Türkiye’nin en büyük gölü olan ve hızla kirlenen Van Gölü’nün kıyıları yosunlaşmaya başladı. Yosunlaşmanın kirlilik belirtisi olduğuna dikkat çeken uzmanlar uyardı: ”Van Gölü bozulmadan harekete geçmeliyiz”

Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde ekosistemlerdeki kirlilik tekrar gündeme gelirken, yıllardır tehlike sinyalleri veren Van Gölü de kirliliğe dayanamaz hale geldi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sarı, göldeki katı atıklardan çok korkmadıklarını ancak, evsel atıklardan dolayı suda azot ve fosfor dengesinin değişmesinin endişe verici olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Sarı, “Azot ve fosfor dengesinin değişmesiyle o bölgelerde yosunlaşma oluyor ve gölün biyolojik yapısı bozuluyor. Gölün biyolojik yapısı tamamen bozulmadan harekete geçmeliyiz” dedi.

Sarı, “Sudaki azot ve fosfor oranı arttığında plaktonlar, bitkiler ve bitkicikler bunları yok etmek için çoğalır. Bu da gösteriyor ki o bölgelerde azot fosfor oranında bir değişim var. Bizim en büyük endişemiz bu azot fosforun suya karışmasıdır. Çünkü katı atıkları sudan ayrıştırmak kolaydır. Ancak azot ve fosforu ayrıştıramayız” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Van Gölü’nü de Haliç gibi temizleyeceğiz” dediğini hatırlatan Sarı, “Bakanlarımız da Van’a gelerek bu sorunu masaya yatırdı. Artık konuşmayı bırakıp eyleme geçmeliyiz” dedi.

“Van Gölü her an elimizden çıkabilir”

Van Gölü’nün dünyada az görülen bir ekosisteme sahip olduğunu belirten Prof. Sarı, “Eko sistemler dinamiktir. Bunlara bir ömür biçemeyiz. Ancak, Van Gölü bizim tahmin ettiğimizden çok erken veya çok daha uzun bir zaman sonra elimizden çıkabilir. Van Gölü soğuk bir göldür. Bundan dolayı içine giren her birim organik madde çok uzun bir sürede parçalanabilir. Sıcak olsaydı, bu ayrışma daha kısa olacaktı. Biyolojik ayrıştırma kapasitesi daha yüksek olurdu” dedi.

Sarı, “Bunu önlemek için mutlaka var olan arıtma tesislerinin tam kapasite çalıştırılması olmayan bölgelere de arıtma tesisleri yapılmasıdır” diye konuştu.

Kaynak: CNNTürk

28 Comments

 1. Van çok güzel bir yer ve oranın da diğer doğal güzelliklerimiz gibi yok olmaması için elimizden gelenin yapılması lazım.

 2. EIMİZDE OLAN VAN GÖLÜNE SAHİP ÇIKMALIYIZ Kİ GELIP GÖRENLER ARKAMIZDAN SÖVÜP GİTMESİNLER AYRICA GELENLERDENDE DUYARLI OLMALARINI İSTERİM

 3. VAN DEMEK İSKELEDE BİRA İÇMEKTİR VAN DEMEK VAN DENİZİNE GİRMEKTİR VAN DEMEK VANDE YAŞAYIP VANA ZARAR VERENLERİ DEF ERMEKTİR YARASİ OLAN GOCUNSUN

 4. memlekettime sana ben sahip çıkacağım ANA gibi yar VAN gibi diyar olamaz olmayacakta benim için ben yokluğuda varllığıda sende gördüm memleketim kokum , hasretim , özlemim , sevgim , aşkım , yaşamak için tek umudum sun benim memlekettim. Tozcu memlekettim :)))

 5. bir şeyi kaybetmeden kıymetini bilemeyiz.onun için gölümüzü dağlarımızı. yaylarımızı koruyalım ve sahip çıkalım kültürümüzü.geleneklerimizi yaşatalım.ve vanımızı tanıtalım yönleriyle

 6. BEN VANLIYIM VANDA DOĞDUM VANDA BÜYÜDÜM FAKAT VANDAN GOÇ ETMET ZORUNDA KALDIM BİR GÜN EKONİMİK DURUMU DÜZELTTİĞİMDE VAN DENİZİMİN ÇEVRESİNDE ONU MUTLU EDECEK BİR TESİS YAPACAĞIM TÜM VANDAN KAÇAN ZENGİNLERİ DAVET EDECEM KİMSE ALINMASIN

 7. doğanın harikası vanımızı ve gölümüzü temiz tutalım dışarıdan gelenler bize kötü gözle bakmasın.

 8. BEN 43 YIL VANDA OTURDUM VANI ÇOK SEVİYORUM GÖLU SEVİYORUM LÜTFEN DENİZİMİZİ KOUYALIM

 9. dünyada van gölü gibi bir göl yok nolur onu kaybetmeyelim .bir vanlı olarak düşüncem bu ,,van olalylarla anılan il olmasin yemekleriyle mavi yeşil renkli gölüyle doğası ve temiz havasıyla bilinsin. DÜNYADA VAAAAN AHİRETTE İMAN

 10. Van gölü bile şu anda o kadar savunmasız duruyor ki, onları kaybettiğimizde bir daha geri kazanamıyoruz. Kentsel büyümelere karşı doğal değerler yönünden tedbirler almalıyız.

 11. van dogasıyla,havasıyla,goluyle gercekten cok harıka bır sehırdır.van bır doga harıkasıdır.gercektende dısardayken ınsanın ıcınden vana bır ozlem doguyor.vanımızı koruyalım.

 12. Gurbette olmak Van’a olan özlemi kat kat artırıyor. İnanın memleketim burnumda tütüyor. Ey Vanlılar Van’ın kıymetini bilin Van gibi memleket bulamazsınız.

 13. bazı değerlerimiz elimizden çıkıp gitmeden kıymetini anlamıyoruz. van gölü gibi bir iç deniz dünyanın kaç yerinde var aslında düşünürseniz. ama daha hala elimizi kıpırdatmış değiliz. hovardaca değerlerimizi harcıyoruz.

 14. van gölümüz temiz güzel dinimizin temiz bir şeyiyle van gölünü temiz tutmalıyız yaparsanız mutluluk duyarım selamlar van daki aileme ve canım dedeme teşekkürler yazan:onur kaygusuz istanbul bahcelievler yenibosna

 15. GOLUMUZU(BIZIM DILIMIZDE DENIZIMIZI)KIRLETMEYELIM. KIYMETINI BILELIM,GIDENLER GERI GELMEZ. LUTFEN LUTFEN LUTFEN ATIKLARI ARITMADAN GOLE AKITMAYALIM.HATTA VE HATTA GELISTIRMEK ICIN GOLUN KENARLARINA TURISTIK TESISLER YAPALIM.BIZ BIZE BAKMAZSAK KIMSE BIZE BAKMAZ .

 16. ADI GUZEL KENDI GUZEL MEMLEKETIM.KOPRULER KOYU /EDREMIT/VAN.BIRAKINDA BATIYA YATIRIM YAPMAYI KENDI MEMLEKETINIZE YATIRIM YAPIN HEMSERILERIM(ULUDAG UNIVERSITESI MAKINE MUHENDISI TEKNIKERI)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir