Trabzon Uzungöl’de belediyenin belde merkezine yapmak istediği yol, köylülerle güvenlik güçlerini karşı karşıya getirdi. İş makinasının önünü kesen köylüler, yol yapımına müdahale edince arbede yaşandı.

Trabzon’da Uzungöl belde belediyesi ekipleri, Gölbaşı Mahallesi’nde başlatılacak yol yapımı için iş makinasıyla bölgeye gitti ancak çalışmaların başladığını haber alan öfkeli kadınlar yolu kesti. Ellerinde sopalarla “Yol istemiyoruz” diye bağıran kadınlar, yolun yapılacağı araziye oturarak çalışmalara izin vermedi.Öfkeli kadınlar, yol çalışmasıyla ilgili “Rahatsızız. Kanal verdik para almadık, yol verdik para almadık. Kanalizasyon verdik bir kuruş almadık. Her şey mevcut, neden bu yol girecek buraya. Buraya yol giremez. Yetkililer nerede, devlet nerede?” şeklinde konuştu.

Kadınların öfkesi bitmek bilmeyince devreye köyün erkekleri girdi ancak ikna çabaları yeterli olmayınca bu kez jandarma ekipleri olay yerine geldi. Öfkeli kadınlar jandarmaya “Yol istemiyoruz, kardeşim yol. İstemiyoruz bu yolu. Bizim huzurumuzu kaçırıyorlar beyefendi. Bize burada bir çivi dahi çaktırmıyorlar. Madem yeşillik alan, koskoca yol. Ne isterler bu mahalleden? Bu yol yetmez mi buraya? Biz buranın özelliğini korumak istiyoruz, yol istemiyoruz” dediler.

Jandarma, kadınların uzun süreli direnişine müdahale etti ve yaşanan arbede sonrası eylemci kadınlar gözaltına alındı. Kadınlar gözaltına alındıktan sonra iş makinası araziye girerek yol yapımına başladı.

Kaynak: ntvmsnbc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir