İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin konut şirketi KİPTAŞ’ın, TEM Otoyolu Çekmeköy Kavşağı’nda yaptığı Yeşil Vadi Projesi kapsamında inşa edilen 300 kişilik cami ilginç mimarisiyle uzay gemilerini andırıyor. Sitenin camisinin 2.5 milyon dolara mal olması planlanıyor.

AVLUDA GÜNEŞ SAATİ

İç içe geçmiş iki küreden oluşuyormuş gibi görünen ve beyaz mermerden kaplaması ile oldukça şık duran Yeşil Vadi Camii, Mimar Adnan Kazmaoğlu tarafından tasarlanmış. İnşaatı devam eden caminin minaresi güneş saati işlevi görüyor. Minarenin gölgesinin düştüğü cami avlusunun kaplamasına güneş saati kadranı işlenmiş. Güneş saati, “soyut ve somut zeminde yaşam, zaman ve ölüm dizgesini” simgeliyor…

IŞIK DUADAN SÜZÜLÜYOR

Camideki ilginç ayrıntılardan biri de havuz. Mimar Kazmaoğlu, suyla canlılığı, taşla da ölümü simgelediğini belirtiyor. Altında konferans salonunun da yer aldığı cami projesinde ana mekanı, iç içe geçen iki farklı çaplı yarım kubbe betonarme kabuk belirliyor. İki kabuk arasındaki 11 parçaya bölünmüş camı, simetrik yazılmış dualardan süzülerek gelen günışığı aydınlatıyor.

PROTOKOL SİTESİ

Yeşil Vadi Projesi’nden İstanbul protokolünün önde gelen isimleri daire satın aldı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu’nun oğlu Murat Aksu, projedeki 404 metrekarelik bahçe dublekslerinden 873 bin dolar ödeyerek satın aldı. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın aldığı 267 metrekare alanlı dairenin fiyatı ise KDV ile birlikte 572 bin dolara ulaşıyor. İstanbul Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, projeden 178 metrekarelik bir rezidans aldı. Engin’in dairesinin fiyatı 360 bin dolar. İstanbul Valisi Muammer Güler’in oğlu Barış Güler’in aldığı dairenin fiyatı ise KDV ile birlikte 519 bin dolara ulaşıyor.

Kaynak: Akşam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir