir. Meslek odası içinde etkinlik kuranlar, kendi yönetim grubu ve denetleme kurullarını bunları sormayacak kişilerden oluşturmaya çalıştıkları belli. Yoksa bir allahın kulu “ne oluyor bu kadar” diye bir soru sorabilirdi.

  Onları bırakın da, belirli bir geçmişi yaşayanlar; hayatlarını zamanında demokrasi mücadelesine adamış olanlar bu denli yalın şekilde görülenlere nasıl gözlerini kapatabilirler, asıl üzüntü verici olan bu durumdur.

  Son zamanların (92 yılından bu yana…) yaşanan çarpıcı meslek odası gelişmelerinde sayın Ekinci ya kendisinin yöneticiliği ve başkanlığı için ya da son üç dönemdir İstanbul seçimlerinde olduğu gibi mevcut yönetici grubun kazanması yönünde “etkin görevler” almıştır. Bugün kendisinin siyasal ikbali için zamanı vaktinden beri emek verdiği şube yöneticilerinin bir bölümünün ona karşı hassasiyetle davranmalarını anlamamak mümkün değildir. Bir ödevdir, görevdir odanın iletişim kanallarını açmak. Zaten tv programlarının ayrıntıları hepimize yollanmıyor mu?

  Ancak bu vaziyet adil değildir, doğru değildir, etik hiç değildir.

  Saygıyla.
  Hasan Kıvırcık

 11. yani biz bu odanın artık objektif olmadığını, üyelerini bir araç gibi kullandığını, onlara değer vermediğini biliyoruz. üye gizli özne onlar sürekli mimarların vekilleri oda ise kendi özel işyerleri. bunun saklanacak tarafı kalmadı artık.
  dünyanın hiç bir tarafında böyle gözünün içine kadar sokulmaz, ne kadar kalitesiz bir davranış. bir kişinin şahsi falanca partinin adaylık düşüncesinin bizlere servis edilmesi ne oluyor şimdi. hayır sen çok önemliyse eğer oda sitende haber niteliği varsa ver, isteyen girsin okusun. niye postalıyorsun. akıl almaz şeyler bunlar.
  kınıyorum.

 12. Haberiniz önemli bir konuya ışık tutuyor.

  Mimarlar Odası’nın etik davranışlar ile ilgili içtihat ve uygulamaları ile taban tabana zıt olan bu olay İstanbul Büyükkkent Şubesi’nin ilk uygulaması değildir ve süregiden bir pratiğidir.

  Bu olayda Meslek Odası’nın maddi ve manevi olanakları bir kişinin siyasi amaçları adına kullanılmıştır.

  Bu bir suçtur ve olaya Mimarlar Odası Denetleme Kurulu’nun el koyması gerekmektedir.

  Bu gerçekleşmez ise meslek mensubu Oda üyesi mimarların konu ile ilgili girişimde bulunmaları gerekmektedir.

  Duyarlı davranışınızı kutluyorum.

 13. oda imkanları böyle kullanılmıyordu ve kullanılmamalı,ama maalesef uzun bir zamandır kullanılıyor,miladı da 1992 İstanbul Şube genel kurulu sonrasında gelen 9 dönemlik Oktay-Eyüp başkanlar dönemidir.Sevgili Eyüp Muhçu’nun ”kürt memet nöbete” dediği bu arkadaşlarımız nöbeti kimseye teslim etmeme özveri ve başarısın göstermişlerdir.Şimdi Oktay bey solcu mu değil mi tartışmasından önemli olan Oda imkanlarının bu şekilde kullanılıyor olmasıdır,Odanın görece bağımsız ve muhalif aydın duruşu böylesine yıpratılmamalıdır.daha dikkatli olunması konusunda arkadaşlarımızı uyaracağız,bu üstümüze vazife olmalıdır..

 14. solun ortak adaya gereksinimi var ama bu isim sayın ekinci mi??? tam tersi bir etki yapar.!!! sol kalmaz ortalıkta.!!!

 15. Bu ne şimdi kurban bayramı sonrası kurban şakası sanırsam. Ekinci solcumu ki solcuların üstüne üstlük ortak adayı oluyormuş. İstanbul Şubesinin üst düzeyleri açmışlar odanın imkanlarını sana mail bana mail. Bu adresler sizde aklınıza gelenleri canınız ne zaman isterse bize göndermeniz için bırakılmadı sanırsam. Bir parça düşünceye sahip olun beyefendiler. Oktay beyin destekçisi olmak niye size düşsün onun ne olmak istediği niye bizim özel maillerimize gelsin.

 16. aman lütfen bu kadar ayrıntılı etik tahliller içeren “ekinci-oda” kritiği bulunan haber yapmayın. bunlardan biri ile diğeri arasında eşit işareti vardır. bir yıl önce mimarlık için mimarlara karşı ekinci silahları kuşanıp bu ekibin bir başlarına yapamayacakları “abiliği” yapmadı mı? onların kazanması için elinden geleni gerçekleştirmedi mi? bu işler böyle, aralarında vefa duygusu var. geçen yıl o odayı taşımıştı şimdi oda onu taşıyacak. size bana uymadı mı, uymasına bakmazlar onlar. işlerine bakarlar.
  baştan kokmuş bir balığın neresinden istersiniz diye bir soru yöneltilse size ne hissediyorsanız ben de onu hissediyorum.
  solun önde gelen birleştirici lideri ekinci bey, aday olmasanız bile ne büyük bir amaç uğruna konuşmuş olacaksınız vallahi. siz bir kuzudan iki değil dört post çıkarıyorsunuz maşallah.aday olarak seçilmeseniz bile yine kazançlı çıkacaksınız. içimizdeki sol birleştiriciliğinin lideri olaraktan.
  başarılar….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir