İsrail saldırısı 11 günde 635 Filistinliyi öldürürken, dün BM idaresindeki okullar saldırıdan kaçıp sığınmış kadın ve çocuklara mezar oldu.
Tek saldırıda çoğu sivil 40 kişi canını yitirdi. Gazze’de şiddetli çatışma yaşanırken, dört İsrail askeri dost ateşiyle öldü. Kızılhaç: Topyekûn insani kriz var

İsrail’in Gazze’deki hava-deniz-kara saldırısında geride kalan 11 günde can kaybı 635’i, yaralı sayısı 3 bini geçti. Sadece dün en az 75 Filistinli öldü. Fransız haber ajansı AFP kurbanların 200’e yakınının çocuk olduğunu duyurdu. Filistin İnsan Hakları Merkezi (FİHM) ise 133 çocuk, 33 kadın, altı sağlık çalışanının öldüğünden söz ederken, son üç günde ölenlerin yüzde 90’dan fazlasını çoğu çocuk, silahsız sivillerin oluşturduğunu, çok sayıda kişinin enkaz altında olduğunu belirtti.
Dün kadınlarla çocuklara sığındıkları BM idaresindeki okullar da mezar oldu. Şati mülteci kampında ilk BM okuluna hava saldırısı üç çocuğun canını alırken, Cebeliye mülteci kampındaki ikinci BM okulunda tank ateşi en az 40 sivili öldürdü. Okulun dışında patlayan iki tank mermisinden fırlayan şarapneller hem dışardaki hem içerdekileri vurdu. Çoğu çocuk ve kadın 40 kurbanın yanı sıra onlarca sivil yaralandı. BM İsrail’den soruşturma isterken, İsrail hükümeti okuldan askerlerine ateş açıldığını ileri sürdü. Sözcü Mark Regev, “Askerlerimiz ateşe karşılık verince okulda bulunan patlayıcılar havaya uçtu” dedi. Dün ayrıca Han Yunus’taki bir Filistin okulunda top ateşi iki sivilin canını aldı. Ayrıca 10’u donanma, sekizi tank ateşinde ölen 18 Filistinliden sadece ikisi militan.

Hamaslı akraba için aile yok edildi

Önceki gece Gazze kentinin Zeytun mahallesinde bombalanan evden Daya ailesinin en ez 12 ferdinin cesedi çıkarıldı. Yoldan geçen biri de ölürken, enkaz altında dokuz ceset daha olduğu sanılıyor. Ölenlerin yedisi yaşları bir ile 12 arasında değişen çocuk, üçü kadın. Hamas üyesi Ebu Hamza Daya’nın 27 Aralık’ta eşi ve çocuklarıyla binadan ayrıldığı öğrenildi. İsrail, kara harekâtında Gazze’yi kuşatmasının ardından, nüfusu yoğun yerlere ilerliyor. Kentin kenarlarında Hamas ile şiddetli çatışmaya tutuşan İsrail birlikleri, dün helikopter ve tanklarla güneydeki Han Yunus ve ortadaki Dir Balah’a saldırdı. İsrail ordusu iki günde 130 militan öldürdüğünü iddia ederken, en az 80 Filistinliyi gözaltına aldı. İsrail ordusu, en büyük kaybı dost ateşiyle verdi. İsrail askerlerinin Gazze’deki çatışmada sığındığı binaya, İsrail tankı ateşi açınca üç asker öldü, 24’ü yaralandı, benzer bir vaka bir askerin daha canını aldı.

Bebek vuruldu

Hamas 45 km ötedeki Gadera’yı vurup üç aylık bir bebeği hafif yaraladı. Maariv Hamas’ın haftalarca İsrail’e roket atabileceğini yazarken, Britanya analiz grubu Jane’s İsrail’in operasyonu 20 Ocak’ta yeni ABD başkanı koltuğa oturana dek sürdürmeyi planladığı, ama askeri zafer kazanamayacağı yorumu yaptı.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir