Geçtiğimiz ağustosta Antalya’nın Serik ve Manavgat ilçelerinde meydana gelen büyük çaplı yangınlar, Çevre ve Orman Bakanlığı’nı harekete geçirdi.

Son 30 yılın en büyüğü olarak kayıtlara geçen yangınların ardından Orman Genel Müdürlüğü yeni tedbirler aldı. Hazırlanan proje kapsamında Antalya sadece Türkiye’nin değil, tüm Akdeniz ülkelerinin orman yangınlarıyla mücadele eğitim merkezi haline getirilecek. Burada verilecek stratejik eğitimlerle kent, Akdeniz kuşağının ‘yangınla mücadele üssü’ olacak. Seminerlere diğer Akdeniz ülkeleri de katılarak, karşılıklı fikir alışverişi sağlanacak. 2009’da faaliyete geçirilecek merkezde, 10 bin yangın işçisi, bin mühendis ile 2 bin memura eğitim verilecek.

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, orman yangınlarıyla mücadele ve müdahalede Akdeniz ülkeleriyle işbirliği sağlayacaklarını söyledi. Bu amaçla Antalya’yı üs haline getirmeyi planladıklarını anlatarak, şöyle konuştu: “Bütçesini hazırladık. Bizimle aynı iklim kuşağında olan ülkelerdeki yangın işçilerinin eğitildiği ve yangın operasyonlarında üs olarak kullanılacak bir merkez yapmayı düşünüyoruz.” Hassas bölgelerde görev yapan işçiden şoförlere kadar her yıl tekrar eden bir eğitim vereceklerini vurgulayan Kahveci, “Bu merkez sayesinde Akdeniz ülkeleriyle karşılıklı eğitim alışverişlerimiz de olacak. Bazen bu ülkeler bizim eğitim merkezimize gelecek bazen de biz onlara gideceğiz.” dedi. İlk etapta Fransa ile işbirliği başlattıklarına değinerek, ekiplerin bu ülkedeki operasyon üssünü inceleyeceklerini kaydetti. Bu arada uçakların daha çabuk su almak ve yangına müdahalede zaman kazanması amacıyla orman içlerine inşa edilen havuzların yapımı devam ediyor. Yangın ve hava araçlarından oluşan filo çalışmaları da sürüyor.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir