Uluslararası İstanbul Moda Fuarı’nın açılışında konuşan DTM İhracat Genel Müdürü Ali Boğa, ‘Krize rağmen İstanbul moda merkezi olma yolunda hızla ilerliyor’ dedi.

‘IF 13’üncü Ulusla-rarası İstanbul Moda Fuarı’ CNR Expo Center’de dün açıldı. Fuarın açılışında konuşan Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) İhracat Genel Müdürü Ali Boğa, herkesin küresel krizden bahsettiği bu dönemde, İstanbul’un moda merkezi olma yönünde ilerlediğini belirterek, sektörün hem istihdam hem de katma değer anlamında Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi. Krizin etkilerine de değinen Boğa, “Dünyayla ilgisi olmayan, fazla ticaret yapmayan bir ülke olsaydık bu kriz bize dokunmazdı. Bu, dışa açıldığımızın bir göstergesidir” dedi.

Boğa, 2001 krizinin Türkiye’nin mutfağından çıktığını da hatırlatarak, bu krizde ne devletin, ne sektörün, ne de tüketicinin bir suçu olmadığını ifade etti. Sektörün gelişmişlik seviyesinden aldıkları güçle krizi aşacaklarını vurgulayan Boğa, “Ankara’da gece gündüz bir işletme sahibi gibi bu sektörün etkilenmemesi için hesaplar yapıyoruz” diye konuştu.

Sektör doğru yolda
Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Kahraman Öztürk de ihracatın ve iç pazarın göz bebeği olan hazır giyim sektörünün kriz ortamından diğer sektörlere göre daha az etkileneceğini belirterek, şunları kaydetti: “Artık bu kriz söylemlerimizi bırakmamız lazım. Bugün ihracatımızın yüzde 80’ini Avrupa’ya, kalan kısmını da diğer ülkelere yapıyoruz. İhracat rakamlarının ve ham ürün fiyatlarının düşmesinden dolayı alım ofisleri alımlarını azalttı. Ölüme çare yok. Korkunun da ecele faydası yok. Kriz psikolojisini bırakmamız lazım.”

Hükümetten teşvik programlarıyla ilgili haber aldıklarını anlatan Öztürk, “15 gün içinde bazı bölgesel ve sektörel teşviklerin açıklanmasını bekliyoruz” diye konuştu. Öztürk, krizden hazır giyim sektöründe en kârlı çıkacak ülkenin Türkiye olduğunu da vurgulayarak, hazır giyim ve tekstilde Uzakdoğu’nun, kendilerini yüksek miktarda mal üretmeye ayarladıkları için ağladıklarını belirtti.

Cengiz Abazoğlu defilesi
CNR Expo Center’de 32 bin metrekare alanda 300 firmanın katılımıyla gerçekleşen fuara 20 bin ziyaretçinin katılması bekleniyor. 65 yabancı firma ve 50’ye yakın yerli büyük firmanın alım ofisi sorumlularının yer aldığı fuarda, İsveç, Ürdün, Yunanistan ve Romanya’dan gelen delegasyonların ikili görüşmeler gerçekleştireceği belirtildi. Fuar yarın sona erecek.

Ayrıca dün akşam düzenlenen galada da, Tuğçe Kazaz, Çağla Şikel, Hande Subaşı’nın aralarında bulunduğu 22 mankenin katılımıyla, Cengiz Abazoğlu’nun ‘2009-2010 Sonbahar/Kış Hazır Giyim Koleksiyonu’ defilesi gerçekleştirildi.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir