Uluslararası Güvenli Su Üretimi Kongresi’nde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, hafta başında alınan su örneklerinin sevindirici olduğunu söyledi.

İZSU Genel Müdürlüğü’nce yaptırılan Çullu, Göksu ve Halkapınar’daki arıtma tesislerinin ilk etaplarının devreye alınmasıyla İzmir’in içme suyundaki arsenik oranlarında düşüş yaşandığı açıklandı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Uluslararası Güvenli Su Üretimi Kongresi’nde yaptığı açıklamada 19 Ocak 2009 tarihinde İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerle birlikte alınan içme suyu örneklerinde büyük düşüş olduğunu kaydetti.

İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri Şubat sonuna kadar tüm arıtma tesislerinin tam kapasite ile çalışmaya başlayacağını ve içme suyundaki arsenik oranlarının standart değer olan 10 mikrogramın altına düşeceğini söylediler.

10 noktada
15 Aralık 2008 tarihinde kentin 20 ayrı noktasında alınan su örneklerinde 100 mililitre sudaki arsenik oranı Çiğli Havaalanı Caddesinde 55.5 mikrogramla en yüksek oranda çıkarken, 19 Ocak’ta yapılan analizde bu değerin 10.8 mikrograma düştüğü gözlendi. 19 Ocak tarihinde alınan su örneklerinde yapılan analiz sonucu Çiğli’den Balçova’ya kadar değişen 20 ayrı noktadaki arsenik oranlarının 0,003 mikrogram ile 13.3 mikrogram arasında değiştiği tespit edildi. 20 noktanın 10’unda arsenik oranları sınır değer olan 10 mikrogramın altına düşerken, geri kalan 10 noktada ise bu değerlerin 10.8 ile 13 mikrogram arasında değiştiği gözlendi.

Gediz önemli
İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, yeraltı su kaynaklarının korunabilmesi için sadece arıtma tesislerinin yeterli olmayacağını, Gediz Nehri’nde de gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade ettiler. Gediz’e akan evsel ve sanayi atıklarının yeraltı su kaynaklarının kalitesini olumsuz yönde etkilediğine dikkat çeken yetkililer, Gediz Nehri’nden akan suda yapılan analizlerde arsenik oranlarının 135 ile 150 mikrogram arasında değiştiğini öne sürdüler. İzmir’in içme suyu ihtiyacını karşılayan Göksu’daki su havzasında yer alan kuyuların da nehirdeki kirlilikten olumsuz etkilendiğini belirten yetkililer, havza bazında önlem alınması gerektiğini kaydettiler.

İZSU Genel Müdürlüğü açıklamalarında, 35 milyon liralık yatırımla arsenikli su arıtma tesisleri kurulduğunu, ihale şartnamesine göre Nisan ayı olan tesislerin devreye girme tarihinin Şubat sonuna çekildiğini kaydettiler. Tüm arıtma tesislerinin tam kapasite hizmete girmesi ile birlikte kentin tüm noktalarındaki içme suyu şebekelerinde arsenik oranlarının 10 mikrogram olan sınır değerin altına düşeceğine işaret eden yetkililer, 19 Ocakta elde edilen ölçümlerin sevindirici olduğunu söylediler.

Kongrede müjdeli haber verildi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZSU Genel Müdürlüğü ve Ege Üniversitesi’nin ortak düzenlediği “Uluslararası Güvenli Su Üretimi” kongresinde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bazı yeraltı kaynaklarımızda, litrede 60 mikrograma kadar yükselen arsenik miktarını, bugün itibariyle maksimum 13 mikrograma düşürmüş durumdayız” dedi.

Susuzluk tehlikesinin tüm dünyanın sorunu olduğunu belirten Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak sorumluluk bilinciyle hareket edip, vatandaşlara su sıkıntısı yaşatmamak için projeler ürettiklerini belirterek, “4 ay gibi kısa süre içinde toplam 15 milyon Euro’luk yatırımla 3 arsenik arıtma tesisi birden kurarak sorunu büyük ölçüde çözdük” dedi.

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir