İçinde kadın sığınma evi, yaşlı bakım merkezi, engelli rehabilitasyon merkezinin de bulunacağı 70 dönümlük alanda, ayrıca sokakta yaşayan çocuklar da barındırılacak.

Büyükşehir Belediyesi, Buca’nın Toros Mahallesi’nde 70 dönüm alan üzerinde hayata geçirmeyi planladığı Sosyal Kampüs Projesi için Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile el sıkıştı. İçinde kadın sığınma evi, yaşlı bakım merkezi, engelli rehabilitasyon merkezi gibi birçok tesisi barındıracak proje için TOKİ ile Büyükşehir Belediyesi arasında arazi tahsisi için gerekli işlemler başlatıldı. Sokakta yaşayanları zor koşuldan kurtaracak, sokak çocuklarına kucak açacak proje, engelli vatandaşlar için de umut ışığı olacak.

Çalışma başladı
Uzun süredir tahsisi beklenen 70 dönümlük arazi konusunda TOKİ’nin yeşil ışık yakması üzerine Büyükşehir Belediyesi, sosyal kampüs projesi ile ilgili çalışmalarına başladı. Başkan Aziz Kocaoğlu, Buca Toros’ta 70 dönüm alanda kurmayı planladıkları sosyal kampüs projesi ile birçok birimi tek çatı altında toplamak istediklerini söyledi.

Proje gecikti
Çeşitli nedenlerden dolayı projenin geciktiğini ve bugüne kadar hayata geçirilemediğini belirten Kocaoğlu, şöyle konuştu: “TOKİ ile arazi tahsisi konusunda anlaştık. Biz de hemen proje çalışmasına
başlayacağız. Projeye ne kadar erken başlarsak, o kadar iyidi ama çeşitli nedenlerden geç kaldık.”

Çok dağınıktı
Vatandaşlara hizmet veren merkezlerin dağınık olduğunu belirten Kocaoğlu, şöyle devam etti: “Bu yüzden kontrolü zayıf oluyordu. Hayata geçirmeyi planladığımız sosyal kampüs projesi ile tüm bu yapıları tek çatı altında toplamayı planlıyoruz. Bu merkezleri aşevi, spor merkezleri ve rehabilitasyon merkezleri gibi birimlerle destekleyip projeyi hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Bu tür organizasyonları aynı çatıda toplayarak tek elden yönetmenin avantajlarından da yararlanmak istiyoruz.”

Kaynak: Yeni Asır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir