Şirket-i Hayriye’nin 168 yıllık mirasını 21 yıllık geçmişiyle birleştiren ve son 4 yıldaki atılımları ile dünyanın en fazla yolcu taşıyan şirketi haline gelen İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ (İDO), 2008 yılını 15 milyon TL kârla kapattı.

2004 yılında 34 milyon TL zarar eden İDO, 2005’ten itibaren artan bir şekilde kâr etmeye başladı.

Şehir hatlarında taşınan yolcu sayısını 50 milyondan 102 milyona, araç sayısını 2,6 milyondan 6,5 milyona çıkaran İDO, son 5 yıllık dönemde 361 milyon dolar yatırım yaptı. Başta deniz taksi olmak üzere İstanbulluları birçok yeni hizmetle tanıştıran şirket, İstanbul trafiğine alternatif ulaşım yolları oluşturmaya devam ediyor. 102 gemi ile 87 iskele ve 34 hatla İstanbullulara hizmet verdiklerini belirten İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy, “İDO olarak yolcularımızı birçok yenilikle tanıştırdık. Filomuzu genişlettik, yeni hatlar açtık ve hizmet kalitemizi yükselttik. 2008 yılında net hizmet satış gelirlerimizi bir önceki yıla göre yüzde 18 artırdık. Yakıt fiyatlarında bir önceki döneme göre yüzde 40’lara varan fiyat artışları ve dövizdeki yükselişe rağmen 2008 yılını 15 milyon TL kârlılıkla kapatarak Türkiye’nin en büyük şirketleri arasındaki yerimizi aldık. Bu yıl için 481 milyon TL net satış hedefi koyduk.” diye konuştu.

İDO bu yıl 350 milyon Euro’luk yatırımla kuracağı Ro-Ro şirketi ile İstanbul’u büyük araç trafiğinden kurtarmayı planlıyor. Şirket, 2009 yılında kent içi trafiğine alternatif yollar oluşturmak amacıyla İstanbul’dan Marmara’nın önemli iki noktası arasında Ro-Ro taşımacılığı projesi başlatacak. İDO, hem turistik açıdan İstanbul’a büyük katkı sağlayacak hem de İstanbul trafiğine alternatif oluşturacak Haliç Motorları projesini de 2009 yılında hayata geçirecek. Motorlar Üsküdar-Haliç-Eyüp hattında çalışacak, özel tasarımı sayesinde Amsterdam ve Venedik’teki benzerleri gibi Haliç köprülerinin altından rahatlıkla geçebilecek. Türk mühendislerin inşa edeceği 600 kişi kapasiteli üç yolcu gemisi için İDO 10 milyon Euro’luk bir bütçe ayırdı.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir