İstanbul’da sekiz organize sanayi bölgesi (OSB) var ama bunların dördünde arıtma tesisi yok. İSKİ verilerine göre de atık su üreten 8 bin 827 tesisten 1637’sinde arıtma yapılmıyor.

Türkiye genelinde organize sanayi bölgeleri (OSB) ve sanayi işletmelerindeki arıtma tesisi eksikliği, İstanbul’da da kendini gösteriyor.

İstanbul Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü verilerine göre işletme sayısı fazla olan dört büyük OSB’de arıtma tesisi var. Yaklaşık 24 bin tesisin bulunduğu İkitelli OSB’de iki, 720’yi aşkın tesisin bulunduğu Tuzla Deri OSB’de bir, 2 bin 300 işletmenin bulunduğu Dudullu OSB’de iki, 600’ü aşkın işletmenin bulunduğu Beylikdüzü OSB’de iki arıtma tesisi var.

Yüzü aşkın tesisin bulunduğu Tuzla Mermerciler, 30 tesisin bulunduğu Tuzla Organize, 60 işletmeli Boya Vernik ve 128 işletmeli Kimya OSB’de ise arıtma tesisi bulunmuyor. Bu OSB’ler atıksularını Tuzla Deri OSB’ye aktarmayı planlıyor. Aktarma işlemini İSKİ’nin yapması isteniyor.

İSKİ verilerine göre ise, İstanbul’da 8 bin 827 atık su üreten tesis var. Bunların 7 bin 45’inde arıtma tesisi bulunuyor. İSKİ 2007 yılında yaptığı incelemelerde arıtma tesisi olan işletmelerden 525’inin ise atık su arıtma tesisini çalıştırmadığını tespit etti.

Tesisler yetersiz

İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Olcay Tünay, İstanbul’daki OSB’lerinin arıtma tesislerinin de genel olarak yetersiz kaldığını söyledi. Tünay, farklı iş kolundaki sanayi bölgelerinin orta arıtma tesisi kullanmasının ise denetim açısından kolaylık sağlamasına rağmen, tesise özel üniteler eklenmesi gerektiği için çok kolay olmadığını da sözlerine ekledi.

Çevre ve Orman Bakanlığı ise, halen faaliyette olan ve atık su arıtma tesisi bulunmayan OSB ve sanayi tesislerine, arıtma tesisi kurmaları için 2009 yılı Mayıs ayına kadar süre verildiğini belirtti. Bakanlık yetkilileri, bu çerçevede belediyelerde ve sanayilerde atık su arıtma tesisi yapım çalışmaları hızla devam ettiğini kaydettiler.

251 OSB’den sadece 51’inde arıtma tesisi var

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), Türkiye genelinde tam sayısı 251’i bulan OSB’lerin 36’sının kendi arıtma tesisi olduğunu, belediye sözleşmeli arıtma tesisleri ile arıtılan OSB sayısının 51 olduğunu bildirdi. 200 OSB’nin arıtma tesisi olmamasını bu sanayi bölgelerinin işletme aşamasına gelmemesiyle açıklayan OSBÜK uzmanlarına göre, arıtmaya en çok önem verilen iller ise Bursa ve Manisa.

Edinilen bilgiye göre, Çevre ve Orman Bakanlığı, 17 Nisan’da başlattığı inceleme kapsamında, OSB’lerin üst kuruluşu olan OSBÜK’ten OSB’lerdeki arıtma tesisleri hakkında bilgi istedi. Türkiye genelindeki 251 OSB’den anket yöntemiyle bilgi isteyen OSBÜK, yaptığı inceleme sonucunda 36’sı kendi tesisi, 15’i belediyeyle sözleşmeli olmak üzere 51 OSB’de arıtma yapıldığını saptadı.

Türkiye genelinde 5 OSB’nin arıtma tesisi inşaat halinde, 19 OSB’nin tesisi proje aşamasında. OSBÜK yetkilileri OSB’lerin arıtma için önemli çalışma başlattığını belirterek, bu kapsamda “En Çevreci OSB ödüllerinin” düzenlendiğini ifade etti. Yetkililerin verdiği bilgiye göre arıtmaya en çok önem verilen illerin başında Bursa ve Manisa geliyor.

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir