Marmara Üniversitesi (MÜ) Rektörlüğü, Atik Valide Külliyesi için hazırladığı ‘Rölöve-Retitüsyon-Restorasyon ve Yeniden İşlevlendirme’ projesini tamamladı. Böylece Üsküdar’daki bu Mimar Sinan yapısının, bir müze ve eğitim kurumuna dönüşmesi için önemli bir adım atılmış oldu.

Külliye, 2003’te Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce üniversiteye tahsis edilmişti. Sultan 3. Murad’ın annesi Nurbanu Valide Sultan tarafından 1575-1583 yıllarında yaptırılan Atik Valide Külliyesi, Üsküdar’daki Valide-i Atik Mahallesinde yer alan yapılar topluluğu. Tasarımı Mimar Sinan’a ait külliye, merkezde cami ve medrese ile bu merkez çevresine yerleştirilmiş tekke, sıbyan mektebi ve hamamdan oluşuyor. Toplam yirmi bin metre kareye yayılan ve günümüzde harap halde bulunan külliyenin restorasyon ve işlevlendirme projesi ancak beş yılda tamamlanabildi.Projenin Bilim Kurulu Başkanı, Prof. Dr. Afife Batur, çok çalışarak projeyi zamanında tamamladıklarını söyledi. Batur, “Kişisel olarak, bu eşsiz Sinan yapıtının güvenli ellerde çok yaratıcı bir biçimde kullanılacağına inanıyorum. Külliyede, hem Mimar Sinan’ın yaşatılması hem de yeni Sinanlar yetiştirilmesi en büyük önceliktir,” dedi.

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazan Erkmen ise projenin önümüzdeki günlerde Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna gireceğini ve tahsisin o zaman kesinleşeceğini hatırlattı. Erkmen, tahsisin gerçekleşmesi durumunda mekânı bir müze ve sanat galerilerine dönüştüreceklerini anlattı: “Fakülte olarak, özel ve kamu sektöründen almış olduğumuz destekle bu mekânı tamamıyla restore etmeye hazırız. Kuracağımız müze ve galeriler, fakültemizin ve İstanbul’un dünyada daha çok ses getirmesine katkıda bulunacaktır. Bu nedenle bu yapının bir sanat eğitim kurumuna verilmesi lazım. Eğer bize verilirse, külliye içerisinde müzik okulu, konservatuvar, heykel atölyesi, resim atölyesi veya restorasyon bölümü açmayı düşünüyoruz.”

Kaynak: Radikal

One Comment

  1. merhaba ben bu külliyenin yakınında oturuyorum.yaz aylarında buranın ziyaretçileri artış gözstermekte.fakat neyazık ki külliyenin etrafı ya şirketlerin ilanları asılı yada duvar yazıları var .bunu kim engelleyecekse engellesin .zabıta müdürlüğü buraya 100 metre ama onlarda bu durumu görmezden geliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir