İstanbul’un musluk sularının her gün yaklaşık 400 noktadan numune alınarak modern laboratuvarlarda analiz edildiği, analiz sonuçlarına göre suyun TSE, AB, ABD Çevre Koruma Kurumu ve Dünya Sağlık Örgütünün kriterlerine uygun olduğu bildirildi.
İSKİ’den yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında İstanbul’daki musluk sularıyla ilgili doğru olmayan iddialara yer verildiği belirtilerek, bunun İstanbul Büyükşehir Belediyesi faaliyet raporunda yer alan bazı verilerin yanlış yorumlanmasından kaynaklandığı kaydedildi.

Diğer sonuçlar asılsız
İstanbul İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne ait olduğu belirtilen “asılsız” su örneği test sonuçları ile İstanbul’un içme suyunun standartlara uygun olmadığının iddia edildiği dile getirilen açıklamada, şöyle denildi:

“İstanbul’un musluk suları her gün 350 ile 400 noktadan numune alınarak akredite olmuş İSKİ’nin modern laboratuvarlarında analiz edilmektedir. Analiz sonuçlarına göre İstanbul’dan musluklardan alınan su, Türk Standartları Enstitüsü, AB, ABD Çevre Koruma Kurumu ve Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlemiş olduğu kriterlere uygundur. İçme sularımız her ay düzenli olarak İl Sağlık Müdürlüğü, İSKİ ve Hıfzıssıhha Bölge Müdürlükleri tarafından kurulan ayrı ayrı ekipler tarafından ayda bir numune alınarak analiz edilmektedir. Ayrıca ilçe sağlık grup başkanlıkları tarafından da şebeke suyu analizleri yapılmaktadır. Ayrı ayrı kurumlar tarafından yapılan bu analizlerde şehir şebeke suyunun insani amaçlı sular hakkındaki yönetmelikte belirlenen standartlara uygun olduğu görülmektedir.”

Şehir şebeke suyunda herhangi bir olumsuzluğun olması durumunda İstanbul’da milyonlara insanın bundan etkilenerek hasta olacağına işaret edilen açıklamada, Büyükşehir Belediyesi faaliyet raporunda yer alan ve iddialara neden olan analiz sonuçlarının, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına gelen şikayetler üzerine, kuyu suyu, havuz, sebil ve depo çıkışı gibi İSKİ şebekesi dışındaki muhtelif yerlerden alınan numunelere ait olduğu vurgulandı.

Kaynak: NTVMSNBC

One Comment

  1. İstanbul pendik ramazanoğlu mah atıf sok ikamet etmekteyim yaklaşık 29 seneden beri mahallemizin mahallemiz sonradan sanayi bölgesi olduğu için alt yapımız yetersiz kalıyor kalma sebebi atıksu hattının yanımızda bulunan ( tosyalılar kaplama fabrikasının ) ve benzeri birkaç fabrikanın arıtmasız bir şekilde sularını bırakması sebebi ile yer altında bulunan künk sisteminin kaplamadan gelen asitli su ile çürüyüp krozyona uğramasıyla çevre felaketine yol açıyor konuyla ilgilenen arkadaşların dikkatine arz ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir