TBMM’de oluşturulan “Küresel Isınmanın Etkilerini Araştırma Komisyonu” raporunda çarpıcı iddialara yer verildi. Raporda, İstanbul’un sular altında kalabileceği ileri sürüldü.

Meclis’te kurulan “Küresel Isınmanın Etkilerini Araştırma Komisyonu” raporunda felaket senaryosu çıktı. İTÜ öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın komisyona verdiği bilgilere göre denizlerdeki su seviyesinin yükselmesi nedeniyle İstanbul sular altında kalabilir.

Türkiye’nin kuraklık tablosunu ortaya çıkartan raporda felaket senaryolarına yer verilerek gereken tedbirlerin alınması öneriliyor.

Komisyon raporunda İTÜ öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın verdiği şu bilgiler de aktarıldı: “Akdeniz ve Karadeniz bölgeleri için deniz seviyeleri yükselmeleri son yüzyıl içinde 12 cm civarında olmuştur. Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olan Türkiye’nin toplam yüzey alanının yüzde 5’inden azının sahil şehirleri olmasına karşın, 30 milyondan fazla insan bu alanlarda yaşamaktadır. IPCC CZMS (1992) Ortak Yöntemi 1-m ASLR senaryosu kabul edilerek hem Türkiye hem de İstanbul için uygulanan bir çalışmanın sonuçlarına göre Türkiye düşük riskli ülkeler sınıfında yer almaktadır, ancak İstanbul yüksek risk değerlerine sahiptir.”

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir