Enerji Bakanı Hilmi Güler, Güneydoğu Avrupa ülkelerine, yenilenebilir enerjide ortak Ar-Ge çalışması teklif ettiklerini belirterek, “Bu teklif, bölge ülkeleri tarafından olumlu karşılandı” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Güneydoğu Avrupa ülkelerine yenilenebilir enerjide ortak araştırma- geliştirme çalışması teklif ettiklerini belirterek, “Bu teklif bölge ülkeleri tarafından olumlu karşılandı” dedi.

Bakan Güler, Hırvatistan’ın Dubrovnik şehrinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Hırvatistan Zirvesi 2008: Güvenlik, Refah, Büyüme” konferansına katıldı. Ağırlıklı olarak ekonomik gelişmeler ve enerji güvenliği konularının görüşüldüğü zirveye 32 ülkeden cumhurbaşkanları, başbakanlar, dışişleri bakanları, NATO ve Avrupa Birliği temsilcilerinin yanı sıra 25 düşünce kuruluşu ve uluslararası kuruluşların temsilcileri katıldı. Bakan Güler zirvenin ikinci günündeki “Avrupa’nın Enerji Stratejileri” başlıklı oturumda bir konuşma yaptı.

Ortak AR-GE teklifi
Bakan Güler, temasları kapsamında Güneydoğu Avrupa ülkelerine yenilenebilir enerjide ortak Ar-Ge çalışmaları teklif ettiğine değinerek, bunun çok ilgi gördüğünü ve ortak Ar-Ge çalışmalarının başlatılabileceğine dönük olumlu sinyaller aldığını söyledi. Zirvede, küresel ısınma konusunun da gündeme geldiğini belirten Güler, konuşmasında iklim değişiklikleriyle mücadele ve sürdürülebilir büyüme için enerji verimliliğine dikkat çektiğini kaydetti. Güler, bu konuda bütün hükümetlerin inisiyatif alarak katkı sağlamasının önemini vurguladığını anlattı. Nabucco projesinin hızlı bir şekilde yürüdüğünü ve önümüzdeki günlerde hükümetler arası anlaşmaların yapılacağını da belirten Güler bunun da hızla bir şekilde bitirilmesi konusunda ortak bir kanaat oluştuğunu kaydetti.

Petrol tüketimi arttı
Türkiye’nin Avrupa Birliğinin enerji güvenliğinin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayan Güler, “2007’de dünya petrol tüketiminin günde bir milyon varil arttığı dikkate alındığında BTC, günlük dünya petrol tüketim artışını tek başına karşılayan bir proje. Bu da Türkiye’nin dünya arz güvenliğine sağlamış olduğu katkının somut bir örneğidir” dedi. Güler, Arap gazının son teslim yeri Avrupa olacak şekilde çalışma yürüttüklerini zirvede deklare ettiklerini söyledi.

Gaz talebi
Bakan Güler, temasları kapsamında Arnavutluk Başbakanı Sali Berisha ile yaptığı görüşmede Şahdeniz doğal gaz boru hattı konusunun gündeme geldiğini belirterek, “Arnavutluk Başbakanı, Türkiye’den geçen boru hattı üzerinden Şahdeniz gazı talebinde bulundu” dedi.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir