Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) AKP’nin iktidarı boyunca dağıttığı kömür miktarının 7.5 milyon tona ulaştığını ve en yüksek dağıtım miktarının 2008’de yapıldığını açıkladı.

TÜDEF Başkanı Ali Çetin, doğalgaza art arda yapılan zamlar ve bedava kömür kullanımının artmasıyla birlikte özellikle Ankara ve İstanbul’da azotmonoksit, azotdioksit ile duman ve partikül değerlerinin Dünya Sağlık Örgütü’nün ve Hava Kalitesi Yönetmeliği’nin çok üstüne çıktığını vurgulayarak “Hava kirlilikte tehlike sinyalleri veriyor” dedi.AB’ye uyum kapsamında Türkiye’nin çevre sorunlarını çözmesine yardımcı olmayı hedefleyen uluslararası bağımsız kuruluş Orta ve Doğu Avrupa İçin Bölgesel Çevre Merkezi’nin (REC) hazırladığı rapora göre de 2004’te konut ve elektrik üretimi nedeniyle tüketilen kömürün sera gazı salınımlarının üçte birini oluşturduğunu dile getiren Çetin, “Açık Toplum Enstitüsü Türkiye temsilciliği raporuna göre de, konutlarda yakıt kullanımı kaynaklı CO2 salınımı iller sıralamasında başı Ankara ve İstanbul çekiyor. Ardından Bursa ve Konya geliyor. Carbon Monitoring for Action (CARMA) veri bankasınca da bu görüş destekleniyor” diye konuştu.

Türkiye’nin 1990’a göre sera gazı salımı artışında dünya birincisi olduğuna dikkat çeken Çetin, en son Türkiye’nin karbondioksit ve diğer sera gazı emisyonları ile ilgili rakamları içeren 1990-2006 Ulusal Envanter Raporu’na göre, sera gazı salımının yüzde 95 arttığını söyledi.

Ölçümlerde tutarlılık yok
Yetkililerin ölçüm cihazlarının bozuk olduğu ve kirlilik yaşanmadığı açıklamasını da değerlendiren Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Ali Çetin, “Hava kirliliği Ankara’da 8, İstanbul’da 6, diğer illerde de 1-2 merkezde ölçülüyor” dedi ve ekledi: “Bu ölçümlemelerde zaten bir bütünlük ve tutarlılık yoktu. İki ilçenin bile tek bir değerden ölçümlerini karşılaştıramıyordunuz. Hissedilenle ölçüm değerleri hep farklı çıkıyordu. Şimdi artık güvenilmez oldukları da kanıtlamış oldu.”

Türkiye’de hava kirliliği ölçümlerinin Ankara’da Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi tarafından 8 bölgede, İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi tarafından 7 bölgede, İzmir’de de Büyükşehir Belediyesi tarafından, diğer illerde ise Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yapıldığını anlatan Çetin, kendilerinin de yaptıkları çalışmalarda Ankara ve İstanbul başta olmak üzere hava kalitesinin gittikçe bozulduğunu tespit ettiklerini ifade etti.

Hava kirli diyenler azarlanıyor
Çetin, şöyle konuştu: “Hava kalitesinin bozulmasında bedava, kalitesiz kömür dağıtımları ile doğalgaza yapılan fahiş zamlar da etkili oldu. Ancak özür dilemek, hava kalitesini düzeltecek önlemleri ivedilikle açıklamak yerine 2 tavırla karşılaştık. Başbakan hava kirli diyenleri agresif üslubuyla azarlıyor. Daha vahim bir yaklaşım ise Çevre Yönetimi Genel Müdürü Lütfi Akça’dan geldi. Sayın müdür, havanın kirli olmadığını, ölçüm yapan cihazların bozuk olması nedeniyle havanın kirliymiş gibi göründüğünü açıkladı. Yani artık hava ölçüm sonuçları da güvenilir olmayacak. 1990’larda doğalgaza geçiş ile hava kirliliği artışı bariz biçimde önlenmişken, AKP’nin belediyecilik ve iktidar dönemi ile bu gerçekliğin tersine çevrildiğini görüyoruz.”

Kaynak: Referans

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir