ATSO Başkanı Kemal Özgen, turizmin en yoğun olduğu dönemde kent trafiğinin TIR’lar ve yakıt tankerleri tarafından işgal edildiğini belirterek ‘Can güvenliğinden endişe eden turist kaçıyor. Trafiği rahatlatacak Batı Çevre Yolu için acil finansman desteği şart’ dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Özgen, özellikle Kemer bölgesi ve limana yönelik ağır yük taşımalarının kent turizmini olumsuz etkilediği uyarısında bulundu. Ağır tonajlı araçların sirkülasyonuna sınırlama getirilmesini isteyen Özgen, trafik sorununun çözümüne katkı sağlayacak olan Batı Çevre Yolu için de finansman desteğine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Yüksek turizm sezonu içinde kent turizminin en önemli ulaşım güzergâhlarının TIR’lar, kamyonlar ve yakıt tankerleri ile dolu olduğunu vurgulayan Özgen, “Özellikle Kemer bölgesi ve limana yönelik ağır yük taşımalarında Konyaaltı’nın ana ve tali güzergâhları kullanılıyor. Mevcut trafik yapısı halkın mal ve can güvenliğini ve Antalya turizmini olumsuz yönde etkiliyor. Acil olarak ağır tonajlı taşıtların sirkülasyonu gün ve saat olarak sınırlanmalı. Daha önemlisi Batı Çevre Yolu’nun yapımına acil fon desteği sağlanmalı ve çalışmalar hızlandırılmalı” diye konuştu.

Sit alanına gösteri merkezi

Aspendos antik kenti yakınında “Anadolu Ateşi” gösteri grubu tarafından inşa edilen Aspendos Arena Gösteri Merkezi’yle ilgili eleştirilerde de bulunan Özgen, “Özellikle özel girişime dayalı ticari niteliğe de sahip etkinlikler için tarihi alanların tahsis edilmesini anlamak mümkün değil. Aspendos veya Perge gibi ülkemizin veya insanlığın kültür mirasını oluşturan eşsiz eserlerin restorasyonu yapılsa dahi sürekli etkinlikler için kullanımı son derece yanlıştır” dedi. Bu eserlerin restorasyonunun devlet veya sponsor desteğiyle fakat herhangi bir ticari amaç olmaksızın yapılması gerektiğini kaydeden Özgen şunları söyledi: “Özel sektörün restorasyon destekleri vergi muafiyeti gibi önlemlerle teşvik edilmeli. Aksi halde restorasyon koşuluyla olsa dahi ticari amaçlı kullanımlara izin verilmesi tarihi eserlerin tahribatına yol açacaktır. Tarihi yerlerin gerekli koşullar yerine getirilerek az sayıda sembolik etkinlikler için kullanımı uluslararası tanıtım açısından kabul edilebilecek bir durum. Ancak, Aspendos veya Perge gibi tarihi alanların çeşitli gösteriler için sürekli kullanımı İstanbul’da Topkapı Sarayı’nın otel olarak kullanılmasına benzer bir durumdur.”

Bu tür tahsislerin, devletin kültür ve sit politikası hakkında ciddi kuşkular doğurduğunu kaydeden Özgen, kamuoyuna bu konuda tatmin edici bir açıklama yapılması gerektiğini ifade etti.

ANTALYA AÇILAN ŞİRKET SAYISINDA ÜÇÜNCÜ SIRADA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Türkiye geneli için açıkladığı verilere göre 2008 ilk yarısında açılan şirket sayısında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 0,6’lık azalma, kapanan şirket sayısında ise yüzde 19,2’lik bir artış oldu. İlk altı ay itibariyle Türkiye genelinde açılan şirket sayısı 56 bin 204, kapanan şirket sayısı ise 21 bin 749 olarak gerçekleşti. ATSO Başkanı Kemal Özgen, aynı dönemde Antalya’da açılan şirket sayısının 2892, kapanan şirket sayısının ise 677 olduğunu belirtti. Antalya’da geçen yıla oranla açılan şirket sayısında yüzde 0,3, kapanan şirket sayısında ise yüzde 13,3’lük bir azalma yaşandığını kaydeden Özgen, “Aylık bazda değişim incelendiğinde, 2008’in haziran ayında Türkiye genelinde açılan şirket sayısı yüzde 5,6 oranında artarken kapanan şirket sayısı ise yüzde 21,9 artış gösterdi. Buna karşılık Antalya’da haziran ayında açılan şirket sayısı 452’den 450’ye gerilerken kapanan şirket sayısı ise değişmedi. Antalya, açılan şirket sayısı bakımından İstanbul ve Ankara’dan sonra üçüncü sırada yer alırken şirket kapanışlarında ise sekizinci sırada” dedi.

Kaynak: Referans

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir