Yıllardır operasyonlar ve güvenlik gerekçesiyle yok edilen ormanlar sorunu hala devam ediyor. Bölgenin giderek azalan ormanları güvenlik gerekçesiyle yakılmaya ya da kesilmeye devam ediliyorlar.

Bu sefer de Tunceli merkezde 21 yol ve 4 karakolun yol güzergahında bulunan ormanlık alanda sağlı, sollu olmak üzere 150 metre kesim yapılacağı öğrenildi. Tunceli Orman İşletme Şefliği tarafından ‘güvenlik’ gerekçesiyle alındığı söylenen kesim kararı, köy muhtarlarına tebliğ edilirken, kesim için köylülerin de çalışmalara katılması istendiği ortaya çıktı.

Kesim için Tunceli Orman İşletme Müdürlüğü’ne Tunceli Orman İşletme Şefi Serdar Aksu’nun imzasını taşıyan karar, köy muhtarlıklarına gönderildi. Köy muhtarlıklarına gönderilen orman kesimi karar yazısında, kesim kararının gerekçelerinin yanı sıra kesim yapılacak alanlar tek tek sıralandı.

Muhtarlıklara gönderilen kesim kararında, orman kesiminin gerekçeleri şu şekilde sıralandı: “İşletme müdürlüğümüzün 20.03.2008 tarih ve 741 sayılı emirleri ekinde gönderilen Jandarma Genel Komutanlığı Tunceli İl Jandarma Komutanlığı’nın 10 Mart 2008 tarih ve 0410724-08/Asyş.Ks sayılı ‘yol kenarlarındaki ağaçların kesilmesi’ konulu yazıları gereği, yol kenarında bulunan sık ormanlık alanların güvenlik bakımından risk teşkil etmesi nedeniyle, bu bölgelerde bulunan ormanlık alanlardaki ağaçların kesilerek güvenlik mesafesi oluşturulması veya ağaçların seyreltilerek görüş mesafesinin sağlanması çalışmasının yapılması belirtilmiştir.”

20’den fazla güzergahta kesim
Orman kesimi kararında, kesimin gerekçesinin yanı sıra kesim yapılacak yol kenarları da verildi. Karara göre en az 21 yol güzergahında bulunan ormanlık alanda sağlı sollu, içe doğru 150 metre kesim yapılacak. Kararda “Tunceli İli, Merkez İlçesi, Başakçı, Geyiksuyu, Sütlüce ve Çiçekli Jandarma Karakol Komutanlıklarının yol güzergahında, yolun 100-150 metre solunda ve sağında bulunan ağaçların seyreltilerek görüş mesafesinin arttırılması yol üzerinde alınacak emniyet tedbirlerinin daha etkin sağlamak amacıyla…” diye bilgilendirme yapılıyor.

Kararda, kesimin yapılacağı bölgelerdeki köy sakinlerinin de çalışmalara katılması da isteniyor.

Kaynak: Evrensel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir