Yargıtay, ‘yönetmeliğe uygun olarak kurulup işletilse dahi’ uzun vadede sağlığı olumsuz etkileceği gerekçesiyle baz istasyonlarının yerleşim yerlerinden uzak bir yere taşınması gerektiğine hükmetti. Eğer konu Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nda da görüşülerek aynı yönde karar verilirse, bütün baz istasyonlarının yerleşim yerinin dışına taşınması gerekecek.

Konu oturduğu caddeye baz istasyonu kurulmasına karşı çıkan bir Ankaralı’nın açtığı dava sayesinde Yargıtay’a gelmişti. Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi, istasyonun davacıya 20-25 metre uzaklıkta, alan şiddetininse limit değerlerin altında olduğu tespit edilince davayı reddetti. Davacı da temyiz etti.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi ise yerel mahkemenin kararını bozdu. Daire, ‘baz istasyonunun yaydığı radyasyonun referans değerlerin altında olsa bile meskun alanlarda uzun süre maruz kalacak insanların sağlığının olumsuz yönde etkileneceğine’ karar verdi. Kararda, “Çevredekiler için uzun zaman diliminde büyük endişe, psikolojik yapısında tedirginlik ve ümitsizlik yaratarak, kişilerin çalışmasını ve sağlık değerlerini olumsuz etkileyecek ve zararlı sonuç doğuracaktır. Bir istasyon, yönetmeliğe uygun çalıştırılsa dahi zarar veriyorsa, arar verenin sorumluluktan kurtulması mümkün değildir” denildi. Baz istasyonunun yerleşim yerlerinden daha uzak ve uygun bir yere taşınmasının gerekli olduğuna hükmedildi.

Yerel mahkeme, ilk kararında direnirse dava Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nda görüşülerek karara bağlanacak.

‘Ya cep telefonu kullanma ya da baz istasyonuna alış’

Yargıtay kararı, Ulaştırma Bakanlığı’nın 2008 yılının değerlendirildiği toplantıda da gündeme geldi. Bakan Yıldırım, konuyu şöyle değerlendirdi:

“Her nimetin bir külfeti vardır. Baz istasyonlarının sağlığa zararlı olduğuna dair ispatlanmış bir konu mevcut değil. Haberleşmenin kesintisiz sağlanması için bu baz istasyonları şart. Ya cep telefonundan vazgeçeceğiz ya da baz istasyonları ile yaşamaya alışacağız. Taktiri, kararı vatandaşlar verecek. Vatandaş kaldırın derse biz hepsini kaldırırız. Ondan sonra da haberleşme hangi hale gelir onu bilemem. Oylama yaparız, hepsini keser, atar kaldırırız. Ne arayan olur, ne aranan olur. Baz istasyonlarının şehir dışına taşınması teknik olarak mümkün değil. İletişim olmaya devam edecek. Olumsuz etkileri varsa onları da göz ardı edemeyiz.”

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir