Başak Vakfı’nın Tunceli’nin kültürel zenginliklerini açığa çıkartmak için başlattığı ve demokratik kitle örgütlerinin de desteklediği “Tunceli İlinde Müze” adlı projesinde ilk adım atıldı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün’le görüşen heyet yer sözü aldı.

Başak Kültür Sanat Vakfı’nın yürüttüğü proje “Tunceli’de Müze Çalışması” projesi temsilcilerinin Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürü Orhan Düzgün ile yaptığı görüşmeden olumlu sonuçlar çıktı.

“Kendilerini de böyle bir düşüncelerinin olduğunu müzeleri olmayan kentler için çalışma içinde olduklarını” belirten Düzgün Başak Vakfından Gülcan Çetinkaya, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikaları’ndan (Eğitim-Sen) Hasan Taşkın ve Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği’nden (TMMOB) Hüseyin Alan’dan oluşan heyete şunları söyledi: “Böyle bir çalışmada yer sorununun en önemli sorunu teşkil ettiği tarafımıza bildirildi. Fakat heyetimizin daha önceden müze için tasarlanılan mekânların tespit edilmiş olması çalışmayı kolaylaştırdı. Tunceli ilindeki eski Halk Kütüphanesinin müze olarak tahsis edilmesi ve uygunluğunun incelenmesi konusunda girişimler başlatılacaktır.”

Tunceli 1935 tarihinden itibaren il statüsünde ancak müzesi olmayan 18 ilden biri.

Kaynak: Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir