Seçimler yaklaşınca malûm tüm çalışmalara hız verilir. Varsak’da hızlandırılmış bir çalışmaya şahit oluyoruz. Ancak vatandaş inim inim inletiliyor bu çalışmalarla. Ben Varsak’da müstakil yaşayan biri olarak gelişmelere birebir şahit olduğum gibi kendim de bu gelişmelerden son derece rahatsız ayrıntılar yaşıyorum. Bu toplumsal bir sıkıntı olduğu için kendimden ve çevremden örnek vererek bu durumu kamuoyuna izah etmeye çalışacağım.

Alt yapı çalışmaları hızlandı Varsak’da. Ancak son derece dikkatsizce ve de düşüncesizce. Hiçbir yetkili muhatap da yok çalışan işçilerin başlarında. Kazıcı makine de çalışan işçiden öğrendiğime göre taşeron firma, HASAT firmasına bağlı Atilla İnşaat mış. Aynı firma Konyaaltı’nda da çalışıyormuş.

Geçtiğimiz hafta başı başlatılan kazılarla evime ve mahallemizdeki diğer evlere bağlanan tüm yolları kazıp o yollara girilmesini engelleyen ipleri çektiler başarıyla. Kazıların derinliği ise 2,5 metre vardır. Biri düşse mutlaka bi yerleri kırılır. Sanırsınız ki bu yollar süratle kazıldığına göre, süratle de künkler yerleştirilecek ve kapatılacak. 10 gündür kazılan yollarda bir kapatma ve döşeme çalışması yok. Yani insan bir düşünür hiç olmazsa bir tanesini açık bırakın kardeşim…

Vatandaş nereden işleyecek, evine nasıl girebilecek. Arabalarımızı uzakta bırakıp çamur deryasından tarlaların içinden evlere ulaşmaya çalışıyoruz. Çöp konteynırları ağzına kadar doldu ancak çöp arabası giremiyor. Girse bile kazılan toprağın arkasındaki konteynırı boşaltamaz. Vatandaş ise mecburen çöpünü dökmeye devam ediyor. Evde ani bir hastalanan olsa ambulans giremeyecek. Yangın çıksa İtfaiye giremez. Çocuğun servisi eve gelemediği için caddeye götürüyoruz. Böyle düşüncesizlik olur mu? Bu arada evime gelen elektrik kablolarını koparan tecrübeli kazıcı(!) bir saate kadar, elektrik kablomuzun anlaşmalı oldukları elektrikçi tarafından onarılacağını söylese de akşama kadar ne bir muhatap, ne de bir elektrikçi bulabildik. Tek bir elektrikçi ile anlaşmalı olan firmanın elektrikçisi, Konyaaltı’ndaki zayiatı tamire uğraşıyormuş, yetişemiyormuş doğal olarak. Tatil gününde gece gelen elektrikçiye evimizden verdiğimiz fenerlerle tamiratı bitirmesini sağladık. Sağolsun Belediye Başkanı Sayın Kâzım Bilgili’den yardım gördük sadece. Artık nüfusu iyice artan Varsak Beldesi’nde ana yollarında bubi tuzakları ile dolu olduğunu ve bir lâstiğimin bu çukurlar yüzünden gittiğini belirtmeliyim.

Hizmete evet, ama böylesi düşüncesizliğe ve kontrolsüzlüğe kesinlikle HAYIR. Halâ açılan kazının içinin işlenip kapatılmasını bekliyoruz. Bir muhatabın, bir yetkilinin bunları bilmesini vatandaşın çilesini görerek müdahale etmesini bekliyoruz. Varsak’ın bir köy olmadığının, bu beldede de aklı başında eğitimli insanların yaşadığının altını çizmek istiyoruz..

Nihal Kırdı

Kaynak: Bizim Antalya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir