Forbes dergisi dünyanın en ünlü ve zenginlerinin gitmek istediği 10 şehri açıkladı. Listede 7 yıldır liderliği kimseye bırakmayan New York tahttan inerken İstanbul 4. sıraya yükseldi.
Dünyaca ünlü Forbes dergisi tarafından yapılan araşıtrmada dünyanın en ünlü ve zenginlerinin gitmek istediği 10 şehir açıklandı. Listede İstanbul 4’üncü sırada. Damak tadına hitap eden restoranlar, yüksek sosyeteyi çeken gece kulüpleri, tarihi ve doğal güzellikleri gibi özellikler dolar milyarderlerinin bir şehri ikamet etmek için tercih etmesinde önemli etkenler arasında. Dünyadaki her üç milyarderden birinin yaşadığı 10 şehirsel kritere göre belirlenen listede daha önce New York ve Londra milyarderlerin tercih ettiği ilk iki şehirdi. Ancak bu sıralama şimdi değişti.

Son yıllara kadar New York hep birinci sırada yer alırken değişen dünya dengeleri ve son birkaç yılda isimleri çok sıkça duyulan oligarkları ile artık bu onur Moskova’nın. Moskova değişen dengeler sonucunda tam 74 milyardere ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık olarak her birinin serveti ortalama 5 milyar doları bulması tercih edilen şehirlerin değişmesinde en büyük etken. 2002 yılında sadece 5 adet milyardere ev sahipliği yapan Moskova’nın bugün en zengini unvanı 40 yaşındaki Oleg Deripaska’ya ait. Dünyanın 9’uncu zengini Deripaska, 28 milyar dolarlık serveti ile petrol sektöründen, alüminyum pazarına kadar tüm firmalarda Abramoviç’in bir numaralı ortağı ve rakibi.

Dünyanın 15’inci Moskova’nın ise ikinci zengini Roman Abromoviç. 23.5 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en tercih edilen yeri olma konusunda Moskova’yı destekleyenler arasında. Moskova şartlarında dünyaca ünlü Bolshoi Tiyatrosu’nda, dünyaca ünlü dansçı Mikhail Brayshnikov’un gösterisini seyretmek için 50 dolar ödemek gerekirken, hükümet mensupları çocuklarını ücretsiz okutabiliyor.

Abramoviç, Boğaz’a dev yatıyla gelmişti
Dünyanın sayılı zenginleri arasında yer alan İngiliz Chelsea Kulübü’nün sahibi Rus İşadamı Roman Abramoviç, yatı ‘La Grand Blue’ ile İstanbul’a gelmişti. Üzerinde bir helikopter de bulunan 112 metrelik dev yat Çırağan Sarayı açıklarında demirlemişti. Roman Abramoviç İstanbul ziyareti sonrası Ege ve Akdeniz kıyılarında dolaşmıştı. Bu seyahati sırasında, lüks yatı ile gezdiği Ege ve Akdeniz’i çok seven Abromoviç’in, Antalya’da otel almak için girişimlerde bulunduğu açıklanmıştı. Abramoviç’in bu kararının arkasındaki en büyük etken Rus turistlerin Antalya’ya olan yoğun ilgisi gösterilmişti.

34 plakalı kentte 34 milyarder
Forbes dergisinin yayınladığı listenin dördüncü sırasında yeralan İstanbul 34 dolar milyarderine ev sahipliği yapıyor. İlk sırada ise dünyanın 247’nci zengini olan telekominikasyon milyarderi 4.3 milyar dolarlık serveti ile Mehmet Emin Karamehmet bulunuyor. İstanbul’u listenin ilk sıralarına çıkaran bir diğer belirleyici unsur ise yüksek kira fiyatları. İstanbul’un lüks yerleşim alanlarının bulunduğu Bebek sahilinde 5 bin dolarlık kiralık daireler, günlüğü 50 dolara tutulan bebek bakıcıları gelişen rezidanslar miyarderlerin tercihleri arasında. İstanbul için verilen bir diğer örnek ise 10 bin dolarlık Çırağan Kempinski konaklaması.

2001’den bu yana tahttan inmiyordu
New York ise 71 milyarderi ve her birinin ortalama 3 milyar dolarlık serveti ile ikinci sırada. 2001 yılından beri yapılan Forbes araştırmasında ilk kez New York tahtından iniyor. New York’u, dünya sıralamasında 32’nci sırada 7.7 milyar serveti ile medya devi Rupert Murdoch, 34’üncü sıradaki 5.0 milyar dolar serveti ile New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ve dünyanın 2.6 milyar dolar ile dünyanın 74’üncü zengini emlak kralı Donald Trump bile kurtaramıyor. Üçüncü sıraya gerileyen Londra’da ise 36 milyarder yaşamayı tercih ediyor. Londra’yı tercih edenler arasında dünyanın dördüncü zengini 45 milyar dolarlık serveti ile çelik devi Lakshmi Mittal de bulunuyor.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir