Küresel krizin etkisiyle satışlarda durgunluk yaşayan inşaat sektöründe yeni konut projeleri yok denecek kadar azaldı. Zor dönemde sermayesi güçlü şirketler konut yapmaya devam ediyor.

Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinden Ağaoğlu, bu yıl 3 milyar dolar yatırımla 5-6 bin konut inşa etmeyi planlıyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, İstanbul Bahçelievler’de 1.500 konutluk My City projesinin satışına yakın bir zamanda başlayacaklarını söyledi. Projenin tanıtımı bile yapılmadan yoğun talep aldığını belirten Ağaoğlu, “İddialıyım. Bahçelievler’de iki ayda bin konut satacağız.” dedi.

Uludağ’da sahibi olduğu My Resort Otel’de gazetecilerle sohbet toplantısında bir araya gelen Ali Ağaoğlu, inşaat ve turizm sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ağaoğlu’na göre bu yıl inşaat sektöründeki küçülme yüzde 40’ı bulacak. Kâr marjları daha da düşecek. Finansman güçleri zayıf olan ve modaya uyup sektöre yatırım yapan şirketler sektör dışında kalacak. Herkesin hesabını kitabını iyi yapması gerektiğini belirten Ağaoğlu, küresel krize rağmen paranın buharlaşmadığını ve yerinde durduğunu, paniğe kapılmadan temkinli hareket edilerek güvenli liman arayan yatırımların çekilebileceğini kaydetti.

Ağaoğlu, Merkez Bankası’nın son radikal faiz indiriminin şubat, mart ayında da devam etmesi halinde, konut sektörünün çok olumlu etkileneceğini düşünüyor: “Aslında konuta yönelik talepte bir daralma yok. Durgunluk ortamında bir talep ertelemesi söz konusu. Konut kredilerinde faizler nerdeyse 2005 seviyelerine yaklaşmış durumda. Yüzde 1’lere yaklaşan konut kredi faizleri talebi yeniden kamçılayabilir.” Firmalarının hedefleriyle ilgili bilgiler de veren Ağaoğlu, bu yılın ilk projesini İstanbul Bahçelievler’de gerçekleştireceklerini belirtti. 1.500 konutluk proje için şubatta kapsamlı bir reklam çalışması yapacaklarını ifade eden Ağaoğlu, “Reklamda amaç satış yapmaktan ziyade sektörün heyecanını ve moralini yükseltmek.” dedi. Bahçelievler’den 600 milyon dolarlık hasılat bekleniyor. Firma, kampanya için çok alternatifli ödeme koşulları üzerinde çalışıyor. Seyrantepe’de bir proje üzerinde çalışan Ağaoğlu, Ayazağa’da bin konutluk projeye de bu yıl başlayacak.

Ağaoğlu Grubu’nun inşaatın dışında turizm yatırımları da bulunuyor. Bu yıl turizmde 1 milyar doların üzerinde yatırım planlayan grup; Seyrantepe, Ataşehir, Küçük Çamlıca, Anadoluhisarı ve Ümraniye’de otel inşa edecek. Ali Ağaoğlu, basın toplantısında, gruba ait My Resort Oteli’nin de bulunduğu Uludağ’ın kış turizmi kapsamında karşı karşıya bulunduğu sorunlara da değindi. Türkiye’de kış turizminin merkezi olan ve kurulu 10 bin yatak kapasitesinin 5 bininin bulunduğu Uludağ’da plansızlığın had safhaya geldiğini ve Uludağ’ın sahipsiz bırakıldığını söyledi. Uludağ’ı komple yıkıp kapsamlı yeni bir master planla inşa etmenin şart olduğunu savunan Ağaoğlu, “Umudumuz Sayın Başbakan’ımızda. Uludağ’ı Davos yapma sözünün artık gerçekleşmesini istiyoruz. 3-4 yılda Uludağ iyi bir planla yeniden yapılarak Davos gibi olabilir.” dedi. İnşaat ve turizmin yanı sıra enerjide de büyümeyi planladıklarını belirten Ağaoğlu, rüzgar ve hidroelektrik santrali yapımı için kurulu kapasitesi 600 megavata ulaşan lisans haklarını satın aldıklarını, bu alandaki yatırım hedeflerini gelecek 2-3 yıllık dönemde 600 milyon Euro olarak hesapladıklarını kaydetti.

Çalışanımıza krizde ‘evine git’ demeyiz
Son günlerde gerek inşaat gerekse diğer sektörlerde yaşanan işten çıkarmalarla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Ali Ağaoğlu, işadamlarının hem ülkeye, hem sektöre hem de çalışanlarına karşı sorumlulukları olduğunu hatırlattı. Bu dönemde işadamlarının kâr marjından fedakarlık yapması gerektiğini belirten Ağaoğlu, “‘Kriz var’ deyip, iyi günde hep yanımızda olan ve bizleri bugünlere getiren ekiplerimize, çalışma arkadaşlarımıza ‘hadi evinize gidin’ diyemeyiz. Ben kendim Ofluyum, ama hiçbir zaman of çekmem. Şimdi işadamlarımıza diyorum ki; of çekmeyi, ağlamayı bırakalım, üretimi sürdürme gayreti içinde olalım ve işimize bakalım.” dedi.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir