Toplu Konut İdaresi (TOKİ), şehit ailelerine kullandırdığı faizsiz konut kredisini, bu yıl için 52 bin 993 TL’ye yükseltti. TOKİ’den yapılan açıklamaya göre, geçen yıl 47 bin 983 YTL olarak kullandırılan şehit ailelerine konut kredisi, bu yıl Tüketici Fiyatları Endeksi’ndeki (TÜFE) artışa paralel olarak, yüzde 10.44 artırıldı.

Şehit ailelerine, terör malülleri ile dul ve yetimlerine, 21 Eylül 1991 tarih ve 20998 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Toplu Konut Fonu’ndan Şehit Ailelerine, Malülleri ile Dul ve Yetimlerine Açılacak Faizsiz Konut Kredisi Yönetmeliği’ çerçevesinde kredi kullandırılıyor. Bu kapsamda, 1986-2008 yılları arasında 12 bin 913 hak sahibine yaklaşık 143 milyon TL faizsiz konut kredisi kullandırıldı.
Söz konusu krediden, geçen yıl 461 hak sahibi yararlanırken, yaklaşık 21 milyon YTL kredi açıldı. Mevzuat gereği kredi tutarı her yıl TÜFE oranında artırılıyor. Kredi, maaşın belli bir bölümünü geçmeyecek şekilde, vade sınırı olmaksızın ve faizsiz tahsil ediliyor.

Kuraya girmeden alıyorlar

Söz konusu kredi dışında, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından inşa ettirilen ve satışa sunulan gayrimenkullerden satın almak isteyen şehit aileleri, malûller ile dul ve yetimlerine, kuraya girmeden konut alma hakkı tanınıyor.

Bu kapsamda başvuru yapmak isteyen alıcı adaylarının, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’nden ‘Hak Sahipliği Belgesi’ alması gerekiyor. İstiklal Savaşı gazisi, Kore gazisi, Kıbrıs ve vatani hizmet gazilerine ise başvuru sayısına göre kontenjan ayrılıyor ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirleniyor.

Kaynak: Radikal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir