Atatürk’ün Yalova’ya bıraktığı en büyük miras olan ‘Yürüyen Köşk’ü geçen yıl boyunca 18 bin 365’i biletli olmak üzere toplam 25 bin kişinin gezdiği açıklandı.

Yalova Belediyesi tarafından 8 Mayıs 2006 tarihinde halkın ziyaretine açılan Atatürk’ün Yürüyen Köşkü ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor. 2007’de yaklaşık 30 bin kişinin ziyaret ettiği Yürüyen Köşk’ü 2008’de de 18 bin 365’i biletli olmak üzere toplam 25 bin kişi gezdi. Öğrenci, öğretmen, asker ve yurtdışından gelen yabancı ziyaretçilerin biletsiz olarak girebildiği Yürüyen Köşk’ü gezenler, hikayesini dinleyip, ulu önderin kullandığı odaları, özel eşyalarını görüyor, balmumu heykelini ise ilgiyle izliyor. Hediyelik eşyaların satıldığı, 4 teleskopla karşı kıyıların izlendiği Yürüyen Köşk’te 1 TL karşılığında satılan biletlerden elde edilen gelirle köşkün onarımı gerçekleşiyor.

Atatürk çınarın dalını kesmeyip köşkü raylarla yürüttü

Atatürk, Yalova açıklarından geçerken sahildeki çınarın kendisini çok etkilemesi üzerine buraya köşk yaptırmıştı. 22 günde tamamlanan köşk, Atatürk’ün Yalova’ya geldiği zaman burada dinlendiği mekan olmuştu. Zamanla dalları uzayan çınar ağacının Köşk’ün çatısını etkilemesi üzerine Atatürk’e, çınarın dalının binanın çatısına değdiği ve kesilmesi gerektiği söylenir. Atatürk ise çınar ağacının dalının kesilmesi yerine köşkün biraz ileriye alınmasını emreder. Köşk, 3 gün içerisinde tramvay rayları üzerinde tam 4 metre 80 santimetre doğuya doğru kaydırılır. O günden itibaren de köşkün adı Yürüyen Köşk olur.

Kaynak: Milliyet

12 Comments

  1. ben gidip köşkü gördüm. muhteşem bir manzarası var bayıldım. köşkün yürütülme calısmalarını hayretle izledim.mükemmel ya herkes gidip bence görsün

  2. Açıklamada yazan yazıda belirtildiği üzre yurtdışından gelen yabancılar;
    diyeceğim o ki yabancılar atalarının savaştığı ULU TÜRK’ün KÖŞKünü merak edip gelebiliyorsa BİZ TÜRKLERin ATASININ MİRASINA SAHİP ÇIKIP FIRSAT BULDUKÇA GÖRMESİ GEREKİR. . . BU SÜPER MÜKEMMEL YAPI ATAMIZIN ULUSUNA MİRASI. .. . SEN RAHAT UYU ATAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir