Küresel ısınmanın etkisiyle son iki yılda susuzluk ile karşı karşıya kalan İstanbullular, yağışlar ve Melen Suyu’nun gelmesiyle birlikte tasarrufu unuttu.

Büyükşehir Belediyesi, geçen yaz büyük bir kuraklık tehlikesi atlatan İstanbul’da halka sürekli suyu tasarruflu kullanma çağrısı yapmıştı. Yeni yılın ilk günlerine kadar devam eden kuraklık tehlikesi, bir aydır ara ara yağan sağanak yağmurlar ve Melen Suyu’ndaki bollaşma sayesinde nispeten geçti. ‘Barajların doluluk oranı yüzde 50’inin üzerine çıktı’ türünden haberler, İstanbulluların yaz boyunca yaptığı sıkı tasarruf politikasında gevşemeler olmasına sebep oldu. İstanbul halkı 2006 yılında 732 milyon metreküp su kullanırken, kuraklığın en yoğun yaşandığı 2007’de su kullanımı sıkı tasarruf sayesinde 714 milyon metreküpe düştü. İstanbulluların su tüketimi 2008 yılında da bir önceki yıla oranla 4 milyon metreküp artış göstererek 718 milyon metreküpe yükseldi. İstanbullular, 2007’de aylık ortalama 1,9 milyon metreküp su tüketirken 2008’de bu rakam 2 milyona yükseldi.

İstanbul’a son elli yılda ortalama 718 milyon metreküp yağış gelirken kuraklığın en yoğun yaşandığı 2007’de bu rakam 439 milyon metreküp olarak hesaplandı. Beklenen yağışları 2008’in son aylarında alan İstanbul, geçen yıl toplam 675 milyon metreküp yağış aldı.

2007 yılı Kasım ayında barajlardaki doluluk oranı son yılların en düşük seviyesi olan yüzde 8,7’ye kadar düşerken İstanbullular yaptıkları tasarruf ve Melen Suyu’nun kente getirilmesi ile vatandaşlar susuzluk yaşamamıştı. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), İstanbul barajlarındaki doluluk oranının yüzde 50’leri aştığını belirterek vatandaşların su tasarrufunu bırakmamalarını istedi.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir