Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden İDO, İstanbul trafiğini rahatlatacak ve deniz ulaşımına büyük katkı sağlayacak iki yeni arabalı vapuru daha hizmete aldı. Türk tersanelerinde, Türk mühendis ve işçiler tarafından üretilen Sultanahmet ve Sahilbent isimli gemilerin sefere başlama töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla Sirkeci Arabalı Vapur İskelesi’nde gerçekleşti. Törende Denizcilik Müsteşarı Hasan Naipoğlu, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy ile gemilerin inşa edildiği ÇEKSAN şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bayrak ve vatandaşlar da yer aldı.

25 dakika süren bu hattaki seyir süresini 8 dakikaya indirecek yeni nesil araba vapurları ile İstanbullular çayları soğumadan karşı kıyıya varıyor. İstanbullulara hızlı, güvenli ve konforlu bir ulaşım sağlayan vapurlar 12,5 deniz mili hıza sahip ve yüksek cam boyutları, açık ve kapalı mekanlarındaki panoramik seyir konforuyla da yolcularına benzersiz bir seyir keyfi sunuyor. Hız Kontrol Sistemleri’ndeki donanımlar ise daha az titreşim ve gürültü, enerji tasarrufu ve yüksek manevra kabiliyeti sunuyor. Vapurların kullanım alanları, fiziksel engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçları dikkate alınarak düzenlendi. Geniş koridor aralıkları, özel asansör ve yer kaplamaları da vapurlarda yer alan özel uygulamalardan bazıları.

Her birinin maliyeti 10,7 milyon dolar olan 4 yeni araba vapurunun sonuncusu ise “Sadabad” olacak. Üç ay sonra Sadabad’ın da İDO filosuna katılmasıyla Sirkeci-Harem arasında günlük yolcu ve araç taşıma kapasitesi üç katına çıkarılacak. 5 kilometre uzunluğundaki kara trafiğine çözüm getirecek yeni araba vapurları, günlük 120 sefer kapasiteleri ile bir saatte 640 araç ve 4 bin 800 yolcu taşıyacak. Buna göre yeni arabalılar, her gün ortalama 9 bin 600 araç ve 72 bin yolcuyu köprü trafiğinden çekerek ciddi bir rahatlama sağlayacak.

Başkan Topbaş; “İstanbullular için yeni bir köprü kurduk…”
Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, Sirkeci-Harem arasında çalışacak dört arabalı vapur ile günde toplam 15 bin araç taşınacağını, böylece 75 kilometrelik karayolu trafiğinin deniz aktarılmış olacağını belirterek, “Gemilerle saatte bin araç ve 7 bin 200 yolcu taşıyacak. İstanbul ulaşımı için adeta bir köprü kurduk. Yüzde 4’lerde olan deniz taşımacılığını yüzde 10’lara çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Yeni gelen arabalı vapurlar sayesinde geçmişte bu bölgede yaşanan kara ve deniz trafiğinin ortadan kalktığına dikkat çeken Başkan Topbaş, Sahilbent ve Sultanahmet isimli arabalı vapurlarında tarih ve teknolojinin bir araya getirildiğini söyledi. İstanbul’daki tüm iskeleleri yenilediklerini, 4 tanesi hurdaya çıkan toplam 32 vapuru da yenileyerek 40 yıl daha hizmet edecek hale getirdiklerini anlatan Kadir Topbaş, bir şehirdeki medeniyet ölçüsünün o şehirdeki toplu taşıma araçlarının kullanım oranına bağlı olduğunun altını çizdi.

Arabalı vapurların teknik özellikleri;
• Özellikler: Boyu 73 m., Eni 18 m., 12.5 knot, 80 araç ve 600 yolcu.
• Manevra: Gemi, dünyanın en gelişmiş manevra gücüne ve kabiliyetine sahip. Voith Sistemi, poyraz ve lodosta rahat manevra, kamera sistemi.
• Güvenli: 4 ana jeneratör, Voith Sistemi, gelişmiş seyir cihazları, 6 saniyede tam yol ileriden tam yol tornistana geçebilme, yüksek ivmeli yavaşlama ve hızlanma.
• Hızlı: 8 dk. seyir süresi, 15-20 dk. toplam sefer, büyük rampa, kolay yükleme ve tahliye.
• Çevreci: Minimum yakıt sarfiyatı, egzost emisyon değerleri ideal.
• Konforlu: Geniş ve ferah salon, panoramik camlar, klima sistemi, minimum titreşim.
• Engelliler: Uygun rampa, asansör, engelli tuvaleti, özel ışık ve ses düzeni, zemin kaplaması vb.
• Sosyal alanlar: Bebek Bakım Odası, revir, büfe, 6 büyük (106) ekran LCD TV, Evcil Hayvan Barınakları.
• Trafiğe çözüm: Saatte 640 araç ve 4.800 yolcu, günde 9.600 araç ve 72.000 yolcu taşıma kapasitesi. Günde 120 sefer. (4 araba vapuru da hizmete alındığında)

“Sahilbent”in tarihçesi;
İki kıyıyı bağlayan anlamına gelen Sahilbent, 1871 yılında Londra’da Maudslay Sons & Field tezgahlarında yandan çarklı araba vapuru olarak yapıldı. Savaş günlerinde Bahriye’nin hizmetine verildi. I. Dünya Savası sırasında Haydarpaşa-Üsküdar-Sirkeci hattında asker ve askeri malzeme taşıdı. Şirket-i Hayriye tarafından 27 baca numarasıyla ilk olarak 1872’de hizmete alındı. 1959’da hizmet dışına çıkarıldı, 1967 yılında ise satıldı. Şirket-i Hayriye’nin kapanışından sonra uzun yıllar hizmet verdiği Denizyolları amblemi ile çalışan Sahilbent, 45,7 m. boyunda, 8,5 m. eninde, 1000 yolcu kapasitesine ve 7 deniz mili hıza sahipti.

Kaynak:İBB

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir