İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan hiçbir izin almadan Çengelköy’de dolgu çalışması yapıyor. Koruma Kurulu yetkilileri Milliyet’ten öğrendikleri dolgu için inceleme başlattı.

iski-dolgu.Jpegİstanbul Boğazı’nın en güzel koyları arasında yer alan Çengelköy’de restorasyonu devam eden Abdullah Ağa Yalısı, önümüzdeki aylarda Adalet Bakanlığı bünyesinde hâkimevi olarak hizmet verecek. Yalının hemen önünde yapılan dolgu çalışması çevre sakinlerinin tepkisini çekti. Ancak dolgu çalışmasının yalı için değil, İSKİ adına yapıldığını öğrendik.

İSKİ yetkilileri, yalının hemen bitişiğinde bulunan ve denize akan dere bağlantısının denizden gelen kumlarla kapanmaması için çalışmanın yapıldığını, amaçlarının su sirkülasyonunun sağlanması olduğunu açıkladı.

Çalışmayla ilgili görüşünü istediğimiz İstanbul 6 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan ise İSKİ’nin çalışma izni için hiçbir başvuru yapmadığı yanıtını aldık.

Kurul yetkilileri, deniz doldurma çalışmaları için kendilerinden izin alınması gerektiğini belirterek, Boğaziçi İmar Müdürlüğü ve İSKİ’den bilgi istedi. Kurul, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırılık tespit edilirse uygulamanın durdurulması ve suç duyurusunda bulunmak için harekete geçecek.

‘İzin verilmesi mümkün değil’
Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Eyüp Muhçu, İSKİ’nin İstanbul Boğazı’nın en güzel kıyılarından birinde yapılan deniz doldurma çalışmasıyla hem Koruma Kanunu’nu, hem de Boğaziçi Kanunu’nu çiğnediğini belirterek şunları söyledi:

“İSKİ, denizi doldurarak topografik yapıyı, kıyıyı, doğayı değiştiriyor. Kurul onayı olmadan böyle bir çalışma yaparak kanunları hiçe sayıyorlar. Kaldı ki Boğaziçi’nde yapay dolgularla, doğal yapıyı zedeleyen, ortadan kaldıran müdahalelere Koruma Kurulu’nun da onay vermesi mümkün değil. Herhalde koruma kurulunun böyle bir çalışmaya izin vermeyeceğini bildikleri için oldubittiye getiriyorlar.”

Kaynak: Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir