Hatay’ın İskenderun ilçesine kurulması planlanan termik santralin tanıtım dosyasının, Çevre ve Orman Bakanlığı’na sunulduğu bildirildi. Diler Holding’e bağlı Diler Elektrik Üretim AŞ tarafından İskenderun ilçesine bağlı Sarıseki beldesinde kurulması planlanan Diler İskenderun Termik Santrali’nin (DİTES) tanıtım dosyası, Çevre ve Orman Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi ve Planlama Genel Müdürlüğüne sunuldu. Raporda, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’nde denize 425 metre mesafedeki 2 bin 28 sayılı parsele ve 11 hektarlık alana kurulacağı belirtilen santralin çalışma süresinin yılda 8 bin saat, projenin ekonomik ömrünün ise 25 yıl olarak belirlendiği belirtildi.

Net kurulu gücü 600 megavat, iç üretim gücü 4 milyon 260 milyon kilovatsaat (kWh) olacak santralin, yıllık 3 milyar 917 milyon 300 bin kWh satılabilir net enerji üretimi gerçekleştirmesi planlanıyor.

Santralde, “düşük kükürt içeriğine sahip ithal kömür” kullanılması planlanıyor. Bu amaçla, iskele üzerine kömür park sahasına kadar ulaşan her biri 1500 ton/saat kapasiteli, biri yedek iki adet kömür konveyör hattı tesis edilecek.

Yatırımın yüzde 70’i için kredi

Baca yüksekliği 210 metre olması öngörülen DİTES santralinden çıkacak ve piyasada değerlendirilemeyen özel atık kapsamında yer alan kül ve cüruf için, güneydoğu yönünde yaklaşık 5,6 kilometre mesafede, halen yatırımcı firma tarafından işletilen Eti Toprak Kireç Taşı Ocağı’nın yanında yer alan Harman Tepe, Güllü Tepe ve diğer birkaç tepe ile çevrili yaklaşık 22,8 hektarlık alan kullanılacak. Santralin mal olması planlanan 600 milyon doların, yüzde 30’u şirketin öz kaynaklarından, yüzde 70’i ise kredi kaynaklarından karşılanacak.

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir