İnşaatçıların Rusya’dan sonra Ortadoğu pazarına yönelmesinin ardından yapı endüstrisi de üretim için bu pazarlarda fırsat aramaya başladı..

2008 yılını yüzde 1’ik daralma ile kapatacağı tahmin edilen inşaat sektöründe yatırımcıların krizle beraber Rusya gibi pazarlardan Ortadoğu, Körfez ve Kuzey Afrika ülkelerine yönelmesinin ardından yapı endüstrisi de bu pazarlarda fırsatlar arıyor. Yapı Endüstri Merkezi (YEM) Genel Müdürü Güven Cantürk, çimentoda Avrupa’nın en büyük üreticisi olduğumuzu hatırlatarak “Suriye, Filistin ve Irak çimentoda çok önemli bir pazar haline geliyor. Buradaki fırsatların değerlendirilmesi gerekiyor” dedi. Cantürk , “İnşaat şirketleri iç pazar ve Avrupa’da işlerin yavaşlamasından sonra Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Arap Yarımadası’ndaki imkanları yeniden gözden geçiriyor.” diye konuştu. Cantürk’e göre sektörde Ortadoğu coğrafyası ile ilişkilerin bu sene daha önemli olacak.

2008’de yüzde 1 daraldı
YEM tarafından hazırlanan Türk Yapı Sektörü 2008 raporunda geçen yılın ilk 9 ayında inşaat sektörünün yüzde 1.5 oranında daraldığına değinildi. TÜİK tarafından daha açıklanmayan 2008 sonu için beklenti ise bu daralmanın yüzde 1 olacağı yönünde. İnşaatta kamu sektöründeki küçülme yüzde 4 olarak gerçekleşirken özel sektördeki küçülme yüzde 1 oldu.

Kaynak: Emlak Sabah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir