Trabzon Forum alışveriş merkezinin açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.

Multi Turkmall’un hayata geçireceği 4. Forum projesi olan Forum Trabzon Alışveriş ve Yaşam Merkezi 20 Haziran’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

Trabzon Forum Alışveriş merkezininin resmi açılışı bugün yapıldı ama halkın ziyaretine yarından itibaren açık olacak.

Forum alışveriş merkezinde faaliyet gösteren işletmelerin hizmete açık olmadığı ve tam anlamıyla hazır duruma gelip halka hizmet verebilmesi için de bir ay gibi bir zamana ihtiyaç olduğuda öğrenildi.

Tepkiler tanıtım broşürlerini değiştirmişti
Bilindiği gibi bundan birkaç ay önce `MultiTurkMall’ tarafından işletilecek `Forum Trabzon’ Alışveriş Merkezi’nin tanıtım broşürlerinde kullanılan ve Trabzon’un Rum kenti olduğunu çağrıştırdığı öne sürülen ifade kentte tartışma yaratmış, Yerel ve ulusal gazetelerin içine konularak dağıtımı yapılan broşüre sert tepkiler olmuştu.

En yoğun tepki Kalfaoğlu’ndan gelmişti
Logoya en yoğun tepkiyi koyan Trabzon Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Halil İbrahim Kalfaoğlu, broşürlerde akıl almaz bir hata yapıldığını belirterek, “Tanıtım kitapçıklarının başlığı `FoTRABZONrum’ diyor. Burası Rum kenti değil. Bu kent sahipsiz değil. Hemen düzeltilmeli” dedi. Kalfaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Trabzon üzerinde bazı oyunların oynandığını izlemekteyiz. Biz de Trabzon’daki meslek örgütleri olarak bu konulara duyarlılığımızı göstermek zorundayız. Geçmişteki bir takım olumsuzlukların sanki bilinçli bir şekilde tasarlanarak yapılması bizi üzmüş ve rencide etmiştir. Broşürdeki Forum yazısı dikkat çekiyor. Teknolojiye ve iş merkezlerine karşı değiliz. Forum yazısında R harfinin üzerine dikey şekilde `Trabzon’ yazılması ortaya `FoTrabzonrum’ gibi bir görüntü ortaya çıkarıyor ki bu fevkalade abesle iştigaldir. Bunu Trabzonlu olarak kınıyoruz. Bu dergiyi basan, bastıran ve dağıtanlar her kimse Trabzon halkından özür dileyerek bu dergiyi tekrar bastırmalıdır. Trabzon tarihi ve kültürü derin olan bir yer. Biz yabancı sermayeye karşı değiliz ama bu sermayenin akılcı bir şekilde hem ilimizde, hem ülkemizde yapılanmasına taraf olabiliriz. Ama bu şekilde yanında değiliz. Şehrimizin ileri gelenlerinin bu konu üzerinde toplanarak, geçmişte olan olumsuz olayları gündeme taşıyarak bu tür olayların altında ne gibi nedenlerin yattığını araştırması gerekiyor. Burada sanki Trabzonlular Rum’muş gibi gösteriliyor. Trabzonlular Türk milletinin özü ve kendisidir. Bu konu üzerinde hiçbir şüphemiz yok.”

Kalfaoğlu, bu durumu sürekli kaşıyan birileri olduğunu da öne sürerken, “Trabzon’da şunlar olmuş, Trabzon’da bunlar olmuş’ gibi şeyler söylendi. Trabzon’un geçmişi 1600 yıl önceden bellidir. İpekyolu’nun geçişi nedeniyle buradan bazı Rum kişiler gelip geçmiş ve alışveriş yapılmıştır. Ama bunların sayısı 300’ü geçmez. Bu durumun bir an önce düzeltilmesi gerekir” demişti.

Multi Turkmall tepkilere dayanamadı logo değişti
`Forum’ kelimesinin tam ortasına Trabzon kelimesinin konulması ve kelimenin `FoTrabzonrum’ olarak okunmasına Trabzon Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Halil İbrahim Kalfaoğlu tepki gösterdi. Kalfaoğlu, “Trabzon’un Rum kenti olduğu çağrışımı yaratılıyor” demesinin ardından yoğunlaşan tepkiler karşısında zor durumda kalan Multi Turkmall yaptığı açıklama ile logoyu değiştirme kararı almıştı

Multi Turkmall’ın açıklaması
Multi Turkmall’un hayata geçireceği 4. Forum projesi olan Forum Trabzon Alışveriş ve Yaşam Merkezi ile ilgili dağıtılan tanıtım broşürlerinde Fo(Rum)Trabzon ifadesine Trabzon’dan gelen tepki üzerine şirket broşürlerde kullanılan ifadeyi değiştireceğini belirtti. Firma yetkilileri Trabzon’un hassasiyetinden dolayı logolarını değiştireceklerini ifade ettikleri açıklamada, “Multi Turkmall’un hayata geçireceği 4. Forum projesi olan Forum Trabzon Alışveriş ve Yaşam Merkezi ile ilgili dağıtılan tanıtım broşürlerinin yanlış anlaşılmalara neden olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Forum Trabzon broşüründe, Multi Turkmall’un bugüne dek açmış olduğu tüm projelerinin tanıtım broşürlerinde uygulanan kapak tasarım çalışması aynen uygulanmıştır. (Forum Bornova-İzmir, Forum Mersin ve Forum Çamlık-Denizli broşür kapak tasarımları ekte bilgilerinize sunulmuştur). Firmamız, Trabzon’da yaşanan hassasiyet nedeniyle, broşür tasarımlarımızı yanlış anlaşılmalara sebep vermeyecek şekilde yeniden düzenleme kararı almıştır” denilmişti.

Kaynak: haber61

14 Comments

 1. TRABZON GÜZEL ŞEHİR.. ORAYA HER GÜZELLİK YAKIŞIR..

  KARADENİZİN İNCİSİ.. UZUNGÖL TURİST MERKEZİNE SAHİP..

  AKIN AKIN TURİST BEKLEYEN YERLERİ İLE GÖRÜLMEYE DEĞER..

 2. Trabzon’da başka gezecek yerler de olmalı. Tüm dünyada tüm boş vakitlerini AVM’lerde geçiren bir kuşak şimdi otuzlu yaşlarına geliyor ve çok ciddi psikolojik, sosyal, kültürel sorunları var bu kuşağın. (ekonomik olanlar da cabası)

 3. tirabzonda boyle bir yer acilmasi cok iyi olmus izine geldimi gunumuz hep forumda geciyor asagi yukari sagolsun baskakanimiz dusunmus insanini sunuda yazmak isdiyorum ins tirabzon bizim yuzumuzu kara cikarmaz su fenerlilere karsi

 4. Trabzon Forum şu anda alışveriş eğlence ve yeme içmede bir merkez bunu kabul ediyorum. Kapalı mekanların bir konforu var bu da kabul. Ancak eski çarşı havası hiç bir yerde bulunmaz.

 5. avm ler çok sık olunca bence o da bir çeşit rekabetten dolayı önemsizleşiyor. fakat trabzon gibi balıkesir gibi bu şehirlerde bir iki tane avm bir canlılık yarattı.

 6. MÜKEMMEL BİR ESER

  BÖYLE BİNA(ALIŞ-VERİŞ MERKEZİ) SAMSUNDA BİLE YOK.

  SAMSUN A DA İSTİYORUZ.

  ÖĞRETMEN

 7. bence çok guzel bir yer, gerçi trabzon’un her yeri güzel ama burası da süper………………

 8. harika bir yer olmuş bende sinema dekarasyonunda çalışmıştım trabzon halkına hayırlı uğurlu olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir