Eğitim öğretim yılının sona ermesiyle bazı öğrenciler üç aylık bir tatile girerken bazılarını da ayrı bir heyecan sarmış durumda. Yeni eğitim öğretim yılında ilköğretime başlayacak öğrenciler bugünlerde gideceği okula kayıt yaptırmakla meşgul.

Çoçuklarının ikametgahına yakın, iyi bir okula gitmesi için ter döken veliler bir yandan da okul masraflarını şimdiden hesaplamaya başladı. Adana’nın Seyhan ilçesinde Şambayat mevkiinde Toplu Konut İdaresi tarafından yaptırılan konutlarda oturanlar ise çocuklarını hangi okula göndereceklerine henüz karar verememiş durumda. Velileri kararsızlığa iten ise TOKİ’nin 908 konut içine yaptırdığı 32 derslikli ilköğretim okulunun faaliyete geçmemiş olması. Yaklaşık bir yıldır konutlarda oturan aileler okula yeni başlayacak çocukları bulunduğunu belirterek kayıt dönemi bitmeden çocuklarını kendi bulundukları sitedeki okula kayıt yaptırmak istiyor. Şambayat TOKİ’ye en yakın 100. Yıl Mahallesi’nde okul bulunduğunu belirten veliler, 3- 4 kilometre uzaklığa çocuklarını göndermelerinin zor olacağını belirterek TOKİ konutları içinde yaptırılan okulun bir an önce faaliyete geçmesini istiyor.

TOKİ konutlarına 4 ay önce taşınan iki çocuk babası Ali Sarıoğlu, mahallede yüzlerce aile çocuğunu hangi okula gideceğini bilmediğini belirterek, “Buraya konut yapılırken okul da yapılması güzel bir düşünce. Ancak konutlara aileler oturmasına rağmen okul faaliyete geçmemiş. Kayıtlar 20 gün önce başladı. Hala nereye kayıt yaptıracağımızı bilemiyoruz. Sorduğumuz bazı yetkililer çocuğunuzu 100. Yıl’daki okula kayıt yaptırın. TOKİ içindeki okul faaliyete geçince oraya nakil yaptırırsınız dedi. Bu iş çocuk oyuncağı değil ki. Hem her ailenin çocuğunu servisle 3 -4 kilometre uzaklığa gönderme imkanı olmayabilir. Burada borçlanarak konut aldık. Benim iki çocuğumu servisle başka bir yerdeki okula gönderme imkanım yok. Okulun biran önce faaliyete geçirilerek kayıtlara başlaması lazım. Ne zaman faaliyete geçeceğini bilen de yok.” diye konuştu.

TOKİ’nin konutlardan ayrı ihale ettiği okul, cami, şadırvan, ticaret merkezi inşaat işlerinin yüzde 95 düzeyinde tamamlandığı ve yeni sezonda eğitime açılmasının planlandığı öğrenildi. Yapımcı firmanın taahhüt ettiği işleri TOKİ’ye önümüzdeki günlerde teslim etmesinin ardından TOKİ’nin okulu Milli Eğitim Bakanlığı’na devredeceği belirtildi.

Adana Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat ise okulun kendilerine ne zaman teslim edileceğini inceleteceğini, velilerin, öğrencilerin mağdur olmaması için yeni sezonda okulu faaliyete geçirmeye çalışacaklarını açıkladı.

Kaynak: Zaman

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir