İstanbul, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmaya adım adım yaklaşırken yapılacak projeler tomurcuklarını göstermeye başladı. Neler yapılacak, neler olacak derken uzun uzun listeler belirdi, projeler hazırlandı.

ist2010.jpg2010 denilince akla ilk gelen restorasyonlar, müzeler, kentsel dönüşüm oldu hep. Lakin 2010 projelerinde pek görülmeyen dört başlık daha var; ‘edebiyat’, ‘müzik’, ‘sinema-belgesel animasyon’ ve ‘gösteri-sahne sanatları’. Bu dört alanda pek çok örnek proje hazırlanmış, ancak hangilerinin hayata geçirileceği ise kesinleşmiş değil. Örnek projelere göre 2010 için dünyanın dört bir yanından sanatçılar, edebiyatçılar, yönetmenler ve müzisyenler davet edilecek, kitaplar yazılacak, filmler çekilecek, gösteriler yapılacak. Bu projelerden kimileri 2010’a dair endişeleri katmerleştirecek gibi dursa da telaşlanmayın, zira iyi gelişmeler oluyor ve projeler bunlarla sınırlı kalmayacak. Akıllarda 2010’un elle tutulur etkinliklerle mi yoksa bir şenlik olarak mı anılacağı soruları dolanadursun 2010’un sanatsal yüzü için kültür ve sanat dünyasından bakalım nasıl tepkiler gelecek.

Gösteri ve sahne sanatları

‘2008 İstanbul/2009 Türkiye/2010 Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Şenliği’, genç sanatçıları buluşturacak ‘Contacting The World’, ‘Türk Tiyatrosunda Yeniden Yapılanma ve Eğitim Sempozyumu’, ‘İstanbul Tiyatrolar Haritası’, ‘Uluslararası Bale Yarışması’, Yunanlı yönetmen Theodoros Terzopoulos’un yönettiği “Promete’nin Özgürlüğü” oyununun dünya prömiyeri, sanat ve teknolojiyi kesiştirecek ‘Amber-Sanat ve Teknoloji Platformu’.

Sinema-belgesel animasyon

İstanbul’u fon olarak kullanan filmleri anlatacak ‘İstanbul Beyazperde Kitabı’, yabancı 10 yönetmenin İstanbul’un başka bir semtini anlatacağı on parçadan oluşan ’10 İstanbul’ filmi, İstanbul’un sinema filmlerindeki görüntüleri nasıl değiştiğini gözler önüne serecek ‘Türk Sinemasında İstanbul’ belgeseli, ‘Bir Açık Plan Stüdyo Olarak İstanbul’u Hayal Etmek’, TV’lerle işbirliğini öngören ‘Belgesellerle 2010 Belgeselleri Televizyonlarda’ projeleri.

Edebiyat

Türkiye’den ve dünyadan usta yazarların İstanbul üzerine eserler vermesini amaçlayan ‘Roman Yarışması’, hayatının önemli kısmını bu kentte geçirmiş edebiyat insanlarının oturdukları semtlere ilişkin çalışmaları içeren ‘İstanbul Edebiyat Haritası’, öğrenciler arasında düzenlenecek ‘Yazım Yarışması’, Avrupa Kültür Başkenti olmuş veya olacak şehirlerden birer yazarı İstanbul’da ağırlayarak birer eser vermesini sağlayacak ‘Dillere Destan İstanbul’, İstanbullu ve hayatının son kırk yılında İstanbul’da yaşayan kırk edebiyatçının, bulundukları semtleri ve yaşam öykülerini kitap haline getirecekleri ‘İstanbulum’ projeleri.

Müzik ve opera

2010 yılına kadar ve yıl boyunca açık hava alanları ve parklarda verilecek ‘2010’a Gider İken’ başlıklı ücretsiz konserler, tarihî mekânlarda verilecek ‘Tarih ve Müzik Kucaklaşıyor’ başlıklı minik konserler, klasik müziğin elitist imajını yıkmaya yönelik ‘Gençlerle Gençler İçin’ konserleri, genç profesyonellerden oluşacak ‘İstanbul 2010 Milli Takım Gençlik Orkestrası’, çalgıların dününü ve bugününü yan yana getiren ‘Sınır Ötesi Çalgı Sülaleleri’, ‘Çağdaş Müzik Tiyatrosu Festivali’, udun Türkiye, Mısır ve Suriye’de ne kadar farklı üsluplarda çalındığını ortaya koyan ’29. Paralel’, ‘Tarihin Tanığı Müzik’ projeleri.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir