Kültürpark’taki yeraltı otoparkı inşaatının devamı konusunda Danıştay’dan alınan onaydan sonra yüklenici firmaya ‘işe başla’ yazısı gönderildi.

İzmir 1. İdare Mahkemesi tarafından yapımı durdurulan Kültürpark’taki yeraltı otoparkıyla ilgili Danıştay’ın verdiği bozma kararı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni harekete geçirdi.

Gerekçeli kararı alan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, İzmir’deki meslek örgütlerinin yapımına karşı çıktığı otoparkın tamamlanması için yüklenici firmaya şantiyeyi kurması için yazı gönderildi. Ocak ayı sonunda inşaatına başlanması planlanan otoparkın Ağustos’ta açılacak Uluslararası İzmir Fuarı’na kadar yetiştirileceği bildirildi.

Engel kalktı
Danıştay’ın yerel mahkeme kararını bozmasının ardından hukuki olarak inşaatın devam etmesinin önünde engel kalmadığını belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, hazırlıklara başlandığını, yüklenici firmaya tebligatın yapıldığını, şantiyenin kurulmasından sonra inşaata başlanacağını belirtti. Ocak sonu ya da Şubat başında başlatılacak inşaatın, Ağustos ayında yapılacak İzmir Enternasyonal Fuarı’ndan önce tamamlanmasının planlandığı bildirildi. İnşaatın başlaması için Büyükşehir Belediyesi’nin Konak Belediyesi’nden ruhsat başvurusunu yapacağı öğrenildi. Öte yandan yüklenici firmanın inşaat için gerekli aletlerini Kültürpark’a yeniden getirmeye başladığı öğrenildi.

Projelendirme çalışmaları Ahmet Piriştina’nın başkanlığı döneminde başlayan yeraltı otoparkı, önce 1000 araç kapasiteli olarak öngörüldü. Ancak İzmir 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, eski TRT binasının bulunduğu alanın altının kazılmasına izin vermedi. Araç kapasitesi bunun üzerine 591’e düşürüldü. Kapalı otoparkın ihalesi 4 milyon 610 bin YTL bedelle gerçekleştirildi. Yeraltı otoparkı, Kültürpark 26 Ağustos kapısından girişte yolun sağ ve solunda yıkılan Türkiye Pavyonu ve Özdemir Sabancı Pavyonu ile diğer binalardan kalan alanın altına yapılacaktı.

İtiraz sahibinden tepki
Kültürpark’ta yeraltı otoparkının yapılmasını karşı çıkarak durdurulması için dava açanlardan Mimar Nejat Saygıner, Danıştay’dan dönen davanın, İzmir 1. İdare Mahkemesi’nde yeniden görüşüldüğünü, dava sonuçlanıncaya kadar yatırım yapılmasının yasal ve etik olmadığını söyledi. TMMOB’a bağlı İl Koordinasyon Kurulu’nun otoparkın yapımına karşı olan tutumlarında bir değişiklik olmadığını belirten Saygıner, “Kapalı otopark inşaatının Kültürpark’ın içindeki ağaçlara zarar verdiği, doğal dengeyi bozacağı bilirkişi raporuyla saptandı. Ayrıca burası tarihi SİT alanı. Otoparkın yapılmasına sonuna kadar karşı çıkacağız. Yapılıp bittikten sonra tekrar yıkılmasından endişe ediyoruz. Ortaya parasal ve mekansal zarar çıkacağından endişeliyiz” dedi.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir