Vali Özdemir Çakacak, Van’ın, Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı’na (IPA) 30 projeyle en çok proje sunan il olduğunu söyledi.

Vali Çakacak, düzenlediği basın toplantısında, 5 bileşenden oluşan IPA’nın fon mekanizması hakkında bilgi verdi. Çakacak, IPA fonunda 2007-2009 ile 2010-2013 dönemlerini kapsayan iki bütçelendirme döneminin planlandığını ve 2007-2009 dönemi için 1.6 milyar Avro tahsis edildiğini söyledi. Türkiye’de 43 ilde uygulanacak IPA fonu ‘Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı’ için 75 milyon 980 milyon Avro’luk bütçe ayrıldığını ifade eden Çakacak, bu bütçenin yüzde 80’inin Van’ın da içinde bulunduğu 15 büyüme merkezine gelecek programlara tahsis edildiğini kaydetti.

Valilik olarak IPA fonundan en üst düzeyde yararlanmak için Doğu Anadolu Kalkınma Birliği (DAKAB) bünyesindeki Proje Koordinasyon Merkezi’nin proje teklif sürecini yakından takip ettiğini anımsatan Çakacak, kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri yakın işbirliği içinde çalışmalar yapıldığını vurguladı. Proje teklif sürecinin ardından Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın gerekli değerlendirmeleri tamamladığını anlatan Çakacak, 43 ilden 532 proje teklifi iletildiğini ve bu projelerin 464’ünün ön eleme sürecini geçtiğini söyledi.

Çakacak, “Van olarak IPA’ya sunulan 30 proje ile Türkiye’de en fazla proje üreten il olduk. Bu projelerin toplam bütçesinin 95 milyon Avro’dur. Bu 30 pojenin 17’sini DAKAB’ın teknik desteğiyle hazırlandı. Bu 17 projenin yaklaşık 60 milyon avroluk bütçeye sahiptir” dedi.

Vali Çakacak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca uygulanan ‘İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı’ kapsamında hazırlanacak projeler için 13 Şubat’tan itibaren teklif çağrısına çıkıldığını hatırlattı. Tüm kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşlarının toplantılara katılmaları ve proje koordinasyon merkeziyle işbirliği yaparak Van’a yeni projeler kazandırmalarını isteyen Çakacak, kentin kalkınması açısından bunun önemli olduğunun altını çizdi. Vali Çakacak, “IPA fonun en önemli amacı insan kaynaklarını geliştirerek ve bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmaktır. Van olarak Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunacak IPA fonundan maksimum düzeyde faydalanmak istiyoruz. Bu alanda en fazla proje üreten il olma yolunda azim ve kararlığımıza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir