Balçova Belediyesi, İçişleri Bakanlığı’nın uyarısı üzerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca imar planı çalışması yapılan İnciraltı’ndaki ruhsatsız 70 işyerinin yakımı için mülk sahiplerine tebligatta bulundu. Mülk sahipleri kendilerine tanınan sürenin son günü olan 25 Aralık 2008’e kadar yıkımı gerçekleştirmezlerse, yıkımları Büyükşehir Belediyesi’nin de desteği ile Balçova Belediyesi yapacak.

SUÇ DUYURUSU

Yıkım için tanınan sürenin dolması beklenirken, Yurtkur öğrenci yurtlarından Üçkuyular’daki iskeleye kadar olan bölüm ile Çeşme Otobanı’yla sahil arasında kalan işyerlerinin sahipleri hakkında savcılığa suç duyurusunda da bulunuldu. Tebligat gönderilen ve savcılığa şikayet edilen işletmeler içinde restoran, kafetarya, kır kahvesi ve kır düğün salonları yer alıyor.

Balçova Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Ali Çalkaya, üzerlerine düşen yasal sorumluluğu yerine getirmek zorunda olduklarını söyledi. Çalkaya, “Aslında bizim isteğimiz bölgenin imar planlarının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bir an önce yapılması. Bu sayede hem İzmir’in hem Balçova’nın önü açılacak. Burada hem binlerce insana istihdam sağlanıyor hem de bölge özellikle hafta sonlarında İzmir’in eğlence ve dinlence merkezi olarak kullanılıyor. Ancak, bizim de uymamız gereken yasalar ve mevzuatlar var. Bu nedenle yıkım tebligatını gönderdik” dedi.

Bölgedeki arsa sahiplerinin kurduğu İnciraltı Bahçelerarası Tabiatını Güzelleştirme ve Değerlendirme Derneği Başkanı Ekrem Şen ise yıllar önce gereken tedbirlerin alınmaması nedeniyle sorunun büyüdüğünü söyledi. Şen, “Restoran ve kafeteryalar açılmaya başladıktan sonra kesilen cezalar ve yasal yaptırımlar, bu yapıların çoğalmasını önleyemedi” dedi.

Planlama çalışmaları son aşamada

Herhangi bir imar planı bulunmayan İnciraltı’nda imar planlama yetkisi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda bulunuyor. Bakanlıkta son aşamaya geldiği bildirilen planlama çalışmalarına göre, bu bölgeye sağlık turizmine yönelik hastane, günübirlik tesisler ve jeotermal turizm merkezleri kurulması hedefleniyor. İlgili kurum ve kuruluşlardan alınan görüşler çerçevesinde son şekli verilen çevre düzeni planı, İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun onayına gönderilecek. Koruma Kurulu’nun onayı sonrasında bölgenin plansızlık sorunu biterken İnciraltı’nda arsası bulunan 3 bin kişinin mağduriyeti de son bulacak.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir