Türkiye’nin bu yılki tanıtım kampanyası çerçevesinde, yabancı basında çıkan Türkiye’yi öven yazı ve reklamlar, ülkelerin, cadde ve sokaklarına kadar ulaştı.

Bu yıl, 83 ülkede reklam bombardımanına dönüşen Türkiye tanıtım kampanyası, yabancı basında Türkiye’yi öven yazıların çıkması ve turist sayısının artmasıyla meyvelerini almaya başladı.

Alman basınında Türkiye’nin zenginlikleri için “büyüleyici, cennet, güzel güneş ışığı, hazine” gibi terimler kullanılırken, Hollanda’da “Popüler Türkiye” ve “Aile tatilleri için Türkiye” gibi makaleler yayımlandı.

Ocak ayından itibaren 83 ülkede reklam, ağırlama, özel projeler ile tanıtım ve halkla ilişkiler kampanyası yürüten Kültür ve Turizm Bakanlığı, faaliyetlerinin geri dönüşümünü görmeye başladı.

Ocak-Mayıs döneminde 7 milyon 381 bin turist Türkiye’ye gelirken, sezonun açıldığı geçen ayda bu rakamın çok daha artması bekleniyor. Dış basında Türkiye hakkındaki olumlu ve çarpıcı haber ve yazılar yayınlanması da Türkiye’nin olumlu imajını arttırıyor.

Bakanlık, gelecek yıl da etkili reklam kampanyası yürütmek için reklam faaliyetleri için de ihale hazırlıklarını sürdürüyor.

En büyük pazara reklam bombardımanı
“Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülke” sıfatı yıllardır değişmeyen, artık “sadık turistlerin yaşadığı ülke” haline gelen Almanya’da, Ocak ayından itibaren ciddi ve yoğun tanıtım kampanyaları yürütülüyor.

Bakanlık, Almanya’nın izlenme oranları en yüksek KW ve RTL’nin kanalları ile SAT1, VOX ve Tele 5’te, aralarında www.google.de’nin de yer aldığı 10 internet sitesinde ve Almanya’nın Focus, Der Spiegel, Bild der Frau ve Touristik Aktuell Evenst gibi en çok takip edilen 21 dergisinde, yıl başından bu yana deniz-kum-güneş, tarih ve doğa temalı Türkiye reklamları yayınlattı.

Beş şehrin cadde ve sokaklarında Türkiye reklamı giydirilen 300 taksi, otobüs ve tramvayın, tüm yıl, Türkiye’yi Almanlara hatırlatmaya devam ettiği tanıtım kampanyasında, 3 bin 227 reklam panosu aracılığıyla da turistlere Türkiye daveti yapılıyor.

Ayrıca, Alman gazetecileri Türkiye’de ağırlayan bakanlık, Öger Tur, TUI ve Thomas Cook gibi dünyanın büyük tur operatörleriyle birlikte reklam çalışmaları yaptı.

Bakanlığın yılın ilk yarısındaki tüm bu çalışmaları sonucunda, Alman basınında Türkiye hakkında şu başlıklı yazılar yer aldı:
Tina dergisinde “Almanya’nın soğuk kışını Antalya ve Side çevresinde unutabilirsiniz”, Schöne Woche’de “Turisti büyüleyen rüya gibi sahilleriyle Antalya”, Kieler Nachrichten’de “Türkiye ziyaretçi rekoru bekliyor” ile “Turistsiz Türkiye Düşünülemez”, B.Z’de “Bodrum biz geliyoruz!”, Nordsee-Zeitung’da “Büyük Tarih için çok zaman”, Hamburger Abendblatt’ta “Rağbet gören Türkiye ve Doğu Avrupa”, Hannoversche Allgemeine’de “Antalya’nın Mavi Mucizeleri”, Thüringer Algemeine Erfurt’de “Ortanyal Kar”, Volkszeitung’da “Uludağ’da kar var”, Lausitzer Rundschau’de “Çay yerine rakı var”, Münsterlandische Tageszeitung’da “Türkiye’de cennet gibi kış seyahati”, Freie Presse’de “Kral Attolos’un Cenneti”, Nordsee Zeitung’da “Her yerde güzel güneş ışığı”, Berliner Zeitung’da “Taş, kum ve kilden mucize bölge”, Berliner Morgenpost’ta “Deniz manzarası ile kayak yapmak”, Berliner Kurier’de “Türkiye sahilleri-Hazinelere koşun” ve Nordwest Zeitung’da “Oryantal müzikle kış sporu” başlıklı.

Bunun yanında, Magdeburger Volksstimme gazetesinde “Türkiye’de Yat Turizmi”, Schöner Wohnen dergisi ile Handelsblatt Weekend Journal gazetesinde İstanbul’da kültür ve sanat konulu makaleler, bu ay içinde yayımlanacak.

Hollanda’da aile tatili ve kültür tanıtımı
Bakanlık, Almanya’nın yanı sıra, Hollanda, İsviçre, Avusturya, Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’nde etkin reklam ve tanıtım atakları yaptı.

Hollanda’da Ned1-2-3 ve RTL4-5-7-8 gibi yüksek reyting alan kanallarda 440 Türkiye spotu; Metro, Telegraaf, Cosmopolitan, Marie Claire ve Gala gibi 39 gazete ve dergide Kapadokya ile deniz-kum-güneş ve kış turizmi reklamları yayımlandı.

Dev bilboardlar ile tren istasyonları ve şehirlerdeki panolara reklamlar veren, ülkedeki çeşitli taksi, otobüs ve tarmwaylara Türkiye reklamları giydiren bakanlığın tanıtım ve halkla ilişkiler faaliyetleri sonucunda Hollanda’daki basında şu yazılar yer aldı:
Reisburo Actueel’de “Popüler Türkiye”, Arts&Auto’da “Aile tatilleri için Türkiye”, Reizen Magazine’de “Kapadokya’nın ilginç yapısı”, Nrc Handelsbland’da “Antalya’nın arka bahçesinde gezinti: Likya Yolu”.

Avrupa basınında Türkiye ve ödüller
İsviçre’de, Schweizer Illustrierte, Matin Dimanche ve Si Style gibi 24 gazete ve dergide 37 reklam yayınlatan bakanlık, ek reklam kampanyasıyla da 18 yazılı basın organına 47 Türkiye reklamı verecek. Türkiye reklamı giydirilen 100 “smart araba”nın İsviçre şehirlerinde dolaşmasını sağlayan bakanlık, Avrupa Futbol Şampiyona’sı kapsamında da geniş tanıtım faaliyeti yürüttü.

İsviçre basınına bakıldığında da Reise Blick’te “Kapadokya”, Sonntag ve Bieler Tagblatt’da “İzmir”, Swiss Magazine ile Neue Luzerne’de de “golf turizmi” ve “Belek”i ele alan yazılar, Travel Inside’da da altı sayfalık “özel Türkiye raporu” yayımlandı.

Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’nde kapsamlı reklam faaliyetleri yürütülmeye devam ederken, Çek basınında ise Türkiye, şöyle yer aldı:
Kurier/Freizeit gazetesinde Marmaris kıyılarıyla tatilin konforundan, Novinky’de kış turizmiyle yüksek dağların “büyüleyiciliği”nden, Reise Aktuell dergisinde Türkiye’nin “ister deniz kenarında dinlenmek, ister golf oynamak, ister kültürel zenginlikleri görmek isteyenler için gözde destinasyon” olduğundan bahsedildi.

News dergisi “Türkiye’de eğlence ve güneş”, Eurocity “Batının Gözüyle İstanbul”, Kronen Zeitung “Türkiye’de ilkbahar hisleri”, Hausartz “Havari Pavlus, Aziz Nikolas ve Mistik Mevlana”, Skylines “Hafife alınan Başkent”, Tyzden’de “Gizli yat gezisi” başlıklı makale yayımladı.

Avusturya’da da yıl boyunca, Türkiye görselleri donatılan arabalar kentlerin caddelerini dolaşacakken, yazılı basın ve açık havadaki reklamlara aynı hızla devam ediliyor. Ayrıca, Kasım ayına kadar çeşitli kanallarda toplamda 240 Türkiye tanıtım filmleri gösterilecek; radyolarda toplam 50 spot yayınlanacak.

Bakanlık, Avusturya’daki Linz Turist Turizm Fuarı’nda “en iyi detaylı bilgi alınan, en iyi hizmet sunulan, en güler yüzlü sunum yapılan stant olarak ‘En Çekici Sunum’ birincilik sertifikası”nı kazandı.

ABD basınında, “Türkiye: ahengi keşfet”, “İstanbul: Türkiye’nin ebedi şehri” gibi yazılar yayımlanıyor
ABD’de CNN World, ABC, NBC, CBS ve FOX gibi dünya çapındaki kanallarda çeşitli dönemlerde; Colours TV, WRNN TV ve MNN TV’de yayınlanan “Turkish Hours” programında yıl sonuna kadar Türkiye reklamları gösterilcek.

New York, Washington ve Chicago’da 575 otobüs, Türkiye görselleriyle cadde ve sokakları dolaşırken, New York’taki 200 telefon kulübesinde Türkiye afişleri asıldı.

Yahoo ve google web siteleri, New York Times, Los Angeles Times, Chicago Tribune, Boston Globe ve San Franscisco Chronicle gibi önemli gazete ve Travel Leisure, National Geographic Travel, Food&Wine, Travel Weekly ve Travel Trade gibi Amerika’nın 15 popüler dergisinde, “Tarihle yüz yüze gelin”, “Tarih, Kültür ve İnsan”, “Duygularınıza ziyaret” ve “Kendinizi şımartın” sloganlarıyla Türkiye’nin, tarihi, yemek kültürü, sağlık turizmi, İstanbul’u, Nemrut’u ve Kapadokya’sı, toplam 86 reklamla tanıtıldı.

Kanada ve Meksika pazarında ise Canadian Traveller, Tourisme Plus ve Travel Leisure gibi yüksek tirajlı dergilerde, 15 Türkiye görseline yer verildi.

“Türkiye: ahengi keşfet”
Bakanlığın halkla ilişkiler faaliyetleri kapsamında, ABD basınındaki yazılarda Türkiye’yle ilgili şu başlıklar atıldı:
Agent at Home dergisinde “Eski Hala Yeni”, Travel Agent’da “Türkiye: Ahengi Keşfet”, Archeology’de “Unutulmuş bir şehir için yeni Ümit: Asos”, Recommend’de “İstanbul: Türkiye’nin ebedi şehri”, Visiteurope’da “İstanbul’un Sesleri”, The Times’da “İstanbul’un Kapalı Çarşısı”, Travel Weekly’de “Egzotik Türkiye Amerikalı turistler için ekonomik fiyatlarıyla önemli bir alternatif”.

Ayrıca, Washington Times okuyucularına Türkiye’nin kültür ve turizmi, Arkansas Democrat Gazetesi de Türk köyleri ve dini törenler hakkında bilgi sundu.

Film ve moda çekimleri Türkiye’de
Öte yandan, “AFCI Locations Trade Show Fuarı”, “Memphis Festivali”nde Türk filmleri, müziği ve mutfak kültürünü tanıtan bakanlık, bu ay ABD’nin ünlü seyahat yazarı Rick Steves’i İstanbul’da ağırlayacak.

Metro Golden Mayer’in (MGM) “Topkapı Affair-Thomas Crown 2” filminin İstanbul’da çekilmesi için de çalışmalar yürüten bakanlık, bir milyon tirajlı “Bon Appetit” dergisinin, Eylül ayında bakanlığın desteğiyle “Gastrolomi Turu” yapması ve yayınında Türkiye mutfağına geniş yer vermesini sağladı.

Marie Claire dergisinin yıl sonundaki moda çekimini Türkiye’de yapması ve bakanlığın ağırlama desteği vermesi de kararlaştırıldı.

İngiltere’de Türkiye, “harikalar diyarı”
Bu yıl, BBC World TV’de toplam 588, CNN International’da 463 Türkiye reklamı yayınlatan bakanlık, Sky Channel, ITV, LWT ve İrlanda’nın RTE-1/NET 2 ve TV3 gibi izlenme oranı yüksek kanallarda Türkiye reklamlarının gösterilmesini sağladı.

İngiltere’de 9, İrlanda’da 11 gazete ve dergide Türkiye reklamı verilirken, Londra, Birmingham, Manchester, Glasgow, Edinburgh ve Cardiff şehirlerinde 250 taksi, Londra’da 600 otobüs Türkiye görselleriyle giydirildi. Metro istasyonları, meydanlar, havaalanlarında Türkiye’nin tarihi, kültürü ve denizi, İngilizlere bir kez daha hatırlatıldı.

İngiliz basınında ise Travel Trade’de “Türkiye harikalar diyarı”, The Independent’ta “Yüksek seviyeli tartışma: Doğu Anadolu’nun güzellikleri”, Observer’da “Kısa hafta sonu…İstanbul”, Daily Star’da “Tatilciler için mükemmel eğlence”, The Daily Telegraph’da “Ekşi Erik Tatlı Gelenek” ve “Heybetiyle aniden karşılaşana kadar cami ziyaretini düşünmemiştim”, Bella’da “Türkiye’deki lüks mağara evleri”, The Irish Mail’da “Türkiye’nin tatlarını deneyin”, BBC History’de “Antik Likya’yı keşfedin” ve ABTA Magazine’de “Türk Rivierası” gibi başlıklarda makaleler yayımlandı.

Ayrıca The Times gazetesinin bu ay içinde, Ege kıyıları ve İstanbul’u anlatan 24 sayfalık “Türkiye Eki” vereceği, International Confex Fuarı’nda Türk standının “En İyi Destinasyon” ödülü kazandığı belirtildi.

Avrupa basınında birbirinden güzel başlıklar
Bakanlığın, TV, yazılı basın, radyo ve açık havada çok sayıda reklam yaptığı Avrupa ülkelerinde, ağırlama ve halkla ilişkiler çalışmaları sonucu basında şu haberler çıktı:

Fransa’da; Le Monde gazetesinde “Türkiye’nin küçük Sibiryasında kayak: Erzurum”, Voyages&Strategies dergisinde “İstanbul: Zerafete Dönüş”, Elle Decoration’da “Sonsuz Şehir: İstanbul” ve Vivre Zen’de “Diğer Türkiye: Spa turizmi”.
İspanya’da; Cristiana De Hoy’da “Hristiyanlığın ilk izlerine yolculuk”, Avui Sortim’de “Türkiye’de beyaz tutku: Uludağ”, Shangay dergisinde “Chenoa-Savaşçı kadının ruhu” ve “Rosaria enerjisini Türkiye’den aldı”, Paraisos’ta “İstanbul: Sonsuz İhtişam”, Rutas Del Mundo’da “Kapadokya: Volkan Çoşkusu”, Viajarconhijas’ta “Çocuklar için Türkiye’de yapılabilecek aktiviteler”, Sons’da “Ritimlerin büyük pazarı: İstanbul”, Geo’da “Türkiye: Binlerce deneyim”, Viajes National Geographic’de “Ayasofya ve Topkapı Sarayı’nda bir gün”, Volta Ao Mundo’da “Türkiye: Kapadokya Gizemi”, El Mundo “Dünyanın çatısı: Ege”, La Razon Ve La Vanguardia’da “Hevia, medeniyetler arası bir müzik”, Lonely Planet’de “İstanbul doğuya benziyor ama öte yandan Avrupa”, Memoria’da “Muhteşem Süleyman”.

İtalya’da; La Republica Dele Donne’de “Yeni güzergahlar”, Partiamo’da “Türkiye’de son kar”, Paesi’de “İstanbul 2010’da Avrupa Kültür Başkenti olacak”, Agenzia di Viaggi’de “Türkiye, inanç ve modernlik”.

Danimarka’da; Jyllands-Posten’de “Gök ve Toprak arasında: Kapadokya” ve “Partner ülke Türkiye”, B.T’de “Bacada uyu: Kapadokya”, Morso Folkeblad’da “Türkiye seyahati”.

İsveç ve Norveç’te; Altrom Resor dergisinde “Kadifede uyuyun: İstanbul”, Travel News “Türkiye”, Svenska Dagladet’te “Türkiye yılın fuarına hakim oldu”, Stand By’da “Lüks Türkiye”.

Türkiye’nin en popüler otelleri Rusya’da basınında
Rusya’da deniz turizmi, doğa, tarih, aşk, aile ve İstanbul konulu Türkiye reklamları yayımlanırken, Ukrayna basınında Türkiye hakkında, “Cennete Nasıl Ulaşılır: Muğla” ve “Buluşmanın Yeni Noktası” gibi yazılar yayımlandı.

Türkiye’nin ikinci en büyük pazarı olan ve gelen turist sayısı her geçen yıl artan Rusya’da, reklam ve tanıtım kampanyaları son hızıyla sürüyor.

Rusya’da ilk altı ayda, ORT/1st Channel, Rossiya/Channel 2, Sport, Domashniy, STS ve ONT TV kanallarında toplamda bin 261 spot yayınlanırken, ORT/1st Channel, Rossiya/Channel 2, Sport ve Domashniy’te Kasım ayı sonuna kadar toplamda bin 434 Türkiye reklamı gösterilecek.

GEO, Bolshoy Gorod, Afisha Mir, 7 Days, Liza Good Advice, Gastronom, Turism Practic gibi 17 dergide 23 adet Türkiye reklamı çıktı. Mart-Mayıs aylarında 10 şehirde toplam 19 açıkhava panosuna deniz turizmi, doğa, tarih, aşk, aile ve İstanbul konulu Türkiye görselleri asıldı. Moskova’da, 11 led ekranda 116 bin 28 reklam yayınlandı.

Bunun yanında, Eylül-Kasım ayları arasında Kazan’da 1 dev reklam panosu, St. Petersburg ve Moskova’da da 13 led ekranda toplam 111 bin 160 reklamla Ruslara Türkiye tekrar hatırlatılacak.

Rusya’nın önemli tur operatörlerinden GTI Russia, Fresh Travel, Natali Tours ve Tez Tour’la birlikte reklam faaliyetleri yürüten bakanlık, Rus basınından da çeşitli gazetecileri Türkiye’de ağırlıyor.

Ayrıca, Rusya’da “Türk Kültür Yılı” ilan edilmesi dolayısıyla, 5 şehirde bale gösterisi, halk dansları, sema gösterisi, senfoni orkestrası konseri, minyatür, hat, çini, kaftan, taş işçiliği gösterileri, moda haftası ve sokak festivali gibi etkinlikler düzenlendi. Moskova ve St. Petersburg’daki büyük alışveriş merkezlerinde Türkiye tanıtımı organizasyonları yapıldı ve 3 alışveriş merkezinde 64 sayfalık “Türkiye Dergisi”nden 100 bin adet dağıtıldı.

Rus basınında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Moskova ziyareti ile Rusya’daki Türk Kültür Yılı konu edildi. “Rusya’ya turizm çıkartması”, “İstanbul’daki Moda Haftası” ve “Türkiye’nin en popüler otelleri”yle ilgili yazılar da Rus basınında yer aldı.

“Cennete nasıl ulaşılır?”
Bakanlık, Rusya’nın yanı sıra, Doğu Avrupa’daki Polonya, Ukrayna, Moldova, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Bosna-Hersek ve Makedonya’da da yılın ilk yarısında, reklam ve tanıtım faaliyetleri yürüttü.

Ukrayna’da 9 TV, 12 yazılı basın; Moldova’da 5 TV, 4 yazılı basında Türkiye deniz-kum-güneşiyle yer alırken, internet, açık hava ve sinema salonlarında da yoğun tanıtım faaliyetleri yürütüldü.

Faaliyetler sonucunda, Ukrayna’daki Mir Turizma dergisinde “Mevlana’yı Anma Töreni” ile “Konya: Türkiye Gambiti”, Mandry’de “Türkiye: Muğla’nın Güneşi”, Travel Hit’te “Cennete Nasıl Ulaşılır: Muğla”, 7 7ya’da “Türkiye Kıyıları” ile “Buluşmanın Yeni Noktası” yazıları yayımlandı.

Polonya’da 15 TV kanalında tanıtım spotları yayınlanırken, 15 dergi ve 3 gazete ile ülkenin çeşitli şehirlerindeki billboardlarda aile tatili, kongre ve fuarlar, kültür ve tarih konulu Türkiye reklamları yer aldı.

Bulgaristan, Romanya, Yunanistan ve Bosna-Hersek’te İstanbul ve Efes ile sağlık turizmi; Makedonya’da Türk yemekleri, doğa turizmi, İstanbul ve eğlence konularında yazılı basın ve açık havada birçok reklam yer alırken, ülkelerin TV kanallarında da Türkiye tanıtım filmleri gösterildi.

Çinlilerden “antik, mavi, büyüleyici” tanımları
Türkiye, Asya Pasifik’teki uzak destinasyonlara da ulaştı. Japonya, Çin, Güney Kore, Malezya, Endonezya, Singapur, Tayland, Hindistan ile Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan’da TV kanalları, gazete ve dergiler ile açık hava ve internette reklamlar verildi.

Japonya’da kültür turizmi tanıtımına ağırlık verilirken, Çin’deki reklamlarda İstanbul ile Türkiye’nin Doğu ve Batının sentezi olmasının yansımaları sunuldu. Çin basınında çıkan Türkiye yazılarında “Antik Türkiye”, “Mavi Türkiye”, “Büyüleyici Türkiye”, “Denize dalalım” gibi ifadelerin kullanıldığı görüldü.

Güney Kore’deki haberlerde de Kapadokya, Türk yemekleri, Türkiye’nin “egzotikliği”, Türkiye’nin doğu ve batının buluşma noktası olduğu vurgulandı.

Bakanlık, ilk altı ayda, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da Mısır, Cezayir, Fas, Tunus, Dubai, Suudi Arabistan, Irak, Suriye ve İsrail’de, kültür ve tarihi ön plana çıkaran reklamlar yayımlattı.

Kaynak: ntvmsnbc

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir