Birleşik Krallık’a UNESCO’dan uyarı geldi. UNESCO, jürisinin Temmuz ayında gerçekleştirdiği yıllık toplantısının ardından yayınladığı raporda İngiltere’nin dikkat edilmesi gereken noktalara özen gösterilmediği gerekçesiyle bu ülkeyi uyardı.

londrakulesi.jpg

Kurulun ilk uyarısı, Renzo Piano tarafından inşa edilmekte olan Londra Köprüsü Kulesi’nin, miras listesinde bulunan Londra Kulesi’ni tehdit ettiği yönünde oldu. Piano’nun kulesinin 2012’de tamamlanması ve 310 metre yüksekliğinde olması bekleniyor.

UNESCO’nun bir diğer uyarısıysa, İskoçya’nın Edinburgh kentiyle alakalı oldu. Kurul, eski bir ortaçağ kenti olan Edinburgh’un, Gensler tarafından yapılmakta olan Caltongate projesinin tehdidinde olduğunu belirtti.

Bir diğer uyarıysa, Londra’nın 100 kilometre batısında bulunan tarihî Bath şehir merkezi hakkında geldi. Diğer tehlike altındaki alanlar ise Stonehenge, Orkney’deki kalıntılar, Liverpool Ticaret Şehri ve Londra’nın Westminster bölgesi oldu.

Dünyada şu anda 878 adet Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış alan bulunuyor. UNESCO’yla anlaşma imzalayan ülkeler, bu alanlar için yönetim planı oluşturmayı, şartlarını takip etmeyi ve bu bilgileri UNESCO’yla paylaşmayı taahhüt etmiş oluyor.

Kaynak: Architectural Record

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir