Yakıt ve zaman tasarrufu sağlayan sistem sayesinde hiç durmadan 50 veya 70 km hızla gidilebiliniyor.

Büyükşehir Belediyesi, yakıt ve zaman tasarrufu sağlayan, araçların dur-kalk nedeniyle yıpranmalarını azaltan ‘yeşil dalga’ sistemini kent genelinde yaygınlaştırıyor. Trafikte çok belirgin bir rahatlamaya imkan veren ve halen kentin belirli noktalarında uygulanan yeşil dalga, yeni düzenlemeyle daha çok semte yayılacak.

Çalışmalar sürüyor
Kent merkezindeki trafik yükünü çeken Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda 2000 yılında, Karabağlar Yeşillik Caddesi ile Karşıyaka Cemal Gürsel Caddesi’nde de 2002 yılından bu yana yeşil dalga sisteminin uygulandığını belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, başka caddelerde de yeşil dalga hattı uygulamasına başladıklarını açıkladı.

Yıpranma azalıyor
Büyükşehir yetkilileri, “Yakıt ve zaman tasarrufu sağlayan, araçların dur-kalk yapmaktan dolayı yıpranmalarını azaltan yeşil dalga sistemini, Altındağ Kamil Tunca Bulvarı’nın Vakıflar Kavşağı ile Yeni Garaj arasındaki kısmında kalan 5 kavşakta saatte 50 kilometre hızla devreye aldık. İkinci hattı, saatte 70 kilometre hızla gidilecek olan Yeni Girne Caddesi üzerinde 3 kavşak oluşturuyoruz. Üçüncü güzergah olan, geçtiğimiz günlerde hizmete aldığımız Harmandalı ve Büyük Çiğli altgeçitlerinin açılmasıyla rahatlayan Anadolu Caddesi’nde Soğukkuyu ile İtfaiye Kavşakları arasındaki 7 tesiste ise saatte 70 kilometre hızla gidilmesi koşuluyla yeşil dalga test çalışmalarına başlandı” dedi.

Geçici çözüm
Öte yandan Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Caddesi’nde İtfaiye Kavşağı ile Balatçık Kavşağı arasında yaya üstgeçitleri tamamlanıncaya kadar geçici sinyalize yaya geçişlerini tamamladı. Söz konusu yerde yeşil dalga hattı kurmak için çalışmaların başladığını kaydeden yetkililer, sistemi 2009 yılında kentin tamamına yaymak için çalışacaklarını belirtti.

Aynı süratte kesintisiz bir ulaşım
‘Yeşil dalga’, kırmızı ışığa yakalanmadan belirli hızda “kesintisiz trafik akışı” sağlanması anlamına geliyor. Kavşak kontrol cihazlarına takılan ilave bir modül ve yazılım ile uydudan saat bilgilerini alınarak bu bilgiler tüm cihazlarda uyum sağlıyor. Daha sonra, cihazlara yazılan programlar sayesinde, belirlenen hız ve mesafe bilgilerine göre, hazırlanan sinyal planlarıyla güzergah yeşil dalgaya uygun hale getiriliyor.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir