İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Üsküdar’da boğaziçi manzaralı 96 dönümlük arazinin plan değişikliğinin kabul edilmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Şehir Planlamacıları Odası ve CHP’li üyeler, karara karşı çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş’ye ait Üsküdar Altunizade’deki yaklaşık 96 dönüm arsaya ilişkin plan değişikliğini oy çokluğuyla kabul etti. Bu değişiklikle yeşil alan olarak görünen araziye konut, yönetim binası, ibadethane ve kısmen yol yapılabilecek.

Şehir Planlamacıları Odası Başkanı Erhan Demirdizen, düzenleme üzerine “Toplu konut uygulamasını duymak istemiyoruz, Boğaziçi’nin her bir ağacının ber bir dalının korunması gerekiyor” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Hüseyin Sağ, alınan kararın iptali için yargıya başvuracaklarını belirterek Boğaziçi öngörünümü olan arazinin yeşil alan olarak kalması gerektiğini savundu. Hüseyin Sağ, “Burası plandan önceki hali 1. derece SİT alanış, yeşil alan ve siluet alanı. Koruma kuruluna gidiyor plan, içinde koruma olan kurul, koruma kurulu buranın derecesini 3’e düşürüyor, sonra burayı konuta açıyor” diye konuştu.

Şehir Planlamacıları Odası, SİT alanı olan bir bölgenin imara açılmasını eleştiriyor. Başkan Erhan Demirdizen, şöyle konuştu:

“1980’li yıllardan beri Boğaziçi imar planında belirtelim ve herkesin uymasını istenen bir plan var mı? Var. Başta buna TOKİ ve İBB’nin, herkesin uyması gerekir. Boğaziçi hem Boğaziçi yasası için korunması hem de kültür ve tabiat varlıkları koruma kanunu nedeniyle bir kaç defe korunması gerek en bir alandır.”

Kaynak: ntvmsnbc

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir