Fiyatların düşüklüğü nedeniyle ofisleri için Altunizade’yi seçmeye başlayan şirketler, doluluk oranlarını da arttırdı… Altunizade’de 70’e yakın büyük şirketin ofisi bulunurken, Vakko ve Bioder’in de merkezlerini bölgeye taşıyacağı belirtiliyor.

İstanbul’da yıllar boyunca ‘en ünlü’ ofis bölgeleri, Mecidiyeköy, Levent, Maslak hattı, yani Büyükdere Caddesi’nin çevresi oldu. Öyle ki bu alanda yer alan pek çok konut, kullanım şekli değiştirilerek ofis haline getirildi. Talep bu kadar çok olunca da aylık metrekare fiyatları 35 dolarlara ulaşan bir tablo ortaya çıktı. Üstüne üstlük iş merkezi olarak büyüyen bölgede trafik sorunu da giderek içinden çıkılamaz bir hal aldı. Çevreci trendler de buna eklenince, özellikle büyük şirketler yavaş yavaş ofislerini bu bölgelerden taşımaya başladı. İşte tam da bu zamanda Anadolu yakasında bulunan Altunizade, ofislerini taşımak isteyen şirketlerin yardımına hızır gibi yetişti. Bugün bölgede, 70’e yakın büyük şirketin ofisleri bulunurken, Vakko’nun ve Bioder’in genel müdürlüklerini buraya taşıyacağı, Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin’in ise Bank Asya’nın binasını aldığı belirtiliyor.

108 bin metrekare stok bulunuyor
Colliers International’ın verilerine göre toplam ofis stokunun 1.8 milyon metrekare olduğu İstanbul’da Altunizade, 108 bin 179 metrekarelik ofis stokuna sahip. Anadolu yakasında en büyük ofis stokunu 206 bin 120 metrekareyle Kozyatağı’nın elinde tutmasına karşın, Boğaziçi Köprüsü’nün hemen bitiminde yer alan ve Capitol Alışveriş Merkezi’nin de yer aldığı Altunizade’ye ilgi daha yoğun. Koç Holding, Nissan, Selçuk Ecza Deposu, Lilly İlaç, Organon İlaç, Aviva Sigorta gibi şirketlerinin genel müdürlüklerinin bulunduğu Altunizade, Cargill, Coca Cola, Sony gibi uluslararası dev şirketlere de ev sahipliği yapıyor. Altunizade, Üsküdar-Kısıklı yolu üzerinde, Bağlarbaşı ve Millet Bahçesi olarak bilinen bölgenin arasında olan ve Koşuyolu’na doğru uzanan, konum itibarıyla Anadolu yakasının en merkezi alanlarından birisi. E-5 ve Boğaziçi Köprüsü’ne olan yakınlığı sayesinde şirketlerin çekim alanı haline gelen bölge, ana arter üzerinde yer alması nedeniyle de avantajlı konumda bulunuyor.

Sadece yüzde 8’i boş!

Colliers International’ın verilerine göre, A sınıfı ofis binalarının sadece yüzde 8’inin boş olduğu Altunizade’de ofis kiraları da aylık, metrekare başına ortalama 20 dolar civarında bulunuyor. Bu rakam, 35 dolarlık Levent, 30 dolarlık Etiler ve 24 dolarlık Maslak’la karşılaştırıldığında, şirketler açısından daha uygun olduğu su götürmez bir gerçek. Avrupa yakasında kuzeye doğru ilerleme gösteren merkezi iş alanı (MİA) kira rayiçlerini arttırınca, Anadolu yakasına olan talep de artış gösterdi. Bu fırsattan yararlanan Altunizade’de, doluluk oranları artmaya başlarken, 1993 yılında Capitol Alışveriş Merkezi’nin hizmete girmesi de bölgedeki gelişmeyi hızlandıran etkenlerden biri oldu.

Kaynak: Sabah

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir