4.9 milyon liralık beyaz eşya dağıtılacak iddiası.

EMEK Partisi Tunceli İl Başkanı Hüseyin Tunç, yerel seçimler öncesi AKP ve Tunceli Valiliği’nin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından beyaz eşya dağıttığını öne sürdü. CHP İl Başkanı Cemal Özaslan da yerel seçim öncesi beyaz eşya dağıtmanın ‘seçim rüşveti’ olduğunu söyledi.Hastane Caddesi’nde ellerinde pankart ve dövizlerle bir araya gelen çeşitli sivil toplum kuruluşlarından yaklaşık 100 kişilik grup, çeşitli sloganlar atarak Çarşı merkezindeki Sanat Sokağı’na geldi. Emek Partisi Tunceli İl Başkanı Hüseyin Tunç, yaptığı açıklamada yerel seçimler öncesi AKP ve Tunceli Valiliği’nin ‘rüşvet’ sayılabilecek girişim içinde bulunduğunu iddia ederek, “Valiliğin, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yerel seçimler öncesi yapılan çalışma ile 4.9 milyon TL bütçe ile Tunceli’de beyaz eşya ve ev eşyası dağıtılacağı bilgisini aldık. Bu çalışmanın seçim sonrası yapılması gerekiyor. Aksi taktirde bu işin peşini bırakmayacağız” dedi. Hüseyin Tunç, şöyle konuştu: “Halkın ödediği vergilerle toplanan paralarla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda biriken paraların seçimlerde bu biçimiyle dağıtılması bizce doğru değildir. Seçimlerin yaklaştığı bir zamanda bunun gerçekleşmesi durumunda ‘siyasi rüşvet’ diyebileceğimiz kapsama girmektedir. Bu durumda hasassiyet gösterilmesini en azında dağıtılmak istenen eşyaların seçim sonrası dağıtılması daha etik olacağını düşünüyoruz. Dağıtılacaksa da Tunceli’deki demokratik kitle örgütleriyle işbirliği yapılarak adil şekilde dağıtılmasını öneriyoruz. Aksi taktirde bu durum yanlış anlaşılacaktır.”

Ergenekon davası
Hüseyin Tunç, basın toplantısında ‘Ergenekon davası’nada değinerek, 1990’lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlerin ortaya çıkarılması için Ergenekon Davası’nda artık Fırat’ın doğusuna geçilmesi gerektiğini ve bölgede işlenen 18 bin faili meçhul cinayetin aydınlatılması gerektiği vurgulandı. CHP Tunceli İl Başkanı Cemal Özaslan ise, seçim öncesi beyaz eşya dağıtımının seçim rüşveti olduğunu belirtirek, şöyle devam etti: “Sayın Başbakan, her fırsata Tunceli’de Belediye’yi kazanmak istediğini dile getiriyordu. Tunceli’de insanların beyaz eşyaya ihtiyacı vardıysa neden daha önceki yılarda değil de yerel seçimler sırasında alındı. Beyaz eşyaların dağıtılacağı insanları hangi yöntemle tespit etmişler biz bilmiyoruz. Madem bunu yapılacaktı seçim sonrası yapsalardı. Bu kesinlikle seçim rüşvetidir. Türkiye’de ilk kez böyle bir dağıtım olacaktır. Bu çok anlamlıdır.”

Tunceli Valiliği’nden iddialarla ilgili henüz açıklama yapılmadı. Valilik ile 7 ilçe Kaymakamlığı tarafından hazırlanan ortak proje ile ildeki yoksul ve muhtaç ailelere dağıtılmak üzere 4.9 milyon TL’lik beyaz eşya ile birlikte mobilya dağıtılması kararı alındığı belirtildi. Projenin Başbakanlık tarafından kabul edilmesi ile birlikte 4.9 milyon TL Tunceli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hesabına yatırıldı.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir