İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) yapılan açıklamada, İSKİ’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile ”mahkemelik olduğu” yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Açıklamada, Topbaş’ın kendi hazırladığı yönetmeliğe aykırı hareket ettiği ve dolayısıyla İSKİ’nin İBB’ye 65 dava açtığı yönündeki ifadelerin, ”kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik, siyasi maksatlı bir kampanyanın ürünü” olduğu belirtildi.

İçme suyu havzalarında yer alan kaçak yapılarla ilgili yıkım sürecinin Topbaş’ın göreve geldiği 2004 yılında bizzat verdiği talimatlarla hız kazandığının ifade edildiği açıklamada, bu doğrultuda su havzalarındaki ”mutlak ve kısa mesafeli koruma alanlarında” yapılan yıkım adedinin 959 olduğu kaydedildi.

Açıklamada, İstanbul genelinde ise son 5 yılda 13 bin kaçak yapı ve gecekondunun yıkıldığı, bunun bir rekor olduğu belirtilerek, şöyle denildi:

”İSKİ’nin kaçak yapılarla ilgili açmış olduğu iptal davalarının konusu, 2004 yılı öncesinde İBB yetki ve sorumluluk alanı dışındaki bazı belediyelerin hazırladığı ve bu belediyelerin kendi meclislerinde onaylayarak yürürlüğe aldıkları imar planlarıdır. Özellikle vurgulamak istiyoruz ki bu iptal davaları, Kadir Topbaş’ın göreve geldiği zaman verdiği genel talimat doğrultusunda açılmıştır. Dolayısıyla ‘İSKİ, Topbaş’la davalık’ ifadesi bir saptırmadır, doğru değildir.”

İç denetçiler
Öte yandan, İBB’den yapılan bir başka açıklamada da CHP Milletvekili Çetin Soysal’ın 28 Ocakta yaptığı basın toplantısında iç denetçiler hakkındaki yaptığı açıklamaların da, ”gerçek dışı, kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye yönelik, siyasi maksatlı bir kampanyanın ürünü” olduğu ifade edildi.

İBB’de iç denetim müessesesinin kurulmasıyla ilgili geçiş sürecinin her ayrıntısının ilgili kanunlar çerçevesinde titizlikle gerçekleştirildiği vurgulanan açıklamada, ”Yapılan iç denetçi atamalarının suç unsurları taşıdığını iddia edenler, sağlıklı bir hukuki değerlendirme almış olsalardı, bu iddialarda bulunmayacaklardı” denildi.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir