İngiltere’de yüksek mahkeme, Essex bölgesinde Basildon kenti belediyesi sınırları içinde bir yeşil alanı işgal eden 100 Çingene ailesi hakkında tahliye kararı verdi.

Yüksek mahkemenin üç yargıcı, Basildon Belediyesi’nin açtığı ve şu ana kadar 750 bin sterlin mahkeme masrafı ödediği davayı görüşüp karara bağlarken, bu ailelerin gerekirse zor kullanılarak bölgeden çıkartılması gerektiğine hükmetti.

Çingeneler ise bunun 500’ü aşkın kişinin evsiz kalması anlamına geleceğini, 10 yılı aşkın süredir bölgede yaşadıklarını ve buranın evleri haline geldiğini belirterek, “Gidecek yerimiz yok, sonuna kadar direneceğiz” dedi.

Basildon Belediyesi’nin, 100’ü aşkın ailenin bölgeden tahliye edilmesini sağlamak için, bundan sonra da harcayacağı parayla birlikte toplam masrafının 2 milyon sterlini geçmesi bekleniyor.

Bu arada bölgeye 1960’larda yerleşen ve oturma izni almayı başaran 40 Çingene ailesinin ise karardan etkilenmeyeceği bildiriliyor.

Essex bölgesi ve Basildon kenti, göçebe Çingeneler tarafından tercih edilen bir bölge olarak biliniyor. İstatistikler, bölgeye yerleşen Çingene ailelerin sayısının 1990’lı yılların başından bu yana yüzde 475 oranında arttığını ortaya koyuyor. Bu oranın İngiltere genelinde ise yüzde 44 olduğu belirtiliyor.

Kaynak: CNNTürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir