Erzurum Yakutiye Belediye Başkanı Fahrettin Atınç, Kentsel Dönüşüm Projesi gerçekleştirilmesinin çok da kolay olmadığını belirterek, Hasanibasri Mahallesi’nden başlayan proje kapsamında modern konutların yanı sıra 25 metre genişliğinde ve 1000 metre uzunluğunda yol açma çalışmasına başladıklarını söyledi.
Yakutiye Belediyesi Meclisi, Aralık 2007 tarihli oturumunda Habipefendi ve Mehdiefendi mahalleleri sınırları içerisinde bulunan 22 bin metrekarelik arsayı Kentsel Dönüşüm Projesi uygulaması yapılması amacıyla Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz verme kararı aldı. Habipefendi ve Mehdiefendi mahalleleri sınırlarında bulunan 22 bin 400 metrekare büyüklüğündeki arsa Büyükşehir Belediyesi tarafından Kentsel Dönüşüm Projesi ve ıslah çalışması amacıyla değerlendirecek. Belediye Başkanı Fahrettin Atınç, taleple ilgili olarak şehir merkezinin düzenlenmesi ve dönüşüm projesi için bu çapta bir projeye Yakutiye Belediyesi’nin gücü yetmeyeceğini söyledi.

Yakutiye Belediye Başkanlığı ile TOKİ arasında imzalanan protokol ile Hasanibasri Mahallesi ve Rabiahatun Türbesi çevresinde 31 bin 512 metrekare arsa üzerinde tüm sosyal dokusunun da yapılacağı modern siteler yapılacak. TOKİ tarafından sosyal konut kapsamında 4 tip şeklinde yapılacak sitelerin temeli bu yıl içerisinde atılacak. Projeye ilk adım Yakutiye Belediye Başkanlığı ve TOKİ tarafından imzalanan protokolle atılmış oldu. 1. Etap Kentsel Dönüşüm alanının bulunduğu Hasanibasri Mahallesi’nde 16 bin 566 metrekare, 2. Etap Kentsel Dönüşüm alanının bulunduğu Rabiahatun Türbesi çevresinde ise 14 bin 946 metrekare alana 4 tip sosyal konut yapılacak. Bu alanın hazırlanması için toplam 14 bin 806 metrekare enkaz bulunuyor.

4 tip konut
Başkan Fahrettin Atınç, şehrin ilk Kentsel Dönüşüm Projesini gerçekleştirdiklerini belirterek, “Her iki bölgede toplam 31 bin 512 metrekare konut alanı bulunuyor. A tip, B tip, F tip ve C tip olmak üzere 504 adet ve 4 tip sosyal konut yapacağız.” dedi. Atınç, kentsel dönüşüm projelerinin büyük bütçelerle gerçekleştirileceğini anımsatarak TOKİ ile işbirliğinin nedeninin projenin altından kalkmak için yapıldığını söyledi. Atınç, modern bir semt inşa edilirken böylesi bir projenin geniş bir yol ve caddeyle taçlandırılmasının gerektiğini vurgulayarak, bu amaçla 1000 metre uzunluğunda yolun son aşamaya geldiğini söyledi.

Çalışmaları son aşamasına gelen yeni yol, Yakutiye Bulvarı ile Karskapı’yı birleştiriyor. Yakutiye Bulvarı’ndan başlayarak Kırmacı, Palandöken mahallelerinden geçerek Karskapı Caddesi’ne ulaşacak 1000 metre uzunluğunda 25 metre genişliğinde yeni yolun Cumhuriyet caddesine alternatif özellikte olduğu ifade ediliyor. Ayrıca yeni açılacak yolun çözümsüzlüğe giden şehir trafiğini de çözüme kavuşturması bekleniyor.

1. etap yolu tamamlandı
Belediye Başkanı Fahrettin Atınç, çalışmalarla ilgili bilgi verirken 1. Etap yol çalışmasının tamamlandığını, ikinci etabın da 2008 yılında bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi. Atınç, “Kırmacı mahallesini Palandöken caddesine bağlayan ve uzunluğu 400 metreyi bulan 1 etap yol çalışması için 50 adet gayrimenkulün kamulaştırması yapıldı. Çalışmalar için 1 milyon 264 bin YTL harcandı. 2. Etap yol çalışması ise Palandöken caddesinden başlayarak Karskapıya ulaşacak. Bu çalışma için planlanan harcama tutarı 3 milyon 806 bin YTL. İkinci etap çalışması için 95 adet gayrimenkul kamulaştırılacak. Yol uzunluğu 680, genişliği ise 25 metre. Çalışmalar tamamlanınca uzunluğu 1000 metreyi bulan ikinci güzergah ortaya çıkacak, Erzurum ikinci bir ana güzergaha kavuşmuş olacak. Kamulaştırma Müdürlüğümüz, yol güzergahındaki gayrimenkullerin kamulaştırma işlemlerini sürdürürken, kamulaştırması yapılan gayrimenkuller ise Fen İşleri Müdürlüğümüz tarafından yıkılarak çalışmaya hazırlanıyor.” dedi.

Kaynak: Yeni Şafak

2 Comments

  1. cok güzel ama güzel olmayan ve düşündüren başka yönleride var yakutıye belediyesi palandöken ilk okulu cevresınde metre kare fiyatıa 1000 tl ilev 750 tl arası fiyat verırken büyükşehir belediyesi ise ne ala hasani basri mahallesindeki ev ve arsa fiyatlarına 450 evlere 250 arsaya verıyor bu nasıl iş anlamiş deyılız ve biz evlerimizi vermiycez hakkımızı verene kadar

  2. Kentsel Dönüşüm meselesi Türkiye’de dar gelirli insanları gecekondular gibi sıhhatsiz ve sağlıksız sığınma yerlerinden, yüksek beton mağaraların vahşi ve kötü derinliklerine atmak olarak uygulanıyor. “Kırk katır mı, kırk satır mı?” oynanıyor şu memlekette. Gûya imar ederken imha ediyoruz. Şehirlerimiz betonlaşıyor, havasız kalıyor ve sağlıklı halden çıkıyor. Yazık bu insanlara, yazık bu şehirlere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir