Kuşadası’nın kanayan yarası olarak adlandırılan 4 bin 325 üyeli Uydukent’ten bin 200 üyenin aidatlarını ödemedikleri için ihraç edilmesi tepkilere neden oldu.

ÇED Raporu, imar planı bulunmayan, fay hattına 25 metre mesafede kurulan ve siyasi çekişmeler nedeniyle dokuz yıldır tek bir çivi çakılamayan ve Danıştay 6. Dairesi’nin Kuşadası’nın tüm imar planlarının iptal etmesine dayanak olarak gösterilen Uydukent’te bin 200 kişinin aidatlarını ödemedikleri iddiasıyla üyelikten çıkartılmaları tartışmaları beraberinde getirdi. Belediye Meclis Üyesi CHP’li Ahmet Ekmekçi, Uydukent yönetimine güven olmadığı ve yasal dayanak olmadığı için üyelerin büyük çoğunluğunun aidat yatırmadığını söyledi. Her şeyden önce yasal olmayan bir inşaatın sözkonusu olduğunu belirten Ekmekçi, ayrılmak isteyen üyelere yatırdıkları aidatların ödenmesi halinde uydukentte üye kalmayacağını da savundu, “Yıllardır inşaatlar kaderine terk edildi, çürüdü. Kaç konut yapılacağı belli değil, kaç üyesinin olduğu belli değil. Tüm bu gerekçeler gözönüne alındığında, 1200 üyenin ilişiğinin kesilmesi yargıdan döner” dedi.

Konu yargıya gidecek

Uydukent Genel Başkanı Bahadır Yıldırım, Uydukent’in ÇED Raporu’nun, imar planının bulunmaması, inşaatların yıllardan bu yana durmuş olması gibi gerekçelerin üyelerin aidat yatırmamalarına dayanak oluşturmayacağını savundu. Herkesin aidatını yatırmak zorunda olduğunu da ileri süren Yıldırım, bunu göz önünde bulundurarak iki kademede az aidat yatıranlara yasal çağrıda bulunduklarını, yine ödeme yapmayınca üyeliklerini iptal ettiklerini kaydetti.

Üyelikten çıkarılan bin 200 kişi ise, konuyu yargıya taşımak için hazırlıklara başladı. Üyeler yıllarca inşaatı duran, hiçbir çalışma olmayan kooperatife yatırılan aidatların yönetim kurulunun maaş ve yolluklarına gittiğini, yasal olmayan bir yere para vermelerinin suça ortak olmak anlamına geleceğini iddia ettiler.

Kaynak: Hürriyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir