29 Haziran – 4 Temmuz 2008 tarihlerinde İtalya’nın Torino kentinde yapılacak olan UIA (Internatial Union of Architects) Dünya Mimarlık Kongresi vesilesiyle Türkiye’den Dünya Mimarlık Topluluğu (World Architecture Community) adlı uluslararası mimarlık danışmanlık şirketinin organizasyonunda ve Türk Mimarlığı, ŞİMDİ temalı içiçe 2 sergi dün akşam açıldı.

Tarihi bir saray yavrusu olan Palazzo Bertalazone di San Fermo’daki sanat galerisinde açılan sergiler 25 Haziran – 25 Temmuz 2008 tarihleri arasında bir ay sürecek.

Torino’nun bulunduğu Piemonte Eyaleti Konseyi Başkan Yardımcısı Roberto Placido, Torino Belediye Başkan Yardımcısı Roberto Tricarico ve Torino kenti Kentsel Planlama Danışmanı Giorgio Gianni ve Torino Mimarlar Odası Başkan Yardımcısı Giovanni Lanzai tarafından müştereken açılan serginin açılış töreni ve kokteyline önemli sayıda yerel mimarlar, mimarlıl öğrencileri ve basın ilgi gösterdi. Açılışın dört ayrı yerel kurum temsilcileri tarafından yapılması İtalyan’ların Türklerin katkısına teşekkürlerinin ifadesi olarak yorumlandı.

Bu sergilerden biri “7 Tepeden 7 Mimar” başlığı altında çağdaş mimarlarımız Emre Arolat, Can Çinici, Mehmet Kütükçüoğlu, Şevki Pekin, Nevzat Sayın, Melkan ve Murat Tabanlıoğlu, Han Tümertekin’in yapıtlarından oluşuyor. Diğerinde ise “Görüntüleri Anlatmak” adıyla mimar ve fotoğraf sanatçısı Sıtkı Kösemen’in objektifinden İstanbul’un sosyal yapısınin yansıdığı karelerde insana ve mekana dair şaşırtan uyum ve karşıtlıklar izleniyor.

Dünya Mimarlık Topluluğu adına yaptığı açılış konuşmasında Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Suha Özkan, çağdaş Türk mimarlığının geçirdiği evreleri ve bugün ulaşılan uluslararası standartta, sergide yer alan 7 mimarımızın başarılarına hangi eğilim ve çabalarıyla ulaştıklarını aktardı.

Tören serginin sponsorları SCHÜCO ve NURUS şirketleri ile Garanti Bankası temsilcilerine ve katılan mimarlarımıza teşekkür plaketlerinin verilmesi ile son buldu.

Türk Mimarlığı, ŞİMDİ teması ile düzenlenen sergilerin önümüzdeki dönemde farklı Avrupa kentlerine taşınması için görüşmeler sürdürülüyor.

Torino’daki açılışa ilişkin görsellerin devamı Çağdaş Türk Mimarları Sergisi adresinden indirilebilir.

Şefik Onat

Kaynak: World Architecture Community

4 Comments

 1. Bence bu çok güzel bir fikir. Nasıl olsa artık para ile oynayan bir meslek odamız var. Bari bu para mesleğin gelişmesi yönünde bir işe yarasın.
  Bu yönetimden benim şahsen hiç ümidim yok ama ne derler ümit kesilmezmiş. Bu yönetim yada bundan sonra bunun yerne gelecek yönetim her neyse.
  Önerim şu belirli kategoriler oluşturalım. Örneğin: öğrencilerimiz, genç ve mesleğe yeni başlayan meslektaşlarımız, Anadolu’da çalışan meslektaşlarımız, daha ileri yaşlardaki kuşaklar ve iyice eskiler gibi; bunlara ulusal mimarlık ödüllerindeki kategorileri de ekleyelim. Mimarlar Odası ve Serbest Mimarlar Derneği ve üniversiteler ortak bir jüri oluştursunlar, olabildiğince çok eser arasından olabildiğince çok meslektaşımızı seçelim ve belirli bir fonu onların tanıtımı için harcayalım. (eğer geriye birşeyler kaldıysa) Hem Türkiye’de hem de yurtdışında.
  Çok iyi olur bence. Hem kalite artar hem de mimarlığımızın tanıtımı yapılır.

 2. Tamam bir daha ki toplantıya beşyüz mimar filan gideriz hem yol için de indirim yaparlar.
  Şaka bir yana gayet tabi sayıyı arttırmak lazım bunun içinde tüm yenileri eskileri desteklemek ve tanıtımlarına yardımcı olmak lazım bu bakımdan Süha beyin yaptığı bence son derece olumlu. Ama geliştirilmesi gerekiyor. Yani Türkiye iyi mimarlarla iyi mimarilerle de tanınmalı.
  Diğer taraftan da mimarlarımız özgün değiller demek birçok durumda haksızlık. Özgünlüğüne güvenmeyen zaten batıdaki bir sergiye katılmak bir tarafa projesinin yayınlanmasını bile istemiyor. Özgünlüğe dikkat edelim ve genç yeteneklerimizi destekleyelim. Süha beyin çıkışını da meslek kuruluşlarımız da (mimarlar odası + serbest mimarlar derneği) genelleştirmeli ve mimarlar odası da mevcudu da saçmalaştırmak yerine örneğin ulusal mimarlık ödülleri sergisini yurtdışında da açmayı düşünmeliler.

 3. Ülkemizdeki mimarların adedi ne kadar azmış!! Hep aynı şahıslar aynı Danışman! kişiler vasıtasıyla ödüller alıyor.. Başka iyi işler yapan mimar yok mu ülkede! Kendin pişir kendin ye resmen..gidip Torino’da kendi kendilerine ödül veriyorlar..yazık yine bir kandırmaca…reklamın da bu kadarına pes doğrusu..Bu arada fikir gayet güzel ama biraz da farklı kişilere yönelmeliler.. Çoğu da yurtdışındakilerin birer versiyonu olan projeler üstelik…Ticari olmayan projeler demişler röportajda seçilen projeler/mimarlar için gerçekten komik buluyorum bu söylemleri artık…bırakın kendinizi bu kadar yüceltmeyi artık…hadi bir Renzo veya Foster olunsa anlayacağım..

 4. Bizi yurtdışında temsil eden değerli meslektaşlarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir