Topbaş’a ‘Pazara kadar açıklamazsan ben açıklarım’ diyen Kılıçdaroğlu, İstanbul’da belediye şirketlerinin bilançolarını açıkladı: Kâr 296 milyon, kısa ve uzun vadeli borç 2.4 milyar lira.

ipotek.JpegCHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) gelirlerinin 2022 yılına kadar ipotek altında olduğunu öne sürdü.

Kılıçdaroğlu, geçen hafta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a, İBB’ye bağlı 23 şirketle ilgili ‘bilançoları neden açıklanmıyor, eğer açıklanmazsa pazar günü ben açıklayacağım” diye seslenmişti. Topbaş, ilgili yerlere bilançoların verildiğini söylemişti.

İlk bakışta olumlu sanılıyor
Kılıçdaroğlu dün Üsküdar Kafkas Kültür Derneği’ni ziyaretinde İBB iştiraklerinin bilançolarını açıkladı. “Sayın Topbaş açıklamadığı için 23 şirketten 21’inin kârlarını, zararlarını borçlarını ve öz sermayelerini zorunlu olarak biz açıklıyoruz. Topbaş’ın İstanbullularla verdiği sözü biz yerine getiriyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, şu bilgileri verdi:

“21 şirketten üçü zarar, 18’i ticari kâr beyan etti. Zararların toplamı 17 milyon 950 bin lira, kalan 18 şirketin ticari kârı da 296 milyon 565 bin lira. Bu sonuçlar olumlu gibi görünmekle beraber bilançolar incelendiğinde farklı bir tablo ortaya çıkmaktadır. 21 şirketin 31 Aralık 2007 tarihi itibarıyla kısa ve uzun vadeli borçları 2 milyar 407 milyon 524 bin TL’dir. Dolar kuru esas alındığında bu şirketlerin borcu 2 milyar 63 milyon 710 bin dolardır. Bilançoların yakından incelenmesi durumunda İDO’nun 283 milyon 741 bin lira tutarında kanunen kabul edilmeyen gideri bulunmaktadır. Bu giderlerin neler olduğunu sayın Topbaş’ın açıklamasını bekliyoruz. İBB şirketlerinin bu kârlılıkla borçlarını döndürebilmeleri için ciddi yapısal kararların alınması zorunludur. Açıkça görülmektedir ki şirketlerin yıllık bilanço kârları ile üzerlerindeki borç yükü arasında 1’e 10 oran vardır. Yani şirketler yıllık karlarını 10 yıl üst üste koyup biriktirdikleri zaman ancak ana para borçlarını karşılayabilmektedirler.”

Hazine’ye de 2.3 milyar TL borç
Topbaş’ın bir röportajında belediyeyi eski başkan Ali Müfit Gürtuna’dan borçsuz devraldığını açıkladığını belirten Kılıçdaroğlu, belediyenin şirket borçları dışında Hazine Müsteşarlığı’na da 2 milyar 321 milyon lira borçlu olduğunu savundu.

Mali yapının iç açıcı olmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Bu yüzden borcun faizini ödemek için bile yeniden borçlanıldığı ortaya çıkmıştır. Belediyenin raylı sistem gelirleri, yangın, sigorta ve vergi gelirleri, emlak vergisi gelirleri, ilan asma, bakım ücreti gelirleri, servis araçları ruhsat izin harcı gelirleri, ilan-reklam gelirlerinin önemli kısmı 2022 yılına kadar ipotek altına alınmış, borç ödenmesine tahsis edilmiştir. Düyun-u Umumiye, 21. yüzyılda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne taht kurmuştur. İBB’nin saydam olmamasının temelinde bu bilgilerin İstanbullulardan gizlenmesi yatmaktadır.”

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir