28 Mart 2004 yerel seçimlerinde AK Parti’nin yüzde 50 oy oranı ile İstanbul’da en çok oy aldığı ikinci ilçe olan Güngören’de yerel seçimler Karadenizli adaylar ve mevcut başkan arasında geçecek.

gungoren.jpgCHP Güngören’de eski Trabzonsporlu futbolcu Lemi Çelik’i, MHP Rizeli Recep Mahmutoğlu’nu, Saadet Partisi de Trabzonlu Mehmet İpekçi’yi başkan adayı yaptı. DSP ise 29 Mart’ta Konyalı Murat Tülü ile seçmenden oy isteyecek. AK Parti başkan Yücel Şakir Karaman’la yola devam dedi.

1950’den 1992’ye kadar Bakırköy’e bağlı bir semt olan Güngören, 1992’de ilçe oldu. Altyapı sorunu büyük ölçüde çözülen ilçenin şu anda en büyük sorunu yeşil alan yetersizliği. Bina yoğun bir yerleşim örgüsüne sahip ilçede yaşayanlar, yeşil alanların neredeyse yok denecek kadar az olduğunu belirtip, ailecek gezip eğlenebilecekleri, dinlenebilecekleri park ve bahçe istiyor. İlçenin trafik ve otopark sorunu da çözüm bekliyor. 1968’de tamamen konut alanı olarak planlanan ilçede bugün yeşil alan, sosyal ve kültürel tesis üretilebilecek boş arazi hiç yok, her yer bina. Bir zamanlar bamyası ile ünlü olan Güngören’de, düzensiz ve hızlı yapılaşma sonucu bugün bırakın tarım yapmayı, park yapmaya yer bulunmuyor. Yeşil alan sorununu çözmeye çalışan AK Partili belediye yönetimi, istimlak yaparak ihtiyaca cevap vermeye çalışıyor. 2004 yılında ilçede 110 bin metrekare yeşil alan bulunurken, AK Partili belediye, 5 yılda bu miktarı yüzde 50 artırarak ancak 170 bin metrekareye çıkardı. İstanbul genelinde kişi başına aktif yeşil alan miktarı 5,8 metrekare iken bu oran Güngören’de 0,5 metrekare. Seçilecek belediye başkanının en zorlanacağı sorun yeşil alan sorunu olacak.

Bağcılar’a giden hafif tramvayın ilçenin en büyük alışveriş merkezi olan Kale Center’ın önünden geçmesi, Bağcılar, Esenler, Olimpiyat Köyü metro hattının da Üçyüzlü’den geçmesi ilçenin toplu ulaşım sorununu ciddi ölçüde çözecek. İlçede en büyük sorunlardan biri olan otopark sorununu çözmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Merter’de iki olmak üzere toplam 8 otopark yapılıyor. Güneştepe, Köyiçi ve Haznedar’a da birer katlı otopark inşa edilerek otopark sorununa çözüm getirilecek.

Daha yapacak çok işlerimiz var
Hızlı bir kentleşme süreci yaşayan Güngören, eğitimden sağlığa, ulaşımdan spora ve sosyal tesislere kadar birçok alanda, Başkan Ş. Yücel Karaman’ın öncülük ettiği projelerle modern bir ilçe haline geldi. Altyapı yatırımlarını hızla tamamlayan belediye yönetimi, bundan sonraki süreçte üstyapı yatırımlarına ağırlık verecek. Güngören’de görev süresi 5 yıla yaklaşan Yücel Karaman, çocukluğundan bu yana Güngören’de yaşıyor. Makine mühendisi Karaman, 1998-2000 ve 2001-2004 arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım AŞ’de çalıştı. RTE 2000 adlı yerli tramvay aracını planlayan ve projelendiren birimin başında görev yapan Yücel Karaman 2004’te Güngören Belediyesi’ne başkan seçildi. İlçenin yeşil alan miktarının azlığının en büyük sorun olduğunu kaydeden Karaman, 2005’te yeni planlama yaptıklarını söylüyor. Yapılan plan değişikliğiyle 60 bin metrekare yeni yeşil alan ürettiklerini belirten Karaman, “Yeni alanın 22 bin metrekaresini sosyal donatı alanlarıyla halkın kullanımına açtık. Şu anda 37 bin metrekare arsa rezervimiz var. 12 yeni park yaptık. Dört parkı büyüttük ve içine sosyal tesisler ilave ettik. 41 okulun bulunduğu ilçedeki arsaları düzenleyerek 8 adet yeni okul alanı ürettik ve bedelsiz olarak Milli Eğitim’e devrettik.” diye konuşuyor. Yeni dönemde en büyük projelerinin Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesi olduğunu vurgulayan Karaman, “Tozkoparan sakinlerinin hayatına değer katacak yeni bir yaşam merkezi doğuyor. Tozkoparan’da 558 hektarlık alanda bütün binaları yenileyeceğiz. Bunun için kimse mağdur olmayacak. Yerinde dönüşüm gerçekleştireceğiz ve vatandaş aynı mahallede oturacak.” dedi. Güngören’de yapılan en önemli projelerin başında üye sayısı 10 bine yaklaşan ve kana ihtiyaç duyanlar ile gönüllüleri buluşturan KANKA (Kan Kardeşliği Kulübü) ve 11 dönüm arazi üzerine tesis edilen Güngören Kültür Merkezi ilk sırada yer alıyor. Karaman yeni dönemde Hasbahçe Sosyal Tesisi, Köyiçi Spor Kompleksi, otoparkı, deprem sığınma alanı ve semt pazarı bulunan Şehir Parkı, 10 yer altı otopark, Haznedar’daki Magirus’a ait eski fabrika arazisinin kültür merkezine dönüştürülmesi ve Tozkoparan Kentsel Dönüşüm projelerini yapacaklarını belirtiyor.

Memleketim artık Güngören
Saadet Partisi’nin Güngören’deki adayı Mehmet İpekçi ilçeye “Otopark yapmak gerekli” diyor. 1956 Trabzon doğumlu İpekçi, 1972 yılından bu yana Güngören’de ikamet ediyor. Ticaretle uğraşan İpekçi belediye başkanı seçildiği takdirde yapacağı işler hakkında şunları söylüyor: “Yeni park ve otoparklar yapacağım. Binaların depreme dayanıklılık testlerini yaptıracağım. Gençlere meslek edindirme ve iş bulmada belediyemizde birim oluşturacağız. Trafiğe kapalı yeni alışveriş sokakları oluşturacağız. Yöresel kültürlerin tanıtımına derneklerle koordineli çalışarak imkan sağlayacağız.”

Yeşil sahalardan siyasete transfer
CHP Güngören’de Trabzonspor’un ‘Başbakan’ lakaplı ünlü futbolcusu Lemi Çelik’i aday gösterdi. Uygulayacağı sosyal projelerle Güngören’i ticaret, kültür ve sanat merkezi haline getirmeyi vaat eden Çelik, “Gençlik eğitim merkezleri, ücretsiz anaokulları, ücretsiz üniversite hazırlık kursları ve derslikleri yeterli olmayan okullara ek derslikler yaptıracağız. Gençlerimiz için, her mahalleye halı saha, huzurevi, engelliler için tedavi merkezleri, öğretmenevi, tiyatro salonları yaptıracağız. Haznedar’daki Otokar ve Merter’deki Vakko arazileri üzerine yüzme havuzu, tenis kortları, spor salonu, yürüyüş yolları, parklar, cep sinema salonları yaptıracağız.” diyor.

oy.jpg

Yeşil alan sayısını hızla çoğaltacağız
MHP’nin Güngören adayı Recep Mahmutoğlu, 1969 Rize doğumlu. Adaylık sürecinin başlamasında en büyük etkenin “büyük bir metropol olan İstanbul’un hem coğrafik ve sanayi hem de nezih bir ilçesi olan Güngören’in gerektiği yerde olmaması” olarak açıklayan Mahmutoğlu projelerini şöyle sıralıyor: “Çöp konteynırlarını yerin altına koyup, atık suların ayrıştırılıp kanalizasyona bağlandığı ve günün her saatinde çöpünüzü atabileceğiniz, otomatik kapaklı, yer altı çöp konteynırları oluşturacağız. Genelde ana cadde ve sokaklarda kurulup, yangın, trafik ve güvenlik sorunu oluşturan pazarlarımızı ana arterlerden kaldırıp rehabilite edeceğiz. Her mahallemizde en az bir tane olmak üzere mahalle merkezlerinde bulunan ana caddeleri trafiğe kapatıp yeni alışveriş, park, yeşil alan ve yürüyüş alanları oluşturacağız.”Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir