Türkiye’nin yakın tarihine tanıklık eden isimlerin yattığı Ulucanlar Cezaevi’nin, 83 yılın ardından tamamının kültür merkezine dönüştürülmesi projesi, Altındağ Belediyesi ve Mimarlar Odası arasında anlaşmazlık yarattı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Nimet Özgönül, yaptığı açıklamada, Ulucanlar Cezaevi’nin kültür merkezine dönüştürülmesine ilişkin, 12 Şubat 2008 tarihinde, Altındağ Belediyesi, Adalet Bakanlığı, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Barosu arasında protokol imzalandığını, bu çerçevede Ulucanlar projesinin tarafların işbirliği içinde hazırlanması gerektiğini savundu. Özgönül, projeyi tek taraflı olarak kendilerinin hazırladıklarını belirten Altındağ Belediyesi’nin bu davranışıyla söz konusu protokole aykırı hareket ettiğini iddia etti.Özgönül, Altındağ Belediyesi’nin işbirliği protokolünün 3. maddesinin c bendini ihlal ettiğini, söz konusu maddede yer alan “TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube, taşınmaz üzerinde yer alacak müze ve sosyal-kültürel amaçlı uygulama projelerinin elde edilmesine yönelik görüş geliştirecek, uygulama projelerinin yasal yönetmelikler çerçevesinde elde edilmesi konusunda yol gösterecek ve proje elde edim sürecinde teknik danışmanlık yapacaktır” ifadelerine ters düşüldüğünü kaydetti.

“Şık bir davranış değil”
Ulucanlar Cezaeviyle ilgili koruma kuruluna müracaat ettiklerini, bu müracaatın sonunda alanın tescillendiğini hatırlatan Özgönül, şunları söyledi:“3 ay önce Adalet Bakanlığı, Altındağ Belediyesi, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Barosu bu alanla ilgili birlikte hareket etmek üzere bir işbirliği protokolü imzaladı.

Bu protokole göre, Altındağ Belediyesi proje üretim süreci ve uygulamaya yönelik maddi yükümlüğü olacak, Adalet Bakanlığı alanda bir Adalet Müzesinin ve bir film platosunun olmasını sağlayacak, Biz ise proje üretim sürecindeki projenin elde ediliş yöntem ve teknik katkıyı yani mesleki birikimimizi koyacaktık. Baro ise hukuki süreçlerle ilgilenecekti. Yani sonuçta 4 kurumun birlikte karar verip üretip, geliştireceği bir proje tanımlandı bu protokolle. Belediye Başkanı projeyi kendilerinin yapacaklarını söylüyor ama proje yapma sürecini birlikte tayin edecektik. Protokol gereği yapmaması gerekir. Şık bir davranış değil.”

Alanla ilgili daha önce açtıkları bir yarışma sonucunda lisans ve yüksek lisans öğrencileri tarafından 17 fikir projesinin hazır olduğunu söyleyen Özgönül, “Bizim elimizde şimdi 17 tane fikir projesi varken, bunların hepsi kültür merkezine yönelikken, onları yok sayan, bir başka sürecin tanımlanıyor olması doğru değil. Elde projeler var bunlardan değerlendirebiliriz ya da uygulamaya yönelik ulusal bir yarışma açarız demiştik” diye konuştu.

Nikah salonuna tepki
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Özgönül, Altındağ Belediyesi’nin Ulucanların kültür merkezine dönüştürülmesi projesinde öngördüğü “nikah salonu” fikrine de tepki gösterdi. Ulucanlar Cezaevi ile ilgili bir kültür merkezinin işlevlerinin çok özenle seçilmesi gerektiğini ifade eden Özgönül, “Bizim projelerimizde yer alan kültür merkezi anlayışı, müzeler, kongre, seminer salonları, atölye çalışması, sergi alanları ve kütüphanelerden oluşuyordu. Bu kültür merkezi tanımınızla ilgilidir. Ulucanlar Cezaeviyle ilgili bir kültür merkezinin işlevlerinin çok özenle seçilmesi gerekir. Bir toplantı salonu olabilir ama bir nikah salonun orda olması pek hoş değil” dedi.

Tiraki: “Süre verdik ama proje gelmedi”

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kültür merkezi projesinin kendileri tarafından hazırlandıktan sonra Adalet Bakanlığı’na ve Mimarlar Odası’na sunacaklarını kaydetti. Tiryaki, “Biz Mimarlar Odasına 3 Mart’a kadar süre vermiştik. Bize proje sunacaklardı, getirmediler biz de şimdi kendimiz hazırlıyoruz” dedi.

Kaynak: Ankara Haber

2 Comments

  1. yapılan ve yaşananlar çok acı bi şekilde sergileniyor.bu insanları
    hayal etmek istemiyorum,ama yaşananların önüne gecemiyorsun.geçmiş acı bi tarih yazıyor…kimi bakıyor.kimi yaşıyor.kimi neden yaşan dı diyor….hepsini yapan insan…bunun hesabı düne bugüne ve yarına hep var olacak.bu ülkede hiç bişey değişmez………

  2. sizler nekadar da gösteriş meraklısısınız bu insanları katlediyorsunuz ve sonrada insalara yasayacak alan diye spor aktıvıtelerı yapıyosunuz ilk önce bu ınsanlara dusunce ozgurlugu verın sıyasal mahkumları f tıpıne degıl koğuslara koyun ne de olsa eskı sıtem buydu bu ınsanlara hala acı cektırıyorsunuz evlerındekı analarına babalarına kardeslerıne acı cektırıyorsunuz
    BIRAKIN BU INSANLARI DA INSANCA YAŞASINLAR ISKENCE YOK DIYORSUNUZ AMA HALA DOVUYORSUNUZ AZARLIYORVE RENCIDE EDICI SOZLER SOYLUYORSUNUZ utanın kendınızden ve bu ınsanlara cektırdıklerınızden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir